Print

Použitie programovacích štandardov pre maximálne využitie moderných HMI

-- 11.10.16

Pre moderné rozhrania človek-stroj (human-machine interface – HMI) môžu byť prínosné konvergenčné riešenia automatizačnej technológie (automation technology – AT) a informačnej technológie (information technology – IT).

Rýchle osvojovanie programovacích štandardov bolo hlavným hýbateľom konvergencie automatizačnej technológie (AT) a informačnej technológie (IT). Týmto spôsobom sa už v priebehu viacerých rokov dospelo k značnému pokroku v rámci riadiacich a automatizačných technológií, kombinujúc tradičný kód programovateľného logického automatu (programmable logic controller - PLC) so štandardmi zo sveta počítačovej vedy.

Distribútori riadiacich prvkov boli opatrní pri zužitkovávaní IT štandardov pre automatizáciu bez straty dôvery priemerného PLC programátora a riadiaceho technika. HMI rozhrania môžu ťažiť z tohto druhu vyváženej AT/IT súhry.

Namiesto tradičných, vlastných systémov pre HMI inžiniersku a komunikačnú techniku, s ktorou sú priemyselní technici najviac oboznámení, ťažia spoločnosti najviac z IT štandardov, akými sú Microsoft Visual Studio pre inžinierskú prácu, HTML5 pre dizajn a WebSockets s HTTPS pre bezpečnú komunikáciu. Je taktiež možné spojiť HMI projekty do nástroju repozitára - úložiska zdrojového kódu, akým je Team Foundation Server, GIT, alebo Subversion. To znamená, že inžinierska tímová práca a spolupráca môže byť taktiež jednoduchšia a ľahšia na pochopenie. Taktiež preberá najlepšie štandardné technológie, overené širokou škálou spoločností s inovatívnym prístupom v podnikaní a odvetví spotrebiteľskej techniky, a aplikuje ich prostredníctvom nových, zaujímavých spôsobov pre účely HMI odvetvia.

HTML5 je navrhnuté tak, aby poskytovalo jednoduchú, vysoko výkonnú a globálne dostupnú technológiu pre dizajn webových stránok. Mnoho hlavných vývojárov webových stránok a technologických spoločností ho používa v záujme zníženia množstva predošlých problémových bodov pri „živých” webových stránkach. Samozrejme nie všetci riadiaci technici sú úplne zbehlí v programovaní webových stránok a dizajne, takže HMI programovacie prostredie by malo zájsť ešte ďalej, než len aby bolo „užívateľsky prístupné.“

HTML5 taktiež pomáha dizajnérom vytvárať moderné i ergonomické HMI stránky a umožňuje početným typom prehliadačov zobrazovať tieto stránky. To znamená, že HMI riešenia môžu byť vysoko prispôsobivé: Webové HMI riešenia, založené na HTML5 a JavaScript môžu upraviť displej, aby najlepšie vyhovoval používanej obrazovke bez ohľadu na operačný systém, prehliadač alebo zariadenie. Ten istý HMI software, používaný v továrni, môže byť nainštalovaný na mnoho rôznych typoch strojov, sledovaný na množstve priemyslových formátoch obrazoviek, a môže byť dokonca nastavený tak, aby vyhovoval pohodlnému sledovaniu na tabletoch a smartfónoch.

Bezpečná komunikácia

Klient alebo prehliadač môže komunikovať s HMI serverom a napomôcť preklenutiu medzery medzi klientmi z webu a hardwarom technológie priemyselného riadenia. Známymi štandardmi sú napríklad HTTPS a Web-Sockets Secure, určené pre zaistenie bezpečnosti od klienta k serveru. Na druhej strane sa môže HMI server napojiť na príslušný ovládač(e) cez vhodné protokoly.

Napríklad OPC UA protokol môže byť použitý pre HMI v záujme komunikácie so širokou škálou priemyselných ovládačov, spolu s komunikáciou s platformami riadiaceho softwaru, určeného pre PC, prostredníctvom použitia protokolu, akým je Automation Device Specification (ADS), BACnet, a IEC 61850. Silná HMI zostava ponúka množstvo aplikačných scenárov – od lokálnych HMI panelových riešení po multizákaznícke, multiserverové koncepty a koncepty s rôznymi dobami behu. ce

Daymon Thompson je špecialistom v oblasti automatizačných produktov, Beckhoff Automation. Editované: Chris Vavra, produkčný editor, Control Engineering, cvavra@cfemedia.com.

Autor: Daymon Thompson, Beckhoff Automation


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI