Print

Provoz ABB ve Finsku očima studenta

-- 01.07.08

Již před odletem do Helsinek jsem byl plný očekávání. Program mé týdenní stáže v tamější pobočce ABB měl být překvapením. Odlétal jsem s neurčitým pocitem, protože má dosavadní zkušenost, týkající se fungování takto velkých společností, byla do té doby omezena pouze na exkurze v českém (brněnském a pražském) ABB a neméně atraktivní prohlídku bratislavské pobočky společnosti Johnson Controls. Proto jsem si od této cesty sliboval rozšíření svých praktických obzorů, což se mi nakonec splnilo.

Obrovský komplex ABB v hlavním městě Finska se nachází tři zastávky vlakem od centrálního nádraží ve čtvrti, nebo spíše na předměstí s názvem Valimo. V tomto areálu má sídlo spousta dalších významných firem, např. Fujitsu, Nokia atd. Zdejší továrny ABB se zaměřují na výrobu strojů a frekvenčních měničů. Blíže se o nich zmíním v následujících odstavcích. Nostalgickou zastávkou je zde sto let stará budova společnosti Gromberg, jež byla připojena k ABB v roce 1996. Další výrobní část je v přístavu. Motory, turbíny, měniče, zkrátka všechny výrobky ABB určené lodím se kvůli efektivitě práce montují přímo tam.

Prohlídka oddělení strojů byla pro mne zpočátku velkou neznámou. Jako člověk se zaměřením spíše na automatizaci jsem se bál, že nebudu spoustě věcí rozumět. Nicméně opak byl pravdou, velké motory a generátory nebyly nijak zvlášť odlišné od těch malých. Pouze robustnost, velikosti protékajících proudů, způsob chlazení a izolace byly rozdílnými, avšak důležitými faktory. Vyrábí se zde stroje, nebo přesněji motory a generátory synchronní, indukční a modulární indukční. Jejich velikost byla místy ohromující. Vyrábějí se převážně na zakázku dle požadavků odběratele. To znamená, že většina strojů jsou unikáty, neexistuje žádný výrobní postup jako na lince. Každý kus vyžaduje vypracování všech výpočtů a návrhů dle zadaných požadavků a konečná kompletizace taktéž není otázkou rutiny. Velmi důležitým aspektem výroby a plánování je velikost proudu ve vinutí. ABB se této části intenzivně věnuje. Vyvíjí izolační laky a nástřiky, izolační pásky. Speciální částí je chlazení, které je při velkých proudech také důležité. Používané techniky chlazení jsou: vzduchové chlazení, vzduch-voda v uzavřeném chladicím obvodu a nebo uzavřený vzduchový chladicí obvod. Stroje těchto typů, které se v Helsinkách vyrábějí, putují do celého světa. Odběrateli jsou například norské námořnictvo, generátory ve větrných mlýnech v Dánsku, elektrárny v Angole, Sudánu, Iráku, těžební společnosti v Číně, ropné plošiny nebo loďařský průmysl. Perličkou je frekvenčně řízený motor Azipod, který se používá pro pohon lodí a je schopný otáčet lodním šroubem o 360°, což velmi zvyšuje manévrovatelnost. Zvláštností je, že lodní šroub loď netlačí, ale táhne. Azipod je registrovanou značkou ABB a používá se v mnoha lodích.

Druhý den následovala exkurze po vůbec největší výrobně frekvenčních měničů na světě. Velikost měničů se pohybovala od malých krabiček až po obrovské seskupení skříní, kde např. několik skříní představovalo jen zařízení pro chlazení. Největší měnič, který se zde vyrobil, měl neuvěřitelných 500 m a musel být kompletován po částech. Po výrobě putoval do Číny, kde řídil kolem 1 milionu motorů dopravníku, transportujícího vytěžené drahokamy z hloubky cca 3 km.

 

Daniel Haupt si přebírá diplom a cenu z rukou Olle Jarleborga, tehdejšího prezidenta společnosti. (Zdroj: ABB)

 

Kompletace průměrně velkého měniče trvala zhruba dvě hodiny. Po kompletaci přicházela nejdelší část výroby, a to testování. Věnuje se mu nejvíce času, protože výpadek v provozu a následné odstavení linky by mělo velké finanční následky. Při testování je frekvenční měnič připojen k příslušnému testovacímu motoru a uložen do komory s teplotou 60 °C. Tam běží po dobu dvou hodin nepřetržitě na maximální výkon. Pozorný čtenář z toho usoudí, že napájení těchto testovacích motorů by mělo za následek obrovské ztráty energie. Proto se pánové v Helsinkách rozhodli připojit na testované motory generátory, a vyrábět si tak vlastní elektřinu potřebnou k testování.

O celou logistiku se stará firma DHL, která má přímo v ABB několik zaměstnanců. Provádí jak expedici, tak uskladnění již vyrobených kusů. K tomuto využívá nejmodernější techniky plánování počítačem. Zaměstnanci, obsluhující pojízdné vozíky, vždy projíždějí kontrolní bránou. Ta načte čip na výrobku a dle informací poskytne zaměstnanci na displeji mapu a veškeré údaje pro uskladnění nebo expedici.

Ke konci svého pobytu jsem byl seznámen s několika studenty a zahraničními stážisty. Měli pro mne připravenu prezentaci o jejich působení v ABB a možnostech, jaké jsou jim poskytnuty v rámci studia či trainee programu. Jako obrovský rozdíl v přístupu českého a finského ABB ke studentům vidím to, že v Česku jsou přijímáni studenty jen k dlouhodobé spolupráci nebo k práci při studiu. Ve Finsku je tomu právě naopak. Během letních prázdnin je každým rokem na letní brigádu (2–3 měsíce) přijato kolem tisíce studentů. A nejedná se jen o práci na linkách, ale také v ekonomické sféře, ve vývoji, v programování, HR atd. Výcvikový workshop před nástupem na brigádu je navíc organizován jako velká seznamovací párty v historických objektech mořské pevnosti Suomenlina. Když pominu přivítací hostinu, má finská pobočka ABB v tomto směru obrovské plus, protože ne každý student má během roku čas a prostor pracovat, ale pokud ho má během prázdnin, pak je jeho potenciál dobře využit a navíc mu dává možnost vydělat peníze a získat výborné zkušenosti.

Ve finské výrobně frekvenčních měničů pracuje mnoho žen. (Zdroj: ABB)

 

Mé hodnocení celé stáže je velmi kladné. Viděl jsem hodně zajímavých a poučných věcí, ke kterým se v Česku jen tak nedostanu. Hlavně jsem si uvědomil, jak je ABB obrovskou společností a že její produkty jsou téměř na každém kroku.

Daniel Haupt

 

Soutěž Abbsolvent poznala své vítěze

Společnost ABB, jež je předním dodavatelem technologií pro energetiku a automatizaci, se netají podporou vysokoškolského vzdělávání. A právě pro studenty vybraných fakult uspořádala soutěž, která měla prověřit jejich teoretickou i praktickou připravenost. Soutěž odstartovala 15. října loňského roku a probíhala v šesti týdenních kolech. V prosinci pak na půdě společnosti proběhlo finále. Každý týden byli soutěžící přes internet konfrontování s blokem otázek, přičemž každý z nich byl zaměřen jak na technické, tak na všeobecně manažerské znalosti. Soutěže ABBsolvent se zúčastnilo 566 studentů, 288 z nich zodpovědělo otázky prvního kola, ale pouze 88 studentů postoupilo do kola druhého. Do finále se probojovalo 19 studentů.

Vítězní ABBsolventi (zleva): Martin Sirový (1. místo), Ondřej Hüttl

(2. místo) a Daniel Haupt (3. místo). (Zdroj: ABB)

 

Vítězným Absolventem se stal Martin Sirový z ZČU. Druhé místo obsadil Ondřej Hüttl z VUT a třetí Daniel Haupt taktéž z VUT. Vyhlášení výsledků prvního ročníku soutěže ABBsolvent proběhlo za účasti tehdejšího zemského ředitele a prezidenta ABB Olle Jarleborga 17. ledna 2008 v prostorách společnosti ABB. Tři vítězní studenti si mezi sebou rozdělili hodnotné ceny na základě vlastních priorit. Poslednímu z nich, Danielu Hauptovi, připadla možnost týdenní stáže ve finském provozu společnosti. A právě on se uvolil zaznamenat své postřehy a podělit se s Vámi o zážitky v tomto článku. Za redakci nám nezbývá než doporučit všem zájemcům z řad studentů zúčastnit se hned následujího ročníku soutěže, který bude odstartován 3. listopadu 2008. I letos na první tři čeká některá z lákavých cen v podobě desetiměsíčního stipendia v celkové hodnotě 70 000 Kč, vzdělávací poukaz v hodnotě 30 000 Kč nebo poukaz na eurovíkend pro dvě osoby s návštěvou tamního provozu ABB. Bližší informace naleznete na internetových stránkách www.abbsolvent.cz.

 

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry
I servis může být SMART
2019-06-04 - 2019-06-05
Místo: ABB s.r.o., Ostrava-Hrabová
Technology Days 2019
2019-06-17 - 2019-06-20
Místo: Výstavní a společenské centrum IDEON, Pardubice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI