Print

Robot a člověk spolu a navždy

-- 14.03.17

Obrovské okno příležitostí, tak svorně nazývají výrobci robotů rozšiřování svých kooperativních modelů. Zatímco ve většině velkých podniků již pomalu dochází prostor pro vytváření nových robotizovaných stanic, nový přístup, který představuje sehraný tým robotu s člověkem, přináší robotizaci na dříve netušená místa. Česká republika není výjimkou.

Jako vždy budiž nejlepším ukazatelem perspektivy oboru peněžní vyjádření. Trh kooperativních robotů loni zaznamenal obrat ve výši více než 266 milionu dolarů. Letos by měl trh narůst již na 400 milionů. „Lze předpokládat, že podobné tempo určitě vydrží a v roce 2020 budeme hovořit klidně o dvou miliardách,“ predikuje desetinásobný růst Jürgen von Hollen, ředitel společnosti Universal Robots, která stála u samotného zrodu oboru. Jak přiznává, takovýto růst nečekal ani on sám, když ve své pozici začínal. Během setkání s naší redakcí přidal ještě zábavnou historku, kdy musel dánskému premiérovi třikrát opakovat, že jejich plán každoročního dvojnásobného růstu není vtip.

 Ostatně tato data potvrzuje také český trh, který v posledních letech patří k nejrychleji rostoucím. „Konkrétně v České republice jsme za rok 2016 dokázali prodej ztrojnásobit a zatím to nevypadá na žádné polevování ani v roce 2017,“ uvedl šéf českého Universal Robots Slavoj Musílek a dodal, že příležitost na tuzemském trhu lze vidět v podstatě všude.

Trh se zvětšuje, hráčů přibývá

Není náhodou, že právě tato čísla vedla řadu tradičních výrobců robotů do center vlastního vývoje, která v posledních letech vypustila na trh mnoho nových pomocníků. Mezi nejznámější „kolaboranty“ patří robot YuMi švýcarsko-švédského koncernu ABB. Japonský Fanuc pro změnu olemoval dálnice informací o svém modelu CR-35iA a zahanbit se rozhodně nenechala ani LBR se svým iiwa. Lze ovšem předpokládat, že ani zde celkový výčet nekončí, neboť i na tuzemském trhu se začínají prosazovat novinky firem COMAU, Rethink Robotics a dalších.

„Kooperace robotu s člověkem má obecně velkou perspektivu do budoucnosti, a to jak celosvětově, tak v rámci České republiky. Teď se toto téma veze na vlně popularity Průmyslu 4.0 a s tím spojeným rozvojem kolaborativní robotiky,“ uvedl k tématu prosazování cobotů Daniel Havlíček ze společnosti FANUC. Na druhou stranu stejně tak krotí i optimismus dřívějších čísel. Na rozdíl od konkurence, která je podle Havlíčka v tomto směru optimističtější, střízlivě odhaduje, že v horizontu 5 až 10 let bude každý druhý prodaný robot kolaborativní.

Přátelé, spolupracujte s roboty, ale jen pokud to dává smysl!

Při úvahách o možnostech využití kooperativních robotů je však stále nutno uvažovat střízlivě. Nelze podlehnout dojmu, že je důležité míti svého robota, protože je to aktuálně trendy. Stále je podstatné mít primárně ikonického Filipa (nebo spíše filipa) a využívat tohoto praktického pomocníka pouze tehdy, kdy je to ekonomicky a procesně zajímavé. Ještě pořád zůstává mnoho procesů, při nichž lépe poslouží třeba i standardní robotická aplikace, která s sebou může přinést jiné výhody, i když uzavřené v kleci.

„K přímé součinnosti člověka s robotem dochází dnes mimo jiné v oborech, které vykazují jen nízký stupeň automatizace, případně nejsou automatizovány vůbec,“ připomněl největší devizu kooperativních robotů Radek Velebil ze společnosti KUKA.

V tomto případě se pak nehovoří pouze s ohledem na nové možnosti, které představuje přímá integrace s člověkem, roboty mohou podávat náhradní díly či nářadí nebo provádět pomocné práce, které jsou pro člověka mnohdy ergonomicky dlouhodobě nevhodné.  Druhým, neméně podstatným faktorem je často rychlejší návratnost investice a menší finanční zátěž na pořízení, což u malých podniků hraje klíčovou roli.

Kolega, nikoli náhrada

Také poslední argument v rámci prosazování kooperativní robotiky bude hrát na ruku většímu podílu robotů na tuzemském trhu. „Aplikace našeho robotu je ukázkou toho, že člověk a robot mohou opravdu vykonávat společný úkol,“ vyjádřil se Jan Kamenický z firmy ABB k aplikaci robotu YuMi, kde robot napřímo pomáhá s montáží elektrických zásuvek s dětskými pojistkami. I tato aplikace je dle jeho mínění důkazem, že roboti jsou neprávem označováni za zloděje pracovních míst. Naopak jsou vhodným pomocníkem pro kvalitnější pracovní zařazení.

Ruku v ruce se současným nejnižším stupněm nezaměstnanosti a s akutním nedostatkem pracovníků ve výrobě se dá robotům, včetně těch kooperativních, věštit slibná budoucnost. Rychlý nárůst robotiky pak může zajistit nejen větší konkurenceschopnost tuzemského průmyslu, ale také návrat výroby z levnějších zemí. Pravda, pořád ještě existuje několik nedořešených otázek, ale třeba na té nejdůležitější, tj. bezpečnostní, se již aktivně pracuje… 

Universal Robots: Robokralevic dánský aneb Příběh jednoho ramena

Je pravdou, že při jeho montáži se použije pouze minimální stupeň automatizace, ale rameno dánské společnosti, která si svůj název vypůjčila z nejznámějšího díla Karla Čapka, vytvořilo nový pohled na robotizaci. Naše redakce měla to štěstí podívat se do dánského Odense, odkud firma Universal Robots posílá pomocníka do výrob celého světa.

Psal se rok 2005, když se na trhu poprvé objevila firma Universal Robots, přičemž první prodeje byly zrealizovány až roku 2008. Nelze tedy hovořit o žádné dávné minulosti, protože příběh společnosti se píše právě teď a na významu nabývá každý den. Pro první myšlenku o založení společnosti bychom museli jít kousek dál na univerzitu v jižním Dánsku, ale o tom jsme si s jedním ze zakladatelů povídali už v minulém vydání. Svou osobní návštěvu jsme proto zaměřili více na současnost a budoucnost tohoto dánského technologického zázraku.

Ostatně úspěch můžeme přikládat také tamější politice. Příběh, jak již mnozí víte, začal na univerzitě, kde nadšeným vědcům poskytli prostor, který za přispění státního fondu posloužil činorodým aktérům pro rozjezd jedné z nejúspěšnějších firem Dánska. A považte, to už mají LEGO! Současnou stabilitu dalšího rozvoje pak představuje předloňský odkup americkým investorem, který však nedostál známému heslu a doslova nechal kámen na kameni. S novou investiční injekcí tak stejný, i když stále se rozšiřující tým vypravuje denně roboty UR3, 5 i 10 do celého světa.

Samotnou montáž přitom provádějí technici právě v Odense, přestože je v Dánsku jedna z nejdražších pracovních sil v Evropě. Ani to dnes firmě nebrání v dalším rozvoji; za poslední roky neustále rozšiřuje prostory výroby i vývoje, naposledy dostavěla další patro.

Právě díky podpoře vývoje je patrné, že ani současné dominantní postavení na trhu nevede u firmy k nějaké zahálce. Vedení sice znovu potvrdilo, že jejich ambice nesměřují nikam jinam než ke zdokonalování toho, co již funguje, i přesto nejsou cíle malé. Stále budují svůj úspěch založený na příběhu jednoho ramena. Mají však představu, že naučí obsluhu programovat nikoli za současných průměrných dvacet minut, ale třeba už za dvě… ce

Autor: Lukáš Smelík Control Engineering


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI