Print

Roboty, kam se podíváš… tentokrát v Brně

-- 17.03.15

Pevně věříme, že již ypsilon v nadpise neuvrhne fanoušky vědecko -fantastické tvorby v obavy z naplnění postapokalyptické budoucnosti. Raději si však uveďme nadpis do správných dimenzí, tedy jako shrnutí jednoho lednového dne plné ho průmyslové robotizace v Brně. Vše se odehrálo na semináři pořádaném vydavatelstvím Trade Media International s. r. o.

Malá slovní hříčka navazuje na název prvního ročníku akce, z níž vzešel druhý ročník, který se již nejmenuje Roboty, kam se podíváš, ale Roboty v průmyslu, což byl také titul, který 27. ledna 2015 přivítal návštěvníky brněnského hotelu Avanti. Pečlivě připravený program, který přitáhl pozornost také předních dodavatelů robotů, měl potvrdit zájem o tuto problematiku mezi odbornou veřejností. V konferenčním sále se výsledně těsnilo na 150 posluchačů, zejména reálných uživatelů robotů či zástupců firem, jež o zavádění robotických pracovišť aktuálně uvažují.

Úvodního slova, ale také moderování zahajovací části se ujal odborník na slovo vzatý. V roli řečníka se totiž představil Branislav Lacko, který nezastupoval pouze svou alma mater, tj. brněnské VÚT, ale také Českomoravskou společnost pro automatizaci. I díky své pozici v této organizaci zastřešil úvod jakýmsi pomyslným shrnutím stávajícího stavu a dle údajů IFR vyčíslil množství robotů na trhu. „V loňském roce bylo celosvětově instalováno více než dvě stě tisíc robotů, což odpovídá patnáctiprocentnímu nárůstu, je tedy nesporné, že počet robotických pracovišť každoročně roste,“ vypočetl Lacko.

Přednášku generálního partnera akce, společnosti Stäubli, uvedl Jan Woff, jenž hovořil o nabídce robotů Stäubli a o výhodách otevřeného řízení uniVAL drive. „Řízení uniVAL drive přináší zejména flexibilitu řízení s inteligencí kontroléru. Existuje několik důvodů, proč si tento typ řízení pro své aplikace vybrat, ale tím nejdůležitějším argumentem je, že OEM a integrátoři by si neměli vybírat mezi snadnou a kvalitní integrací,“ uvedl Woff, který v přednášce mimo jiné upozornil na příchod nové generace robotů TX2 a na neustálý rozvoj systému MAN & MACHINE pro jednodušší, bezbariérovou spolupráci člověka s robotem.

Neméně zajímavou prezentaci si připravil řečník firmy Beckhoff, která má od loňského roku své přímé zastoupení i v České republice. Aleš Malý ve své přednášce nazvané Mnohem více než jen „Pick and Place“ hovořil o široké nabídce firmy. Upozornil však také na zajímavou aplikaci, kterou si v rámci přestávek mohli prohlédnout přítomní posluchači a která v praxi demonstrovala funkčnost již zmíněných robotů Stäubli s uniVAL řízením doplněných právě řešením společnosti Beckoff.

„Robot je v dnešním průmyslovém prostředí podmínkou úspěchu,“ uvedl svou přednášku o automatizačních systémech pro integrovanou robotiku zástupce společnosti B&R automatizace Tomáš Prchal. Dle jeho mínění existují tři základní důvody pro použití robotů, a to bezpečnost operátora (zejména v extrémně těžkých či pro lidi nebezpečných prostředích), zajištění efektivní a pružné výroby a přesné plánování výroby. Po něm nastoupivší Vratislav Kořínek, zastupující známého japonského výrobce, představil nový řídicí systém robotů Yaskawa řady DX200.

Následující akademické přednášky v podání Libora Přeučila z ČVÚT a Petra Nováka z VŠB dokázaly, že problematice nasazení robotů v průmyslové praxi se stále intenzivněji věnují nejen výrobci daných řešení, ale i české školství, jež se snaží přispět především v oblasti výzkumu. Přínos vysokého školství pak v rámci doprovodné diskuse oceňovali zástupci výrobců i uživatelů, kteří stále hledají schopné absolventy se zájmem o průmyslovou robotizaci.

Platformu SYSMAC nejen jakožto řešení pro oblast robotiky, ale rovněž jako jeden systém pro kompletní řízení stroje představila společnost OMRON, o což se ve svém projevu postaral Petr Váňa, na nějž plynule navázal Jan Tluchoř z firmy Exactec, který se v širším záběru věnoval bezpečnosti robotů v provozu. Firmou dodávané roboty dánského výrobce Universal Robots se ostatně dlouhodobě snaží profilovat jako velice kolaborativní řešení, které uplatnila například automobilka Volkswagen Group ve své motorárně v Salzgitteru, kde nyní roboty pracují bok po boku s lidmi.

Velkým tématem v oblasti průmyslových robotů je již několik let jejich integrace se systémy strojového vidění. „Kombinace robotu se systémem strojového vidění se uplatní jako vhodná alternativa lidské práce v náročných prostředích a také tam, kde je vyžadována vysoká přesnost. Systémy pomáhají při navigaci robotů, během jejich samotné manipulace či při kontrole kvality,“ vypočítával důvody, proč při zavádění robotického pracoviště vzít v úvahu nasazení strojového vidění, Vladimír Hampl z firmy Applic, systémového integrátora společnosti Cognex. Jeho slova pak podtrhl i další příspěvek, jenž se dotkl oblasti možností průmyslových kamer pro robotické aplikace a který přednesl Tomáše Gřeš z ATEsystem.

Když pomineme čilý ruch a četné rozhovory o konkrétních problémech a úskalích při nasazování robotických systémů, což byla nejčastěji diskutovaná témata při závěrečném rautu, patřilo završení akce koncovým efektorům v robotice a manipulaci, o nichž hovořil Pavel Ambrož, zástupce německého výrobce SCHUNK.

Nejen ze subjektivního hodnocení pořadatelské organizace, ale zejména z ohlasů po skončení semináře plyne naše přesvědčení, že oblast průmyslové robotizace je velice aktuální téma, kterému se budeme i nadále věnovat, a to nejen na stránkách našeho časopisu. Již nyní však věříme, že se za rok setkáme u dalšího ročníku odborného semináře Roboty v průmyslu.

Podrobnosti z letošního ročníku a informace o dalších plánovaných akcích můžete sledovat na webových stránkách www.konference-tmi.cz, ale také na našich sociálních sítích. ce

Autor: Lukáš Smelík, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI