Print

Průmyslová síť pod lupou

-- 26.11.19

Běžnou praxí se stalo používání strojů a zařízení řízených počítači nebo jejich menšími, speciálnějšími verzemi zvanými mikrokontroléry. Spolu s rozvojem internetu se stále častěji mluví o další revoluci neboli o tzv. Průmyslu 4.0, který podporují výrobky značky Advantech nebo Brainboxes.

CO JE PRŮMYSL 4.0?

Idea Průmyslu 4.0  odkazuje na využití moderních komponent podporujících automatizaci a také možnost zpracování a výměny dat mezi jednotlivými stroji, či dokonce celými technologickými bloky. Má to pomáhat při stálé modernizaci výrobního procesu a zajistit, aby výrobky získávané tímto způsobem vyhověly všem požadavkům zákazníků. K tomu je nezbytná komunikace ve dvou rovinách – svislé a vodorovné, což umožňuje stále se dorozumívat a vyměňovat informace mezi všemi stranami zaangažovanými ve výrobě. Zde již nebude stranou oddělení, nebo dokonce člověk v továrně, ale konkrétní série produktů nebo stroj, který zodpovídá za jejich vytvoření a další opracování.

Takto podrobný stupeň komunikace je možný díky užití principu fungování řetězce hodnot, který se opírá o využití kybernetických systémů, zpracování v cloudu a internetu věcí. Nezbytné jsou však interfejsy a zařízení umožňující převedení ideje do života. Komunikační karty kompatibilní s různými typy sběrnic, průmyslové moduly, propojovací kabely nebo moderní interfejsy v podobě efektivních a lehkých panelových počítačů – to je pouze několik zařízení, která se v nedaleké budoucnosti stanou standardem a budou zodpovídat za řízení výrobních linek.

Tok informací realizovaný ve svislém směru

Tento druh přenosu je obousměrný (tzv. duplex), což umožňuje současné vysílání, příjem a pozdější využití informací. Zde komunikace probíhá mezi jednotlivými komponentami a technologickým oddělením složeným z inženýrů zodpovědných za interpretaci dat. K tomu jsou však nezbytné komunikační karty spolupracující s různými druhy sběrnic. Nyní je jedna z nejpopulárnějších sběrnice PCI Express, kterou podporuje karta značky Brainboxes IX-100 vybavená přepěťovými systémy. Navíc je kompatibilní se systémy Linux nebo Windows, proto by integrace do již existující sítě neměla působit větší problém.
V pozdějších fázích rozvoje Průmyslu 4.0 bude možná bezprostřední výměna dat mezi rozhodujícími osobami. Integrovaný systém sám zpracuje informace a navrhne aktuálně vhodnou možnost nebo poskytne na výběr několik variant činnosti.

Tok informací ve vodorovném směru

Zde máme rovněž co do činění s obousměrnou komunikací, ale tentokrát probíhá mezi stroji, které se aktivně účastní procesu výroby, a operačním systémem, jejž daná firma používá. Díky tomu směřují data do cloudu a jsou dostupná z každého místa na světě, pokud je k dispozici zařízení, které má přístup do vnitřní sítě podniku.

KONVERTORY A PRŮMYSLOVÉ MODULY JAKOŽTO DŮLEŽITÁ SOUČÁST PRŮMYSLU 4.0

Jedním ze základních předpokladů Průmyslu 4.0 je možnost stálé výměny informací, proto je nezbytné, aby je jednotlivé strany tohoto „dialogu“ uměly nejdříve sbírat a později mohly postupovat dále. Odtud pramení nutnost využití tzv. internetu věcí neboli koncepce, podle které zařízení připojená k síti – s méně nebo více omezeným přístupem – mohou shromažďovat data o své činnosti a poté je posílat do cloudu.

Nejenže to usnadňuje výrobní proces, ale také umožňuje jednoduchým způsobem komunikovat s obchodními partnery. Pro využití této technologie jsou však nezbytné konvertory a vstupně/výstupní moduly, které se připojují k zařízením. Hoden doporučení je konvertor ADAM-4520-EE, jenž je chráněn odolným krytem vyrobeným z plastu ABS.

Stále populárnější se stává také využití průmyslových počítačů, které jsou schopny zpracovat velké objemy dat a zároveň jsou odolné vůči agresivnímu prostředí průmyslových hal se značným znečištěním a vysokou vlhkostí. Tyto počítače jsou vybaveny moderními a rychlými pamětmi Flash, na nichž je nainstalován zákazníkem vybraný operační systém i jiné užitečné aplikace. Zajímavým řešením je pro tyto případy průmyslový počítač HARTING 2095000000300 vybavený konektorem Ethernet a 32GB pamětí Flash. Stupeň krytí IP67 zajišťuje dokonalou ochranu před znečištěním nebo vlhkostí.
V koncepci Průmyslu 4.0 jsou zařízení spojená do jedné sítě, díky čemuž je lze napájet pomocí jednoho zdroje. Technologie Power over Ethernet takové řešení podporuje a využívá pro to tentýž síťový kabel, kterým se přenášejí informace mezi jednotlivými síťovými zařízeními. Díky tomu je možné snížit náklady spojené s elektrickou instalací. Vhodným řešením je Switch PoE ANTAIRA LNP-0500G-24 v kovové skříňce a s 5 přístupovými porty.

www.tme.eu


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI