Print

Robotika budoucnosti a umělá inteligence

-- 14.05.19

Robotika a umělá inteligence (AI) zvýší kvalitu, objem výroby, bezpečnost, konzistentnost a další aspekty. 

Zavádění robotů, umělé inteligence (AI) a systémů založených na strojovém učení by pro organizace mohlo přinést mnoho výhod. Mezi tyto výhody patří zvýšená kvalita výrobků a služeb, vyšší objem výroby, zvýšená bezpečnost zaměstnanců, snížená variabilita, snižování zmetkovitosti a především vyšší spokojenost zákazníků. Je nesprávné považovat robotiku a závody budoucnosti za nové koncepty, protože existují po desetiletí; v průběhu času se však vyvíjela perspektiva, ze které se na ně pohlíží. Když Henry Ford nahradil koňské povozy automobilovými motory, robotika se stala hnací silou našich životů. Jeho montážní linka se stala předlohou pro pozdější návrhy výrobních závodů.

Navzdory obavám vyjádřeným „třemi zákony robotiky“ spisovatele sci-fi Isaaca Asimova, které do značné míry stanovily pravidla pro interakci mezi člověkem a strojem, pokrok v robotice, umělé inteligenci a strojovém učení přinesl nový věk kognitivní automatizace. Dnešní stroje doplňují lidský výkon v celé řadě pracovních činností, včetně těch, které vyžadují schopnosti vnímání, obdobně jako při průlomu ve výrobě společnosti Ford. Poskytují základy pro továrny zítřka.

S rostoucí vyspělostí a sofistikovaností nových technologií přicházejí stále rychleji i nové znalosti a produktová portfolia využívající velká data pro doplňování procesu rozhodování.

Systémy založené na AI a strojovém učení se staly levnější, lépe nastavitelné a kompatibilní a transformují výrobu.

Díky stále jednodušší implementaci technologií budou obchodní rozhodnutí více ovlivňována zaváděním robotiky. Aby však organizace plně využily hodnotu těchto příležitostí, budou muset zaujmout celostní přístup a co nejvíce přiblížit svou automatizační strategii aktuálním a budoucím potřebám firmy.

Výzkumná zpráva společnosti Technavio uvádí, že velikost celosvětového trhu s robotikou vzroste od roku 2018 do roku 2022 o více než 32 miliard dolarů, a to s roční mírou růstu (CAGR) více než 11 %. Odhad společnosti Statista předpokládá, že trh s robotikou bude mít do roku 2025 celosvětově hodnotu téměř 500 miliard dolarů.

Rychlý nárůst nových technologií, rozsáhlé využívání bezdrátových aplikací, nárůst zavádění internetu věcí (Internet of Things – IoT) a pokrok v oblasti AI a strojového učení patří mezi faktory, které by měly přispět k růstu globálního trhu robotiky.

Tyto nadcházející technologické trendy již obnovují obchodní modely napříč odvětvími a odemykají masivní tržní a inovační příležitosti. Je však nutno mít na paměti, že tyto nově vznikající nástroje a související konkurenční výhody budou nestálé, pokud se vedoucí představitelé průmyslu nebudou kapitalizovat a přizpůsobovat revolučním technologickým příležitostem. Aby výrobní organizace zůstaly konkurenceschopné a relevantní, musejí si vypracovat dobře promyšlenou strategii podporovanou novými technologiemi a roboty pro svůj hodnotový řetězec, a to od začátku až do konce výroby a dodavatelského řetězce.

Nové možnosti robotů

Dokonce i od robotů se očekává, že budou uvažovat nekonvenčně, než aby se jen řídily pokyny. Vzestup technologií počítačového vidění vedle pokroku v oblasti internetu věcí dal strojům schopnost zpracovávat instrukce a obrázky na vlastní pěst a přemýšlet o dalších krocích ve sledu činností. Tyto technologie umožňují robotům „vidět“ a s jejich dozráváním roboty rozšíří své schopnosti aplikovat logiku na věci okolo sebe a budou se učit samy.

Bude pokračovat rozmach kolaborativních robotů s jednodušším programováním, integrací a provozem. Roboty mohou být umístěny kdekoli na výrobní úrovni a vykonávat jakýkoli úkol. S technologickým pokrokem, jako jsou vestavěné 3D vidění, multispektrální a hyperspektrální zobrazování v kombinaci s AI, strojovým učením a hlubokým učením, budou mít průmyslové roboty všechny prostředky k vlastnímu zlepšování.

Sestavování, používání a údržba robotů se staly rychlejšími a méně nákladnými s exponenciálním nárůstem výpočetního výkonu, pokrokem v přístupu k vývoji softwaru a rozšiřováním síťových technologií. Roboty jsou bohatě osazeny senzory a akčními členy, které samočinně monitorují a oznamují stav robotu řídicímu systému, pomáhají při řízení procesů a shromažďují data pro údržbu a pro neustálé zlepšování procesů a odstraňování problémů. 

Dr. Keshab Panda je CEO a výkonný ředitel společnosti L&T Technology Services. Upravil Mark T. Hoske, obsahový ředitel, Control Engineering, CFE Media, mhoske@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI