Print

Řídicí systém na bázi PC je vhodný pro každou aplikaci

-- 23.05.17

Vzhledem ke zrychlování vývoje automatizačních technologií je řízení na bázi PC vhodné pro každou aplikaci a pro úspěšnou implementaci iniciativ průmyslového internetu věcí (Industrial Internet of Things – IIoT) a Průmyslu 4.0. 

Specifikování řídicího prvku je nejdůležitější fází procesu vývoje každé aplikace průmyslové automatizace. Dříve platilo, že určité řídicí prvky byly samozřejmou volbou pro určité provedení stroje, ať již to byl programovatelný automat (Programmable Logic Controller – PLC), nebo programovatelný řídicí automat (Programmable Automation Controller – PAC), a to v závislosti na umístění a aplikaci. 

Tato zařízení podávala po mnoho let odpovídající výsledky a byla ztělesněním zásady „neměň to, co funguje“. Nicméně vzhledem ke zrychlování vývoje automatizačních technologií nabízí řízení na bázi PC jedinečný soubor příležitostí pokrývajících široký rozsah aplikačních oblastí a stává se preferovanou variantou řídicího prvku bez ohledu na aplikaci. 

Výhody řídicího systému na bázi PC

Největší výhodou volby řídicího systému na bázi PC je mnohem lepší škálovatelnost hardwaru a softwaru. Technikům nabízí jasnou a efektivní migrační cestu, protože provedení stroje a závodu se v průběhu času mění. Například někteří výrobci poskytují širokou nabídku variant řídicího prvku od základního až po pokročilé počítače s omezenou sadou příkazů (Reduced Instruction Set Computer – RISC) s procesorem ARM přes celou řadu vícejádrových řídicích prvků v mnoha hardwarových formátech až po průmyslové servery vybavené 36jádrovým procesorem, který umožňuje mnohojádrové řízení. 

Na všech běží řídicí software na bázi PC zajišťující celou řadu funkcí, včetně PLC, polohování, bezpečnosti, rozhraní HMI, měření, monitorování stavu atd. – typicky všechny v jednom zařízení v případě vícejádrových řídicích prvků. Navíc lze všechny, až na vícejádrové, vysoce výkonné produkty, specifikovat v mnoha formátech, ať už jde o montáž na lištu DIN, montáž do skříně, nebo o integrované provedení s obrazovkou HMI a další možnosti. Integrací rozhraní HMI do univerzálního zařízení se varianty řízení na bázi PC odlišují od PLC nebo PAC, protože zařízení, která integrují obrazovku pro vizualizaci, jsou vzácná. 

Standardní je rovněž polovodičové ukládání dat ve formě karet CFast (označovaných také jako CompactFast) a polovodičových disků (SSD), což snižuje počet pohybujících se dílů a zajišťuje vysokou spolehlivost u kriticky významných aplikací. V případě rozšiřování provozu a zvyšování potřeb procesu lze řídicí prvky na bázi PC snadno vyměnit za výkonnější model využívající stejnou softwarovou platformu. 

Tato výměna typicky představuje jednoduchou výměnu kompaktní flash karty ze staré jednotky s novým řídicím prvkem a restart systému. Je zapotřebí jen malá míra nebo žádné programování (pokud nejsou přidané nové funkce), což je výhodou automatizačního systému na bázi softwaru. 

Využívání automatizačního softwaru pro úkony řízení a jeho provozování na víceúčelovém hardwaru na bázi PC se stalo zásadním zlomem pro firmy, které hledají robustní, flexibilní a zároveň snadno použitelné vývojové prostředí a řídicí platformu. Výrobci nabízejí například řídicí software, který odpovídá hardwaru na bázi PC na různých výkonových úrovních, aby splňoval individuální potřeby každé aplikace, ať už jsou zapotřebí speciální funkce pro polohování CNC a robotickou kinematiku, nebo pro funkce PLC. 

Prostředí technického zajištění automatizace je navíc zabudováno v aplikaci Microsoft Visual Studio a software je proto povědomý většině programátorů a umožňuje sdílet programátorskou práci mezi techniky různých disciplín, jako jsou tradiční programátoři PLC, programátoři počítačových věd a specialisté na informační technologie (IT). Opětovné použití počítačového kódu je nutností a něčím, co musejí řídící technici při výběru nové řídicí platformy vzít v úvahu. 

Funkční bloky v programovacích jazycích normy IEC-61131-3 nebo v jiném objektově orientovaném programování jsou často dostupné v knihovnách specifických pro určitou aplikaci. Opětovné využití kódu přispívá k mnohem dřívějšímu uvádění produktů na trh a k flexibilnějším provedením stroje u výrobců OEM, systémových integrátorů a konečných uživatelů. 

Řídicí platformy na bázi PC pro implementaci IIoT

Inovativní technici a vedoucí pracovníci firem rychle přicházejí na to, že implementace koncepcí průmyslového internetu věcí (IIoT) a Průmyslu 4.0 je dalším logickým krokem ke zřízení propojenějších podniků a je nezbytným hlediskem pro budoucí modernizaci a vývoj. V případě použití PLC nebo jiného uzavřeného hardwaru je přidání komunikace IoT obtížnějším úkolem a obvykle vyžaduje doplnění hardwaru třetích stran a softwaru od IT firem, aby všechno fungovalo. U řízení na bázi PC byl tento druh konektivity možný již v dobách před rozšířením těchto módních termínů. 

Důležitější ale je, že konektivity lze dosáhnout téměř bez nutnosti doplnění dalšího hardwaru, protože konektivita k internetu a Ethernetu je do řídicích platforem na bázi PC zabudovaná již po celá desetiletí. A dokonce i když provoz ještě není zcela připraven skočit do vod IIoT a Průmyslu 4.0, řízení na bázi PC poskytuje nejlogičtější řídicí platformu s volnou migrační cestou pro doplnění vyšších úrovní konektivity, ať už dnes, nebo kdykoli v budoucnu. 

Již tak vysoká poptávka po řídicích systémech se zvýší. Vzhledem k tomu, že technici závodů a výrobci strojů nyní žádají dodavatele řídicích prvků, aby poskytovali více funkcí a konektivity na srovnatelné cenové hladině, flexibilní a škálovatelné řídicí systémy na bázi PC představují cenově nejvýhodnější a nejrobustnější řešení. 

Eric Reiner je specialista na trh průmyslových PC a pracuje ve společnosti Beckhoff Automation. Upravila Emily Guentherová, zástupkyně obsahového ředitele, Control Engineering, CFE Media, eguenther@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Technical Computing Camp 2018
2018-09-06 - 2018-09-07
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-18 - 2018-09-18
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-19 - 2018-09-19
Místo: Olomouc
PROMOTIC SCADA + eWON flexy workshop
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Hotel Absolutum Boutique Hotel, Praha
MSV Tour 2018
2018-10-01 - 2018-10-04
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI