Print

Řízení projektů: Povel „Všichni na palubu!“ může projekt potopit

-- 22.07.12

Když zavelíte „Všichni na palubu!“, abyste pomohli v dokončování zpožděného projektu, ujistěte se, že všechny tyto zdroje navíc projekt ještě více nepotopí. Pokud ke konci projektu zapojujete lidi navíc, využijte je na nezávislé dílčí úkoly, využívejte zkušené pracovníky a organizujte práci tak, abyste minimalizovali nezbytnou vnitroprojektovou komunikaci.

Jedna z klasických knih o softwarovém inženýrství se zabývá řízením  projektů. Bohužel tuto práci mnoho automatizačních techniků a projektových manažerů nezná. Tato kniha se nazývá „Mýtický člověkoměsíc: Eseje o softwarovém inženýrství“ (The Mythical Man-Month: Essays on Software Engineering) a napsal ji Frederick P. Brooks. Původně byla napsána v roce 1975, aktualizována v roce 1982 a znovu v roce 1995 a vychází ze série vývojářských projektů společnosti IBM. Jednou z hlavních lekcí, které nás tato kniha učí, je, že „přidání pracovní síly ke zpožděnému softwarovému projektu jej ještě více zpozdí.“ Na tuto prostou a nadčasovou lekci se ve spěchu s dokončováním projektů často zapomíná, zejména když je projekt v problémech na konci vývojového cyklu.

Principem této paradoxní lekce, označované také jako Brooksův zákon, je, že softwarové projekty, včetně projektů automatizačního softwaru, mají přirozené požadavky na integraci. Jednotlivé díly skládačky do sebe musejí zapadat bez chyb, aby systém mohl pracovat správně. Přesto software není možno vidět nebo snadno posoudit až do okamžiku, kdy jsou jednotlivé díly připraveny k integraci. Vytvoření spolehlivého systému vyžaduje hojnou komunikaci mezi architekty, vývojáři, manažery a uživateli.

S přidáváním dalších pracovníků k projektu se rozsah komunikačních drah zvětšuje nelineárně, zatímco přínosy doplněných pracovníků se zvyšují přinejlepším lineárně. Zapojování pracovníků do projektu s sebou navíc nese další náklady, jako je nové zaškolování, dodatečné systémy a nástroje a další koordinační schůzky. Když je projekt zpožděný oproti rozvrhu, vyšší vedení firmy má často snahu vrhnout do projektu další zdroje v naději, že to problém vyřeší. U některých projektových týmů jsou pracovníci zvenčí vysazeni do projektového týmu, aby „pomohli“ a často jen zavázejí, vytvářejí další papírování a věnují drahocenný čas snaze dostat se do tempa projektu. Tyto činnosti projekt zpožďují a dokončení už tak zpožděného projektu ještě více odsouvají.

Jak se vyhnout dalším zpožděním

Na toto dilema lze vyzrát tím, že budete doplňovat zdroje, které splňují velmi specifické požadavky, a že budete mít projekt organizován tak, aby počítal s pozdějším doplněním pracovníků. Pokud pracovní síly přidáváte v pozdní fázi projektu, musíte minimalizovat jejich interakci s ostatními členy týmu. To znamená, že přidávaní lidé již musí být vyškoleni v používaném systému, musí rozumět zásadám a postupům zavedeným pro projekt, musí pracovat na velmi specifickém a dobře definovaném úkolu, musí pracovat nezávisle, s minimálním vedením a nesmí mít dovoleno předefinovávat požadavky, provedení nebo implementace, které již byly dohodnuty. Potřebujete zkušené pracovníky, kteří se nebudou pohybovat mimo jejich bezprostřední pracovní oblast.

Také druhou metodu, jak přidat pracovní síly v pozdní fázi projektu a ještě více jej nezpozdit, popisuje Brooksova kniha v kapitole „Chirurgický tým“. Pokud může být váš projektový tým organizován s použitím modelu chirurgického týmu, kde má každý člen velmi speciální a dobře definovanou roli, pak se rozsah komunikace a nutnost učení omezí. Jednoduché pravidlo, které lze odvodit z Brooksova zákona, můžeme charakterizovat takto: „Maximální počet lidí na projektu závisí na počtu nezávislých dílčích úkolů v projektu.“ Čím více úkolů je rozděleno z důvodu „pomoci“ navíc, tím déle bude trvat dokončení dílčích úkolů.

Když zavelíte „Všichni na palubu!“, abyste pomohli v dokončování zpožděného projektu, ujistěte se, že všechny tyto zdroje navíc projekt ještě více nepotopí. Pokud ke konci projektu zapojujete lidi navíc, využijte je na nezávislé dílčí úkoly, využívejte zkušené pracovníky a organizujte práci tak, abyste minimalizovali nezbytnou vnitroprojektovou komunikaci.

Dennis Brandl je prezidentem společnosti BR&L Consulting se sídlem v Cary v Severní Karolíně. Webová stránka společnosti je www.brlconsulting.com. Tato společnost je zaměřena na informační technologie ve výrobě. Můžete jej kontaktovat na e-mailové adrese dbrandl@brlconsulting.com.

 

Autor: Dennis Brandl, BR&L Consulting


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI