Print

Singapurský autobus a pražský kroužek mladých elektrotechniků

-- 21.07.20

Dva výjevy. Na jednom jsou malí kluci a holky v kroužku Elektrotechnika pro nejmenší Domu dětí a mládeže v Praze. Dílna je beznadějně obsazena, každý se chce dostat k propojování obvodů, pájení a zapojování elektromotorků. S krizí covid-19 přichází distanční výuka a děti přesto nadšeně přijímají alternativu přes 3D program, kde pokračují díky aplikaci Tinkercad v práci z dílny, k tomu ale přidávají i tvorbu prvních algoritmů. Mnohým z nich ještě nebylo 7 let. 

Druhý obrázek. Singapur, dopravní špička ve státě s jednou z nejvyšších hustot osídlení na světě. Velký dvanáctimetrový autobus se bez řidiče, zato s téměř osmdesáti cestujícími vydává na svou pevně danou trasu v určeném harmonogramu. Autobus je bezemisní, plně elektrický.

Co mají oba dva příklady společného? Dějí se ve stejném období a spojuje je propojování elektrotechniky a software, týmová práce při hledání užitečných řešení. Oproti tomu se každý z nich nachází na opačném konci světa a ve zcela jiné vývojové fázi.

Singapurský příklad (https://bit.ly/37OH7IM) vznikl spojením sil tamější Nanyang Technological University (NTU),  Land Transport Authority, Volvo Buses a ABB. Taková aliance už sama o sobě dokládá, že projekt ekologického, bezpečného a efektivního využití autonomní elektromobility není organizačně vůbec jednoduchý. Přesto už byl uveden do praxe.

Dovedeme si něco takového v dohledné době představit v Praze? Ve městě sice s pětkrát méně obyvateli než Singapur, ale zahlceného emisemi, včetně stále ještě na fosilních palivech závislé městské hromadné dopravě. Nemluvě o frontách kouřících nákladních vozů i zavážkových dodávek a pick-upů, které teprve s pandemií spustily opravdovou smršť rozvozu zboží.

Ne, Praha se jistě v nejbližších letech nestane ani plícemi Evropy, ani jejím novým Singapurem. Skepse vztahující se k elektromobilitě ale Česku také neprospívá. Pojďme se podívat na pět strategických důvodů, proč by rychlý přechod na elektromobilitu neměla naše země odkládat:

  1. Emise – kromě skleníkových plynů produkují spalovací motory i zdraví škodlivé oxidy dusíku a mikroprachové částice. Tento dopad bychom vždy měli přidávat na misku vah při rozhodování o ekologických investicích.
  2. Nejen nadšené děti v elektrotechnických kroužcích svědčí o výborné tradici oboru u nás. ČVUT, VUT nebo VŠB Ostrava jsou mezinárodně respektované technické školy. Máme tu elektrotechnické závody s historií od 19. století, které přežily dvě války a totalitní režimy a stále jsou schopny uspokojovat zákazníky produkcí s vysokou přidanou hodnotou.
  3. Česko má jednu z nejhustších a nejbezpečnějších energetických infrastruktur na světě. V tomto ohledu máme tedy náskok a našlápnuto na rozšiřování sítě dobíjecích stanic.
  4. Energetická bezpečnost – když pro spalovací motory určenou ropu a zemní plyn budeme nahrazovat elektřinou, diverzifikujeme tím dále naši energetickou spotřebu a snížíme rizika závislosti na dovozu paliv.
  5. A ještě jeden taktický. Český automobilový průmysl, který je páteří naší ekonomiky, je převážně napojen na německý, zejména na VW. Ten si jako svou strategii zvolil elektromobilitu (bateriová vozidla). Nepodceňujme důslednost, s jakou se tohoto cíle naši sousedé zhostí. Velice rychle se může stát, že zůstaneme jen montovnou dosluhující spalovací technologie, zatímco nový vývoj a výroba budou umístěny jinde.

Když se podíváme, jaké máme šikovné děti, které vedou šikovní studenti technických fakult, vedených úspěšnými kapacitami v oboru, nemusíme se bát, že tato generace nenajde práci. Měli bychom se ale ptát, zda nepůjde radši pracovat do zahraničí, či - pokud zůstane doma - zda jejich výsledky nebudou podhodnoceny. A o tom už se možná rozhoduje dnes.

Pokud nebudeme dostatečně vizionářští a flexibilní, zůstaneme stát na místě a zítra budeme jen hledět, jak se nám plynule, bezpečně a bezemisně vzdaluje… nejen ten singapurský autobus.

Autor: Vítězslav Lukáš, Country Managing Director ABB Czech Republic


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI