Řízení servopohony
-- 24.05.13
K přednostem řízení servopohony patří jejich menší rozměry, vyšší rychlost a snadnější použití.
Řízení servopohony nabízí vysokou přesnost a opakovatelnost pro precizní aplikace, jak ukazují titulní články, vysvětlení a příklady.
K výhodám řízení servopohony patří použití digitálního řízení s otevřenou architekturou se synchronním motorem s vnitřním permanentním magnetem (Permanent Magnet Synchronous Motor – PMSM) u systému řízení os obráběcího stroje, a to s využitím otevřené architektury pracující v reálném čase na platformě PXI.
Technologie servopohonů a metody jejich použití mohou zvýšit produktivitu výroby a energetickou účinnost. Menší a kompaktnější energeticky účinné servopohony mají rychlejší odezvu, vyšší přesnost a dynamickou inteligenci i další vyspělé funkce.
Technologie servomotorů rovněž přispívá ke zvyšování produktivity, protože zvýšený výpočetní výkon pomáhá urychlovat aplikace servomotorů. Rychlé procesory ve vícejádrových řídicích prvcích PC umožňují aktualizace mnoha řídicích smyček servopohonů, přičemž se starají i o řídicí logiku stroje.
Zlepšení u servopohonů zvyšují výkon obráběcích strojů, jak se ukazuje u modernizované řady vertikálních strojů pro povrchovou úpravu s vyšší přesností a bezpečností, se zkrácenou dobou cyklu a s rozšířenými možnostmi zpracování.
Obr. Precizní výkon: Tento laserový řezací stroj Mitsubishi 2512HV-20CF používaný ve společnosti Atlas Tool & Die Works má přesnost opakovatelnosti ± 0,000197 palce a využívá tři servopohony Mitsubishi Electric. Brian Squeo, operátor u řídicích prvků, řeže nerezovou ocel typu 304 tloušťky 2 mm s rychlostí posunu 178 cm/min a výkonem 650 W. Rychlost se liší podle materiálu a tloušťky. Nejvyšší rychlost je 1 016 cm/min (měkká ocel s kyslíkem tloušťky 1 mm). „Ovládací prvky stroje mohou řídit až šest servopohonů,“ uvedl Tim Gelsomino, obchodní zástupce společnosti MC Machinery Systems pro EDM/lasery společnosti Mitsubishi. Titulní fotografie – Peter Welander, Control Engineering.
Pokročilé ovládání pomocí servopohonů dokáže podporovat až 128 os, má zabudované připojení k Ethernetu a další nové funkce.
Upravil Mark T. Hoske, obsahový ředitel časopisu Control Engineering, mhoske@cfemedia.com.
Sponzorované odkazy
![]() |
Techman Robot
Výrobce kolaborativních šestiosých robotů TM5, TM12 a TM14, které mají standardně integrovaný chytrý kamerový systém, mají bezkonkurenční opakovatelnost již od ±0,05 mm a intuitivní způsob nastavení. |
![]() |
Zlín Robotics
ZLÍN ROBOTICS se zaměřuje na autorizovaný prodej, servis a systémovou integraci unikátních robotických technologií. Oficiální distributor firem Techman Robot a Mecademic. |
![]() |
Řízení a údržba průmyslového podniku
Redaktoři časopisu průběžně sledují nejnovější trendy ve všech aspektech výroby v průmyslových závodech a přinášejí odběratelům informace, které potřebují pro udržení své konkurenceschopnosti. |