Print

Podívat se na les z výšky

-- 25.04.14

Controlling a Business intelligence. Ačkoli jsou dnes úzce spojené s moderním řízením podniku, mnoho manažerů je dosud vnímá podobně jako sousloví „zdravý životní styl“. Všichni více či méně vědí, co znamená, že jde o něco dobrého, ale obtížně se rozhodují ve skutečnosti začít.

Pojmy Business Intelligence (BI) a Controlling se významově poněkud překrývají a můžeme se setkat s různými definicemi. Nicméně úkolem obou je porozumět firemním procesům tak, aby manažer dokázal při rozhodování reagovat na měnící se prostředí.

Controlling i BI vycházejí z poměrně jednoduché základní myšlenky: každá firma během své činnosti shromažďuje data. Ta lze díky speciálním nástrojům zkombinovat tak, abychom dostali pohled, který není v běžném provozu zřejmý. Data tak dokážeme využít k získání přidané hodnoty pro firmu. Nástroje, které nám tento typ práce s daty umožňují, mají mít maximální efekt při relativně nevelké finanční a časové náročnosti.

Co nám tedy Controlling nebo Business Intelligence umožňují?
Tím hlavním je zpracování minulé zkušenosti a z ní vycházející předpověď budoucnosti. Konkrétně může jít o nákupní chování zákazníků, platební morálku odběratelů, vyhodnocování skutečnosti proti plánu, určení klíčových oblastí konkrétního podnikání či provozu a přiměřenou reakci na aktuální odchylky mezi plánem a skutečností.

Zatím stále hovoříme o obou těchto nástrojích jedním dechem. Ačkoli však oba slouží podobnému účelu, totožné nejsou. Business Intelligence je určen pro práci s rozsáhlými daty, často obchodními, kde pro práci s nimi využíváme technologie OLAP datových kostek a matematickou statistiku nástrojů Data Miningu.V oblasti ekonomiky bývá dat méně a přísné požadavky financí vedou k používání analytického aparátu Controllingu.

BI na houby

Výborným příkladem řešení ve smyslu BI může být předpovědní model sestavený s použitím databáze hub. Každá houba je popsána řadou atributů – barva, vůně, tvar klobouku, sukénka a také jestli je jedlá, či nejedlá. Databáze byla náhodně rozpůlena. Na první její části, řekněme „učící“, byly odpozorovány ty atributy hub, které nejlépe souvisí s jejich jedlostí, nebo nejedlostí. Takto vytvořenému expertnímu modelu pak byly předloženy houby z druhé poloviny databáze, aby označil jejich poživatelnost. Zkontrolovat, jak se to modelu povedlo, bylo snadné – informace o faktické jedlosti/nejedlosti byla součástí databáze. Ukázalo se, že tento nástroj BI zafungoval s přesností více než 99 %. Ovšem i jedno procento chyb by mohlo mít v případě přípravy smaženice fatální následky, takže houby si raději necháme posoudit živým expertem – houbařem. BI model však klidně použijeme na obchodní rozhodnutí, kde např. 99% pravděpodobnost návratnosti prostředků je opravdu vysoká.

Na rozdíl od BI Controlling analyticky zpracovává celou ekonomiku firmy se všemi jejími provozními vazbami. Umožňuje tak rozhodování na základě zodpovězení otázek:
Co jsme získali? Co nás to stálo? A jaký je tedy výsledek? Nebo také: Jaký majetek vlastníme? Evidujeme svou povinnost někomu něco zaplatit? Máme dostat něco od někoho zaplaceno? Či zpřesňující otázky: Který den kolik peněz dostaneme? Který den kolik peněz vydáme? A jak na tom tedy s penězi budeme? A řada dalších případů. Cílem je uchopit ekonomická data tak, aby manažerovi účinně pomáhala v řízení firmy, nejen aby sloužila povinnému účetnictví.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_duben_2014/digi_helios.JPG
Velké maličkosti
Ať jde o obchod či ekonomiku, tedy o BI či Controlling, je cílem sledovat fungování firmy z nadhledu. Je to jako situace, kdy jdete lesem a vidíte kolem sebe jen změť větví. Teprve, když máte možnost vznést se nahoru a podívat se z výšky, spatříte, jak les vypadá jako celek, kudy do něj vedou cesty a kde celku prospěje vysazení školky, či kde můžete naopak kácet. Jak BI, tak Controlling jsou zásadními nástroji k řízení firmy a ve většině případů slouží především vrcholovým manažerům. Ačkoli je každý z nástrojů zaměřen na poněkud jinou oblast dat, princip práce je u obou v podstatě stejný. Oba pracují s OLAP kostkami, datovými sklady, analýzou a předpovědí, BI častěji s Data Miningem.

Za zmínku stojí i některé praktické maličkosti. Business Intelligence řešení například umožňují snadné převedení výsledků do Excelu, protože řada manažerů je zvyklá v Excelu pracovat a může mít důvod v něm ještě něco doupravit. Příjemným doplňkem k BI jsou i tzv. gadgety na plochu počítače. Díky jednomu z nich například může mít manažer na očích průběžně vývoj několika důležitých ukazatelů, které si snadno nastaví do malé tabulky – gadgetu, aniž  by je denně musel hledat v systému. Může jít o stavy skladů, prodeje dne či měsíce apod. Je to vlastně takové „okénko“ do ekonomického systému.

Jak Controlling, tak Business Intelligence jsou však jen pomůcky pro manažerské mozky. Oba nástroje jim pomáhají vidět situaci ve firmě z potřebného nadhledu. Rozhodnutí na základě dodaných výstupů je ale vždy jen na lidech.

Autor: Pavel Červený, DiS, Asseco Solutions, a.s.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI