Print

„Potenciál ve střední Evropě je pro nás veliký,“ objasňuje Tomáš Halva vstup firmy Beckhoff na český trh

-- 25.04.14

Svou premiéru si na veletrhu AMPER 2014 odbylo české zastoupení společnosti Beckhoff, která na počátku roku zahájila své oficiální fungování na tuzemském trhu. Ve víru brněnské výstavy si našel chviličku jednatel společnosti Tomáš Halva, aby nám objasnil kroky, které vedly ke vzniku firmy s názvem Beckhoff Česká republika s. r. o., a také to, co se mění pro stávající zákazníky, kteří byli na produkty firmy zvyklí v nabídce distributorů.

Otázka na úvod je asi jasná: Proč Beckhoff vstupuje na český trh?

I odpověď je jednoznačná; Beckhoff je velice úspěšný, a to nejen tady v Evropě. Zájem zákazníků o technologie Beckhoff roste celosvětově a s ním i reálné obraty. Potenciál, konkrétně ve střední Evropě, je veliký, a proto se Beckhoff rozhodl zde investovat. Zpracovali jsme kompletní strategii růstu a ta se musí opírat o vlastní realizační tým, který se zaměří nejen na obchod a  marketingové aktivity, ale zejména na osobní kontakt se zákazníky, na silné technické zázemí a podporu při návrhu aplikací.

Lze říci, že to nebylo nespokojeností se společností Dyger (s. r. o.), která byla doposud mezičlánkem mezi vaší nabídkou a zákazníkem, ale tím, že objemy narostly natolik, že jste chtěli vstoupit na český trh?

Dyger byl na trhu více než deset let. Za tu dobu se podařilo přesvědčit mnoho zákazníků a ujistit české i slovenské firmy o tom, že Beckhoff je silným a spolehlivým partnerem. Společnost Dyger však dosáhla svých hranic a další růst s odděleným partnerem nebyl možný. Abychom mohli dále růst, musíme mít vlastní tým.

Jak to tedy bude fungovat pro zákazníka, jenž bude změnou možná dezorientovaný? Dejme tomu, že chce produkty, které tradičně nakupoval přes firmu Dyger. Má se obrátit přímo na vás?

Určitě. Na celém českém a slovenském trhu jsou nyní veškeré obchodní aktivity realizovány společností Beckhoff Česká republika s. r. o. Zákazník se na nás může obrátit nejen v obchodních otázkách; v našem týmu jsou technici a aplikační inženýři s mnohaletou praxí s Beckhoffem, kteří zákazníkům umějí poradit s vývojem nových aplikací, s retrofity starších strojů nebo i se servisem starších výrobků Beckhoff. Máme dobré technické zázemí, skvěle vybavené školicí centrum a přímé kontakty na technickou a aplikační podporu v naší mateřské společnosti Beckhoff Automation GmbH v Německu. Mnoho zákazníků se nás také ptá, zda již plně fungujeme. Ano, jsme plně funkční. Strávili jsme hodně času interními přípravami a již od 1. března 2014 jsme v plném provozu. Zákazníci u nás již objednávají, zboží dodáváme ještě rychleji, než jak tomu bylo doposud, a jak jsem již řekl, každý dostane potřebnou technickou podporu.

V podstatě první velkou aktivitou, kterou jste podnikli v ČR, je tato expozice na veletrhu AMPER, kde se právě setkáváme. Jaké zde můžeme najít technologické novinky z dílny společnosti Beckhoff?

Zajímavou novinkou je určitě mechatronický systém XTS. Jedná se o pohon na principu lineárního motoru. Jeho základem je uzavřená dráha, na kterou je možné umístit až 40 jezdců. Každý jezdec lze samostatně polohovat, přičemž můžete manipulovat s břemenem o hmotnosti až 1,5 kg a rychlostí až 4 m/s.

Další novinkou je ucelená řada multitouch displejů ve velikostech 12–24". Za zmínku stojí také panelové PC CP6606, které má se svou velikostí obrazovky 7" velmi dobrý poměr cena/výkon. CP6606 je vhodné pro malé až střední aplikace a jeho výkon je dostatečný i pro aplikace se servopohony.

Samozřejmě jsme se nezastavili ani ve vývoji našich I/O karet. Zajímavou novinkou je měřicí karta EL3681, která umožňuje měřit napětí i proud v několika rozsazích, a to až do napětí 300 V DC/AC nebo proudu až 10 A DC/AC. Musím také zmínit naše nové programovací prostředí a run-time TwinCAT 3. Kromě toho, že v něm lze programovat v tradičních PLC jazycích, umožňuje velmi  efektivní programování s podporou objektových technologií. S integrací MS Visual Studio je možné programovat i v C++. TwinCAT 3 je také připravený na použití s nástroji Matlab/Simulink a LabView. Skvěle kombinuje to nejlepší z PLC a IT světa.

Mohl byste zmínit nějakou typickou aplikaci pro systém XTS?

Systém XTS byl vyvinut na základě požadavků zákazníků, kteří vyrábějí balicí stroje. Konkrétně se může jednat o balení cukrovinek, kávy nebo třeba plnění lahví. Balicí stroj vybavený systémem XTS si dokáže velmi rychle poradit se změnou velikosti obalového materiálu nebo se změnou způsobu balení.

Tento unikátní systém najde uplatnění i v lehké a rychlé montáži nebo u testovacích stanovišť v sériové výrobě. Jedno naše průmyslové PC tak může řídit proces balení a zároveň například vyhodnocovat pomocí kamery kvalitu výrobku a následně vyřadit nekvalitní výrobek pomocí manipulátoru.

Společnost Beckhoff působí na řadě trhů v Americe i v Evropě. Dokázal byste říct, čím je český zákazník typický? Je něčím odlišný, např. dle zkušeností zahraničních kolegů?

Náš trh není veliký. Navíc řada zákazníků je svou zahraniční „matkou“ nucena používat systémy konkrétního výrobce. To znamená, že jakákoli změna v použité technologii, či dokonce kompletní změna dodavatele je velice obtížná. Aby zákazník změnu prosadil, musí mít opravdu velmi silný argument. Něco výjimečného, co mu přinese opravdovou výhodu – ať už ekonomickou, technologickou nebo procesní. Beckhoff je zajímavý tím, že naše produkty jsou vždy na nejvyšší technologické úrovni. Používáme nejmodernější technologie, často jsme průkopníci nových přístupů, naše řídicí systémy jsou hluboce propojeny s IT infrastrukturou. Naše motto zní „New Automation Technology“; jsme tedy otevřeni novým technologiím a rovněž naše technologie jsou otevřené jiným výrobcům. Příkladem může být průmyslová sběrnice EtherCAT, která byla vyvinuta v Beckhoffu a kterou nyní používají již tisíce výrobců po celém světě. Tuto otevřenost naši zákazníci velice oceňují.

Myslíte si, že na českém trhu průmyslové automatizace, kde je již delší dobu etablováno více hráčů, má Beckhoff potenciál, aby naplnil své vize?

Každý výrobce průmyslové automatizace má svá specifika, má své speciální technologické vlastnosti a výhody pro daný typ či segment zákazníků. Nikdo není pro každého. I my máme svá specifika, která mnozí ocení, jiní třeba ne. My jsme si za dobu více než deseti let, kdy Beckhoff působí na českém a slovenském trhu, vytvořili stabilní základnu zákazníků. Otevřením české pobočky jdeme dál. V našem rozhodnutí nás již nyní, po prvních několika týdnech fungování nové pobočky, utvrzují i naši zákazníci. I zde na veletrhu AMPER probíhá mnoho zajímavých jednání se zákazníky, kteří k nám na stánek  přišli prodiskutovat své aplikace. Zájem o Beckhoff je opravdu velký a jsme rádi, že jsme nyní zákazníkům blíže.

Ze kterých segmentů se nejčastěji profilují vaši zákazníci? A je nějaká oblast, které byste se chtěli primárně věnovat více?

Naše produkty se používají v mnoha odvětvích průmyslové automatizace. Kromě již zmíněných baliček to jsou různé manipulátory a obecně robotické aplikace, CNC stroje, dřevozpracující nebo plastikářské stroje. Beckhoff řídí mnohé tiskařské stroje a naše silná doména jsou gumárenské technologie a také divadelní technika. Beckhoff má ale své řešení i pro obory, jako je automatizace budov, energetika a mnohé další.

Když jste nakousl automatizaci budov… V jedné nedávné studii se píše, že do roku 2017 bude 37 mil. domácností tzv. „chytrých“. Opravdu vidíte potenciál v tomto oboru, nebo jde spíše o očekávání budoucího vývoje?

Už dnes jsou i v České republice budovy, které jsou vybaveny řídicími systémy Beckhoff, takže to není jen očekávání – je to realita. Zároveň je to pro nás  zajímavá výzva, protože v oblasti automatizace budov nejsme nikterak silným hráčem na trhu. Nicméně je to jedna z mnoha oblastí, kde je Beckhoff schopen působit.

U několikrát zmíněných výrobců strojů se kladou vysoké nároky na bezpečnost. Jak na tom jste v této oblasti?

Bezpečnost strojů vnímáme jako velice důležitou oblast a intenzivně se jí věnujeme. Máme bezpečnostní prvky pro širokou škálu aplikací a portfolio bezpečnostních produktů Beckhoff se i nadále rychle rozšiřuje.

Kde se Beckhoff vidí v horizontu pěti let? Jaké má plány, co bude nabízet, jak bude vypadat…

Naším cílem je stát bok po boku největším celosvětovým výrobcům. Nechceme se zaměřit na všechny oblasti průmyslové automatizace; naši sílu vidíme zejména v řídicích systémech, pohonech a samozřejmě v aplikacích naší průmyslové sběrnice EtherCAT. Každým rokem zvyšujeme nejen počty prodaných výrobků, ale také náš podíl na trhu. Naše situace je dobrá a v tempu našeho růstu nehodláme polevit. ce

Autor: Lukáš Smelík, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI