Print

RS Components: rok na českém trhu a poprvé na AMPERu

-- 16.04.12

Veletrh AMPER poutal hodně pozornosti, čehož si povšimla také společnost RS Components, která se zde rozhodla prezentovat své aktivity formou přímé účasti. Této příležitosti pak využili také vrchní představitelé společnosti Frank Behrens a zejména Zeb Shanin, viceprezident pro prodej ve východní Evropě, který spravuje český trh a jenž poskytl našemu časopisu krátký rozhovor.

Na českém trhu jste jeden rok. Byl pro vás tento rok úspěšný? Respektive jste spokojen se svou pozicí na českém trhu, nebo jste předpokládal lepší výsledky?

Když jsme vstupovali na český trh, bylo nám jasné, že nás čeká dlouhá cesta. Věděli jsme, že český trh má velký potenciál. Máte tady mnoho společností, řadu slavných značek. Jsme pořád ještě velmi malá firma, letos jsme se soustředili na vybudování infrastruktury, vytvořili jsme prodejní, marketingový a zákaznický servisní tým. Výsledky prodeje za první rok jsou docela dobré a v souladu s našimi očekáváními. Příští rok chceme pokračovat ve vyšších investicích. Ano, s vývojem v průběhu našeho prvního roku jsme spokojeni.

Mluvíme o českém trhu. V distributorské oblasti existuje silná konkurence. Co děláte pro své zákazníky jinak a lépe než ostatní distributoři?

Myslím, že splňujeme tři hlavní kritéria, která zákazníci v této oblasti požadují. Rozsah produktů je u nás dost odlišný, nenabízíme pouze elektroniku, ale také např. nástroje procesní automatizace a další. To nás od ostatních trochu odlišuje. Druhá věc – kdykoli oslovíme zákazníka a zjišťujeme, co se mu na nás líbí, co bychom měli dělat lépe, všichni říkají, že ve srovnání s ostatními na nás oceňují dvě skutečnosti. Jednou z nich je dostupnost a dodací servis, druhou je pak rychlost. Takže napříč půl milionem různých produktů jsme schopni poskytnout naše produkty už druhý den v 84 % případů. To je mnohem více než u konkurence. Poslední důvod – rádi jsme regionální, lokální, blízko našich zákazníků. Zřídili jsme místní, česky mluvící prodejní týmy, veškeré naše materiály jsou také v češtině stejně jako zákaznický servis. To jsou pravděpodobně tři hlavní atributy, které se na nás zákazníkům líbí.

Mluvil jste o číslech. Máte konkrétní údaje o tom, kolik zákazníků máte v České republice?

rok by to mělo být přibližně 5 500–6 000 zákazníků. Oproti původní nule je to dost, pro nás je to na začátek v tomto oboru opravdu vysoký počet. Když říkám 5 500–6 000 zákazníků, míním společnosti či firmy, ne konkrétní jednotlivce, těch je asi 100 000. Obvykle se typická cena objednávky pohybuje ve výši 200 eur. V České republice je to přibližně stejné, český trh je však jiný než např. v Polsku nebo jinde. Je rychlejší v objednávání, zákazníci objednávají frekventovaněji, obecně až třikrát rychleji. Tím je Česká republika pozoruhodná, svým způsobem objednávání. Zákazníci hledají něco odlišného.

Než jste vstoupili na český trh, váš výhradní distributor byl Alfatronic. Co je s ním v současnosti?

Stále s Alfatronicem spolupracujeme, pojí nás dlouhodobý vztah. Není naším cílem nechat jej zbankrotovat. Jedním z důvodů, proč jsme vstoupili na český trh, je, že mnoho našich zákazníků z Evropy jsou zároveň zákazníci Alfatronicu tady v České republice. Nicméně my jsme se potřebovali na českém trhu lokalizovat jako společnost RS Components.

V Evropě jste vstoupili na tři trhy: v Polsku, Maďarsku a České republice. A co Slovensko, chystáte se obchodovat se Slovenskem z České republiky, nebo uvažujete o vstupu také na slovenský trh?

V tuto chvíli se o slovenský trh staráme z Velké Británie, podporujeme vznikající trh na Slovensku. Zjišťujeme, kdy a jak bychom mohli na tento trh vstoupit. Nemohu ovšem zacházet do detailů, ale naším záměrem je expandovat také na tento trh. Jsme si ovšem moc dobře vědomi příležitostí, které čekají na slovenském trhu.

Mnoho vašich zákazníků se připojuje k projektu nazvanému DesignSpark. Máte nějaké informace o tom, jak se tomuto projektu daří v České republice, jak je oblíbený nebo jak si v něm vedou čeští vývojáři?

Je to zajímavé, protože za jediný rok je počet Čechů, kteří užívají DesignSpark, stejný jako na velmi stabilizovaných trzích, např. v Rakousku nebo ve Švédsku. Takže jsme velmi šťastní, že jsou Češi tak inovativní!

Zdá se, že jste pro Českou republiku velmi dobrá volba. Jaký je váš největší úkol pro následující rok?

Největší úkol? Pokud se ptáte na jedinou věc, je to rozhodně dále intenzivně investovat do doporučování naší značky. Také ve vztahu s Alfatronicem chceme podporovat viditelnost u kupujících zákazníků. Víme, že jsme na začátku cesty, avšak ne mnoho lidí v České republice ví, kdo vlastně společnost RS je a co může udělat, aby podpořila jejich obchod. Protože sami sebe nevidíme pouze jako dodavatele produktů, dodáváme také služby a řešení. To je rozdíl mezi tím, co zákazníci mohou znát u Alfatronicu, a tím, co mohou očekávat v budoucnu od nás. To bude pro tento rok ta nejdůležitější záležitost.

Poslední otázka: Co si myslíte o veletrhu AMPER?

AMPER? Myslím, že je fantastický! Jsme zde první rok a můžeme konstatovat, že má podstatně větší záběr, než jsme očekávali.

ce

Autor: Lukáš Smelík, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI