Print

Siemens umožňuje zpracovatelskému průmyslu další krok směrem k digitálnímu podniku

-- 13.12.17

  • Nová verze 9.0 systému řízení procesů Simatic PCS 7
  • Inovace hardwaru pro koncepty distribuovaných I/O
  • Komplexní podpora sítě Profinet
  • Široká kompatibilita vytváří přidanou hodnotu
  • Nové softwarové funkce

Společnost Siemens přináší novou verzi procesního řídicího systému Simatic PCS 7 a otevírá tak provozovatelům zpracovatelských závodů zcela nové možnosti směrem k digitalizaci jejich procesů. Provozovatelé výrobních podniků získají s novou verzí větší flexibilitu a díky široké kompatibilitě dlouhodobou ochranu jejich investic. Zároveň nabízí nové a rozsáhlé softwarové funkce. Šetří náklady na plánování, montáž a instalaci a zjednodušuje práci a přípravu dokumentace. Navíc umožňuje účinnější uvádění do provozu a řízení zařízení v provozu pomocí mobilní technologie.

Nároky na flexibilitu, rozšiřitelnost, dostupnost a bezpečnost závodů působících ve zpracovatelském průmyslu se neustále zvyšují. Má-li životnost továren činit až 30 let, je nesmírně důležité, aby byly kompatibilní s budoucími požadavky a zajistily si tak ochranu vložených investic. Spojovacím článkem v této oblasti se stává automatizace, která zde hraje ústřední roli.

Nová verze 9.0 systému Simatic PCS 7 nově podporuje síť Profinet založenou na celosvětovém standardu průmyslového Ethernetu, a tím umožňuje zavádění digitalizace až na provozní úroveň a přizpůsobení se tak budoucím požadavkům zákazníků ve zpracovatelském průmyslu.

Úspěch digitalizace velkou měrou závisí na spolehlivé komunikaci až na úroveň provozu. Díky dvěma novým distribuovaným I/O periferiím lze k dosažení tohoto cíle optimálně využít právě vlastnosti Profinetu, který nabízí efektivní komunikaci v reálném čase, otevřené standardy pro vývoj standardizovaných automatizačních sítí, bezpečnou komunikaci i flexibilní, snadno rozšiřitelné síťové struktury.

Nový I/O systém Simatic ET 200SP HA je určen speciálně pro zpracovatelský průmysl. Nabízí vysokou dostupnost, je možné jej využít přímo v provozu až na úroveň zóny 2 v prostředí s nebezpečím výbuchu. Jeho ochranná vrstva a rozšířené rozpětí provozních teplot od -40 do +70°C umožňuje využití I/O systému v celé řadě aplikací bez potřeby dalšího klimatizačního řešení.

Přes svůj kompaktní a prostorově úsporný design (šířka nového modulu byla snížena téměř na polovinu) umožňuje provoz až 16 kanálů. Počet modulů na stanici byl zvýšen z 12 na 56, což odpovídá skoro 900 I/O signálům oproti předchozím 96 (při využití 8kanálových modulů). Další výhodou je jeho stálá modulární a pružná struktura; moduly tak mohou být pohodlně vyměněny za chodu díky funkci „change run“. Stanice Simatic ET 200SP HA lze jednoduše a rychle rozšířit v závislosti na měnících se požadavcích, jelikož trvalá elektroinstalace a využití jednotných řadových svorkovnic umožňují použít rozvaděče se standardizovanou strukturou. Výsledkem jsou pak nižší náklady na plánování, montáž a instalaci.

Navíc jednotka Simatic CFU (Compact Field Unit) otevírá nové možnosti pro integraci polní instrumentace. Rozvaděč připojený přes síť Profinet dokáže překonat omezení běžných I/O konceptů a zajistí tak konzistentní decentralizaci spojenou s flexibilními strukturami. Simatic CFU kombinuje jednoduchou manipulaci známé technologie 4-20 mA a zároveň výhody technologie procesních sběrnic, což je zárukou prokazatelně jednodušší distribuované I/O struktury. Ranžírovací skříně a vícežilové hlavní kabely se tak brzy mohou stát minulostí, jelikož distribuované využití jednotky Simatic CFU výrazně zmenší nároky na kabeláž i koncové body. To naopak významně ušetří práci potřebnou na plánování a dokumentaci.

Například po připojení nového měřicího přístroje Simatic CFU automaticky inicializuje připojené zařízení a rychle a jednoduše je začlení do řídicího systému. Zatímco takový proces momentálně trvá zhruba 30 minut, bude v budoucnu možné jej dokončit za méně než 60 sekund. Stejný scénář bude možné použít při klasickém vzniku  poruchy v systému, například v případě, že by vadné zařízení v provozu přerušilo výrobu. Výsledkem využití funkce Plug&Produce je jednoduchá, účinná, spolehlivá a bezporuchová integrace zařízení. Výměnu zařízení v provozu tak mohou snadno a bezpečně provádět i pracovníci bez speciálního školení.

Jednotka Simatic CFU je dokonale přizpůsobena požadavkům ve zpracovatelském průmyslu a je jedinečným příkladem digitalizace v provozu. Kromě 8 terminálů PROFIBUS PA nabízí dalších 8 samostatných I/O kanálů, z nichž každý lze libovolně softwarově nakonfigurovat jako digitální vstupy (DI), nebo digitální výstupy (DO). Pevný kryt je zárukou spolehlivé ochrany před vlivem počasí a dalšími případnými nečekanými vnějšími vlivy.

Verze 9.0 systému Simatic PCS 7 obsahuje i další rozsáhlé softwarové inovace zaměřené na zvýšení produktivity a flexibility provozovatelů zařízení a pracovníků údržby. To znamená účinnější uvádění do provozu a řízení zařízení v provozu pomocí mobilní technologie a software Simatic PDM (Process Device Manager). Tento univerzální inženýrský nástroj pro parametrizaci, uvádění do provozu, diagnostiku a údržbu chytrých zařízení a komponent v provozu nabízí širokou podporu pro síť Profinet.

Software Simatic Batch obsahuje nové funkce pro větší pružnost při řízení dávkových procesů. Další zdokonalení zahrnují širší podporu webových klientů, které lze nyní používat i pro Simatic Batch.

Na verzi 9.0 byla upgradována i konzole Simatic Management Console, což přináší zjednodušení správy a řízení instalovaných hardwarových a softwarových komponent.

Více informací o Simatic PCS 7 V9.0 na www.siemens.com/pcs7.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI