Print

Roboty. Vezmou nám práci?

-- 20.11.18

S rostoucím tempem rozvoje technologií se zvyšují i obavy z budoucí nadbytečnosti člověka. Bleskový pokrok automatizace, sítěmi řízených robotů Průmyslu 4.0 a umělé inteligence v nás zanechává poměrně oprávněný pocit, že jediné, k čemu budeme dobří, bude zhasínání světel při odchodu z práce. Ale je tomu opravdu tak?

S technologickým pokrokem jdou ruku v ruce předpovědi, myšlenky a představy o naší budoucnosti ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Společnost se v tomto bodě ocitla ve své historii nesčetněkrát. Při vybavování pracovišť počítači v osmdesátých letech minulého století se předpovídalo, jak obrovské množství pracovních pozic zmizí a jak se papír stane zbytečným. Přesto i dnes v jednadvacátém století zaměstnavatelé stále přijímají nové pracovníky a naše stoly jsou zavaleny stohy papírů.

Předpovědi mají sklon zvýrazňovat extrémy, ať už ty pozitivní, či negativní. Ano, kvůli počítačům opravdu některé pozice zanikly, ale vytvořily se zcela nové v oborech IT a softwaru. A přestože se spotřeba papíru snížila, jsme ještě daleko od jeho přemístění na smetiště dějin. Pokud tedy na celou věc nahlédneme z trochu pragmatičtějšího úhlu, jaké pozice – pokud vůbec nějaké – roboty převezmou?

Do dnešního dne vykonávala většina robotů opakující se naprogramované úkony, např. lakování aut, nebo sérii přesně zadaných povelů zvednutí a umístění součástky. Takové úkoly si u lidí vybírají svou daň, kterou je únava, špatné držení těla při práci nebo možné dýchací problémy. Roboty jsou schopny vykonávat tyto monotónní úkony bez přestávek a s nejvyšší přesností, což vede jak k většímu počtu, tak i k vyšší kvalitě výsledných výrobků.

Pokud ovšem přidáme trochu citu, například pomocí senzoru síly a točivého momentu, pak mohou roboty provádět i úkony, které dříve potřebovaly „lidskou ruku“. Jednou z činností, jež dříve vyžadovala zkušeného operátora výroby, je broušení nebo lakování nerovných povrchů. V podobných případech jsou obavy z nahrazení lidské práce roboty oprávněné.

Při jiných příležitostech budou roboty pracovat po našem boku při činnostech obecně nepříliš duševně náročných nebo pro člověka příliš nebezpečných. Inženýři společnosti Ocado Technology vyvíjejí robot zaměřený na spolupráci; ten ponese příznačné jméno SecondHands („druhé ruce“) a jeho úkolem bude asistovat technikům během oprav. Cílem je vytvořit proaktivní robot, který si bude uvědomovat své okolí a stane se plnohodnotným partnerem člověka při vykonávané práci. V logistickém centru bude tento robot schopen vizuálně zhodnotit stav vybavení v chodu, což je pro člověka příliš nebezpečný úkol.

Roboty zaměřené na spolupráci hrají svou roli i v lékařství. Robot Positioning Arm, vyvinutý společností Medineering GmbH, zajišťuje přesné umístění řady robotických nástrojů při invazivních chirurgických zákrocích. První nástroj, jímž je Endoscopic Guidance Robot, se při zákroku dokáže vyhnout citlivé tkáni a zajišťuje přesnou lokalizaci bez třesu. Tato třetí ruka nahradí při zákroku jednoho člena lékařského týmu. Zhodnotíme-li situaci z druhé strany, právě uvolněný lékař se může věnovat jiné situaci, která vyžaduje pozornost odborníka. Použití robotu navíc snižuje náklady takovýchto zákroků.

Jiné typy robotů pomůžou lidem při opakujících se úkonech, kde hrozí poškození z opakovaného namáhání a pro které nemohou být stávající roboty zatím naprogramovány. Cray X je exoskelet společnosti German Bionic Systems navržený jako opora zad pomáhající při zvedání břemen. Obsluha nářadí a práce pod automobilem na výrobní lince může být velmi namáhavá pro svaly a klouby. Exoskelety, k nimž patří i Cray X, pracují v souladu s tělem, snižují jeho namáhání a přispívají k většímu pracovnímu pohodlí.

Jiné roboty existují výlučně ve světě softwaru a chatbotů. Za pomoci systému Deep Learning jsou tyto roboty schopné jisté úrovně porozumění a přirozeného použití jazyka. Mnoho společností dnes podobné roboty interně testuje a používá je jako podporu v IT. V souladu s pravidlem 80 : 20 zvládají odpovídat na mnoho běžných otázek z dané oblasti a rozeznají složitější žádost, kterou je nutnou předat dále lidem.

Stejně jako tomu bylo v předešlých vědecko-technických revolucích, je i nyní přechod všech pracovních pozic na roboty nepravděpodobný. Nejohroženější jsou jistě jednotvárné a opakující se úkony vykonávané nekvalifikovanou pracovní silou, ale podobně jako u počítačové revoluce vytvoří rozvoj robotiky a její rostoucí uplatnění nespočet nových pracovních příležitostí. Úkolem dnešní společnosti a současných vlád je nastávající změny a jejich dopad pochopit a zajistit, abychom na ně byli patřičně připraveni.

Do určité míry se to již děje. Mnoho zemí po celém světě zavedlo program STEM, který má za úkol zvýšit prestiž a povědomí o práci ve vědních, technologických, inženýrských a matematických oborech. Tímto způsobem vytvoříme generaci absolventů škol, kteří budou připraveni na svět pracující s roboty. Úkolem vlád bude také zajistit potřebnou infrastrukturu pro rekvalifikaci, zvláště pro obory nejvíce ohrožené ztrátou pracovních pozic na úkor robotů.

www.distrelec.cz

Autor: Peteris Sprogis, Regional Sales Manager of Technical Components, Distrelec


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Dny teplárenství a energetiky
2019-04-24 - 2019-04-25
Místo: Kongresové, výstavní a společenské centrum ALDIS, Hradec Králové
Výroba nové generace - Lokální průmysl na globální úrovni
2019-04-24 - 2019-04-24
Místo: MSIC Ostrava
Digitální výroba 2019
2019-05-14 - 2019-05-16
Místo: Brno
Digitální logistika 2019
2019-05-14 - 2019-05-14
Místo: Hotel Avanti, Brno
Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI