Print

PLC Modicon M221: Malý na pohled, velký svými činy

-- 17.09.14

Podle starého čínského učení vládne roku 2014 kůň. Tomu je připisována jak všestrannost, houževnatost a výkonnost, tak schopnost bez problémů překonávat překážky. Uvedené charakteristiky jsou vlastní i The NEXT generation – nové generaci průmyslového řízení, kterou letos uvádí na český a slovenský trh společnost Schneider Electric. V září se na startovací čáru postaví dlouho očekávaný Modicon M221.

Základem úspěchu všech PLC a LMC z The NEXT generation je výkonný procesor (dodávající dostatek energie na řešení náročných operací), velká paměť, značná flexibilita po stránce komunikačních rozhraní i vstupů/výstupů a intuitivní vývojové prostředí SoMachine. Hyperaktivní dvojčata Modicon M241 a Modicon M251 si již získala první příznivce z řad výrobců strojů (OEM), software SoMachine v aktuální verzi V4.1 si pak stáhly desítky uživatelů. Nastal čas uvést na český a slovenský trh benjamínka z nové generace – všestranný Modicon M221.

http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE1.JPG

Modicon M221: malý na pohled, velký svými činy

V duchu The NEXT generation se i Modicon M221 převlékl do slušivé černé. Po hardwarové stránce se jedná o kompaktní PLC s 16 až 40 diskrétními vstupy/výstupy (I/O) a dvěma analogovými vstupy na základní jednotce (CPU). K dispozici je jak standardní, tak úzký modulární (tzv. book) formát. Svou konstrukcí a rozměry spadá Modicon M221 do kategorie tzv. mikrosystémů, výkonem procesoru s taktem 0,2μs na instrukci a 2MB pamětí typu Flash ji nicméně dalece překračuje.

Standardní i modulární základní jednotku lze dále osadit rozšiřujícími moduly řady TM3. Kromě standardních diskrétních I/O zahrnuje nabídka také analogová měření základních průmyslových veličin (proud, napětí a teplota), řízení pohybu PTO s funkcí tzv. S křivky nebo ovládání 1 až 4 inteligentních spouštěčů motorů TeSys U.

Zajímavou možnost představují speciální „červené“ moduly TM3S pro bezpečnostní funkce. Jsou založeny na bázi autonomních jednotek Preventa XPS AC / AF / AK a AFL. Přináší jednoduchou obsluhu a nekladou žádné nároky na programátora ve smyslu znalosti příslušných bezpečnostních norem, potažmo ručení za bezpečnostní aplikaci jako takovou. Zároveň plně těží z integrace do PLC – nabízí podrobnou diagnostiku i jednoduché ovládání.

Užitečnou novinkou jsou – zejména při nasazení ve stísněných podmínkách – zásuvné moduly TMC2x, které se instalují přímo do těla CPU; nedochází tak ke zvětšení rozměrů PLC. Nabízejí rozšíření o dva analogové vstupy, další sériovou linku (např. pro připojení tiskárny či čtečky čárových kódů) nebo speciální funkce pro vybrané aplikace – jeřáby, balicí stroje a dopravníky.

http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE2.JPG

Dostupná komunikační rozhraní a programování bez napájení?

http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE3.JPGZ pohledu komunikačních rozhraní je Modicon M221 – coby platný zástupce The NEXT generation – nadstandardně vybaven. Pro komunikaci s dalšími komponentami stroje využívá klasickou sériovou linku. Díky osazení moderním rozhraním USB může i programování proběhnout bez komplikací (bez speciálního kabelu a všelijakých převodníků). Modicon M221 navíc disponuje užitečnou vlastností – pro nahrání aplikace není v tomto případě potřeba připojovat napájení. Mistr údržby si například může PLC v klidu tzv. nahrát u sebe v elektrodílně a pak ho jen osadit do rozváděče.

Ve výbavě nového automatu samozřejmě nechybí Ethernet, který dovoluje daný stroj programovat a spravovat kdykoliv a odkudkoliv. OEM tak neztratí se svými stroji kontakt, pracovníci údržby koncového uživatele pak dokážou důležitá data centralizovat na jednom místě – v jednom počítači. Pro případ, kdy není ethernetová síť k dispozici, má Modicon M221 v záloze ještě jeden trumf – slot na SD kartu. Pomocí standardní paměťové karty lze přenášet jak aplikaci, tak firmware.

Servopohony jsou jasným trendem. A Modicon M221 to s nimi umí!

Synchronní motory s permanentními magnety jsou mezi výrobci strojů (OEM) http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE4.JPGčím dál oblíbenější. V jejich prospěch hovoří nejen menší rozměry (ve srovnání s klasickými motory), ale především výrazně vyšší účinnost. Právě spotřeba energie je parametrem, který v poslední době zajímá každého koncového uživatele. Nelze totiž opomenout fakt, že pořizovací cena stroje tvoří typicky jen 2–3 % jeho celkových nákladů, zbytek „padne“ na spotřebu energie.

Zpět k servomotorům respektive servopohonům jako takovým. Modicon M221 je již v základu vybaven funkcemi pro řízení servoměničů – typicky řady Lexium od Schneider Elecetric – pomocí PTO výstupů, a to včetně inteligentního rozběhu a doběhu bez rázů díky implementaci funkce S křivek.

Vývojové prostředí SoMachine Basic je intuitivní a navíc mluví česky

Dobré PLC netvoří jen kvalitní a výkonný hardware. Důležitou součástí je také jednoduché a intuitivní prostředí pro tvorbu aplikace. Bohužel tento fakt řada výrobců opomíjí. Pro Schneider Electric je ovšem špičková úroveň softwaru – konkrétně SoMachine – jednou z priorit.

Složitější anebo časově kritické aplikace vyžadují výkonný hardware s celou http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/SE5.JPGřadou volitelného příslušenství, které disponuje nepřeberným množstvím specifických vlastností. Tomu také odpovídá rozsah a náročnost vývojového prostředí. Při řízení menších strojů by se ovšem takový software mohl lehce změnit v příslovečné dělo střílející na nebohého komára.

Vývojáři Schneider Electric proto vzali vše dobré, co sofistikované vývojové prostředí SoMachine obsahuje, vynechali zbytečné složitosti a dali vzniknout zjednodušenému softwaru SoMachine Basic. Programátoři v něm získají intuitivní nástroj pro rychlou a snadnou tvorbu aplikací, navíc s lokalizací do českého jazyka. S pomocí integrované uživatelské příručky pak mohou bez obav začít programovat i technici, pro něž tato činnost není denním chlebem.

Software SoMachine Basic si lze bezplatně stáhnout na www.schneider-electric.cz > Užitečné odkazy > Software k bezplatnému stažení.

Zaměřeno na údržbu. Třikrát.

Zejména pracovníci údržby ocení viditelný QR kód, který bude natištěn na čelní straně každého PLC z The NEXT generation – Modicon M221 nevyjímaje. Po jeho načtení se zobrazí www stránka optimalizovaná pro tablety či chytré telefony a nabídne základní údaje (včetně schémat zapojení), diagnostiku, obvyklé postupy (například výměnu baterie) i kompletní dokumentaci.

Údržbu strojů, řízených některým ze zástupců The NEXT generation, usnadňuje rovněž volně šiřitelný nástroj Controller Assistant. V několika přehledných krocích provede uživatele změnou firmwaru, případně uložením zálohy aplikace nebo jejím opětovným obnovením v případě poruchy řídicí jednotky.

Zejména pro starší stroje je důležitá také zpětná kompatibilita PLC Modicon M221 se starším systémem Twido, potažmo s jeho rozšiřujícími moduly řady TWD, resp. TM2. V případě poruchy řídicí jednotky Twido stačí nahrát zálohu aplikace do CPU Modicon M221 a tu pak osadit do rozváděče. Zbytek instalace, včetně rozšiřujících modulů, není třeba měnit.

The NEXT generation – nová generace PLC a LMC z koncepce MachineStruxure – dokáže citelně zvýšit výkon každého stroje. Navíc zpříjemní veškeré operace během celého jeho životního cyklu, od vývoje až po údržbu. Malý Modicon M221 je pak tím, kdo překvapí velkým výkonem a neuvěřitelnou všestranností.

www.schneider-electric.cz
www.schneider-electric.sk

Autor: Martin Linhart, Schneider Electric


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI