Print

Serializace – místo střetu automatizace a IT

-- 23.04.14

Má-li vaše firma projekt serializace nebo pokud s ním začíná, aby se bránila padělkům, zajistěte, aby byla oddělení IT ve výrobě a automatizace zapojena do projektu v rané fázi.

Serializace může pomoci bránit se padělkům, ale vyžaduje, aby oddělení automatizace a IT spolupracovala. Padělky jsou všude, od hodinek na rohu ulice až po podezřelé oděvy prodávané z nákladních vozidel. Falzifikáty ničí zisky výrobců a mohou poškodit jejich pověst, avšak když proniknou na trh potravin, léků a mechanických zařízení, mohou mít dopad i na zdraví a bezpečnost. Většina lidí si je vědoma nebezpečí, jaké hrozí po požití padělaných léků, jež způsobují tisíce úmrtí. I padělky potravin způsobují mnoho úmrtí z důvodu kontaminovaných ingrediencí, jako je falešná vodka s bělidlem a vysokou úrovní metanolu a olivový olej s příměsí motorového oleje. Padělky mechanických zařízení mohou být smrtelně nebezpečné, když se používají v osobních či nákladních automobilech, lodích, letadlech, turbínách a rotačních strojích. Například sdružení Automotive Component Manufacturers Association of India  informovalo, že až 20 % dopravních nehod v Indii je zapříčiněno padělky automobilových dílů.

Jedinečná identifikace

Vzhledem ke zdravotním a bezpečnostním rizikům z důvodu padělání není divu, že serializace se stává buď zákonným požadavkem, nebo nástrojem pro snížení rizika z odpovědnosti. Serializace je definována jako označování každé prodejní jednotky jedinečným polonáhodným identifikačním číslem (ID), takže lze jednotku vysledovat, čímž je možno identifikovat padělky. Serializace je projektem oddělení IT, protože firma musí přiřazovat a zaznamenávat unikátní identifikační čísla a zpřístupňovat je zákonným orgánům a partnerům v dodavatelském řetězci. Serializace je také projektem automatizačního oddělení, protože tato unikátní identifikační čísla jsou připojována k zařízení buď na konci výrobních linek, nebo na začátku balicích linek. Serializační projekty jsou místem, kde jsou oddělení automatizace a IT nucena vzájemně spolupracovat.

Mnoho firem implementuje serializaci jako projekt IT a věnuje jen malou nebo žádnou pozornost tomu, jak budou identifikační čísla vlastně aplikována na zařízení. Dodavatelé systémů ERP poskytují serializační systémy, které lze použít pro vytváření jedinečných polonáhodných identifikačních čísel (ID), pro asociaci ID se specifickými výrobními lokalitami, produkty a šaržemi materiálu a sdílet tyto informace s partnery v dodavatelském řetězci. U typické implementace se periodicky přiřazuje sada čísel produktu a stahují se čísla do systému na základní výrobní úrovni. Když jsou výroba a balení dokončeny, systém na základní výrobní úrovni odešle zpět specifická čísla šarže a produktová ID přiřazená k serializačním ID. Systémy na základní výrobní úrovni rovněž odešlou zpět seznam nepoužitých a vyřazených ID.

Integrace identifikačních čísel

Oddělení IT obvykle předává serializační projekt, když jsou čísla ID odeslána do systémů základní výrobní úrovně, avšak právě tehdy často dochází k problémům s automatizací. Implementace serializace ve výrobě nebo balení obvykle zahrnuje fyzickou integraci stávající automatizované výrobní nebo balicí linky se štítkovacím a ověřovacím zařízením. Často je zde přítomen systém pro operativní řízení výroby (Manufacturing Execution System – MES), který přijímá čísla ID ze systému ERP a zpřístupňuje je pro štítkovací a ověřovací systém každé výrobní nebo balicí linky. Systém MES následně shromažďuje použitá a nepoužitá čísla ID a periodicky je zasílá zpět do systému ERP. Oddělení automatizace a IT se v serializačních projektech dostávají do střetů v případech, kdy je firmy považují pouze za projekty IT, aniž by vyhradily čas a úsilí pro tu část projektu, která se odehrává na základní výrobní úrovni. Jestliže se organizace IT nebo vedení firmy domnívá, že serializace znamená jen přidání tiskáren do výrobních linek, pak projekt skončí se zpožděním a přečerpaným rozpočtem. Má-li vaše firma projekt serializace nebo pokud s ním začíná, zajistěte, aby byly úseky IT ve výrobě a automatizace zapojeny do projektu v rané fázi. Jen když budou oddělení automatizace a IT spolupracovat, bude váš serializační projekt úspěšný a vy tak ochráníte své zákazníky. ce

Dennis Brandl je prezident společnosti BR&L Consulting se sídlem v Cary v Severní Karolíně. Tato společnost je zaměřena na informační technologie ve výrobě.

Autor: Dennis Brandl, BR&L Consulting


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI