Print

První laserový chirurgický zákrok na pacientovi s použitím robota se stal skutečností

-- 19.05.20

Medicínské zařízení od AOT AG spolu s robotem LBR Med od KUKA bylo poprvé použito v kostní chirurgii přímo na pacientovi prostřednictvím studené laserové ablace řízené robotem.


Švýcarská lékařská společnost Advanced osteotomie Tools AG (AOT) oznámila své první klinické použití (first-in-man) zdravotnického prostředku CARLO®. CARLO® (zkratka Cold Ablation, Robot-guided Laser osteotomie) se použil v Univerzitní nemocnici v Basileji na oddělení ústní a maxilofaciální chirurgie. Poprvé byl řez lidské kosti realizovaný pomocí laseru, který naváděl robot, namísto tradičního nástroje, jako jsou pilky, vrtáky nebo skalpely. LBR Med se použil jako součást lékařského zařízení na přesné provedení této laserové osteotomie.

Nové možnosti díky preciznosti LBR Med

CARLO® umožňuje automatickou a přesnou osteotomii (zákrok, při kterém se protíná kost), podle předem naplánovaných řezných linií pomocí digitálního dvojčete a laserové ablace za studena. Laserová hlava je uchycena na KUKA LBR Med, který byl speciálně vyvinut pro lékařské aplikace. To umožňuje chirurgům provádět osteotomii s nejvyšší přesností a ve volně definovaných křivkách, specifických pro pacienta, což by nebylo možné při konvenčních nástrojích.

Studie „Prvně u člověka“ jako základ pro uvedení na trh

Účelem současné klinické studie typu „Prvně u člověka“, která slouží jako základ pro uvedení prostředku na trh, je prokázat přesnost a bezpečnost CARLO® v klinickém prostředí. A protože CARLO® je první systém svého druhu, bezpečnostní požadavky jsou velmi vysoké. Byly proto úspěšně testovány v několika předklinických studiích. Systém profituje ze skutečnosti, že LBR Med je první robotický komponent na světě s integrací do zdravotnických prostředků, který je certifikován dle mezinárodně uznávané CB metody. Citlivé senzory, komplexní bezpečnostní opatření, povrchy optimalizované na hygienu a ovladač navržený na přímou spolupráci s operátorem, dělají z LBR Med ideálního robotického společníka pro lékařskou techniku a také ideálního robotického společníka pro CARLO®.

Citlivost robota LBR Med přispívá k úspěchu v průmyslu 4.0

Cyrill Bätscher, generální ředitel společnosti AOT AG, říká: „S potěšením oznamujeme, že došlo k prvnímu použití CARLO® na lidském pacientovi.“ Jednalo se o bezkontaktní robotickou chirurgii, která umožnila operaci laserovou technologií. „Na základě zkušeností z první vlny chirurgických výkonů v devadesátých letech je dobře známo, že citový vjem hraje při bezpečnosti pacientů klíčovou roli. Přesto, že samotný laser nemá žádné citové vjemy, CARLO® se dá zastavit rychlostí světla a snadno přerušit úkon, pokud se stane něco neočekávaného. U dosavadních roboticky vedených zařízení to nebylo možné,“ říká prof. Philipp Jürgens, chirurg CMF v basilejské univerzitní nemocnici a spoluzakladatel AOT. Nyní je to však možné díky senzibilitě integrovaného LBR Med. Vestavěné snímače kloubových momentů mu dodávají silné hmatové schopnosti. Možnost vnímat vnější vlivy a detekovat okamžitě pravděpodobnost kolize je nezbytná pro lékařské použití. 

Očekává se vysoký klinický zájem o CARLO®

„Pokud v následujících měsících dostaneme souhlas ke komerčnímu uvedení na trh, očekáváme, že klinický zájem o tuto inovativní platformu bude výrazný," dodává Bätscher. Ukázalo se, že proces hojení kostí je rychlejší a libovolně definovatelné vzory řezu usnadňují nové a šetrnější chirurgické zákroky. Laserová osteotomie je v kostní chirurgii velkým potenciálem, hlavně se spojením LBR Med od společnosti KUKA.”

www.kuka.com


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI