Print

Platforma mobilních robotů OMRON LD

-- 14.03.17

Společnost OMRON, přední světová firma v oboru automatizace, představila v lednu 2017 produktovou řadu průmyslových mobilních robotů pro rychlou, spolehlivou a cenově efektivní přepravu materiálů v dynamických prostředích.

Mobilní roboty OMRON LD jsou plně autonomní inteligentní vozidla AIV (Autonommous Intelligent Vehicles), jež zvyšují výrobní kapacity, snižují dobu náběhu strojů, eliminují chyby, zlepšují sledovatelnost toku materiálu a umožňují zaměstnancům soustředit se na úkoly, které vyžadují komplexní lidské dovednosti.

Dosud nejčastěji používaná, automaticky naváděná vozidla AGV (Automatic Guided Vehicles) využívají různé naváděcí systémy – pomocí barevných pásů na podlaze, indukční smyčky, magnetické snímače, laserové senzory se zrcátky apod. Značnou nevýhodou těchto systémů je velmi drahá instalace či pevné, předem připravené trasy, neschopnost vyhýbat se překážkám včetně lidí a velmi špatná kooperace robotů pracujících ve skupině.

Všechny tyto nevýhody systémů AGV jsou liminovány platformou OMRON LD plně autonomních inteligentních vozidel AIV. Tato vozidla využívají pro svou navigaci laserové skenery s dosahem 15 m a se snímacím úhlem 250°; skenery snímají výrobní prostory a řídicí systém porovnává naměřené výsledky s mapou uloženou v paměti. Mapa prostoru se načte během instalace formou „učení“ – k mobilnímu robotu se připojí pákový ovladač a operátor projede s ručně naváděným robotem celý výrobní prostor. Tato mapa je poté uložena v paměti robotu a také v nadřazeném serveru (Enterprise Manager), jenž umožňuje řídit flotilu až 100 kusů mobilních robotů (viz obr. 1).

Software pro konfiguraci a programování robotů Mobile Planner umožňuje upravovat mapy prostoru, vkládat do nich cílové pozice robotu, vymezit zakázané prostory, definovat prostory umožňující plnou nebo sníženou rychlost pohybu, specifikovat pozice dobíjecích stanic atd. Instalace a konfigurace systému je velmi rychlá, doplnění dalších mobilních robotů je velmi jednoduché a nevyžaduje žádné úpravy infrastruktury podniku.

V případě výskytu překážky na trase si robot vyhledá náhradní trasu a o této překážce informuje také nadřazený server. Komunikace mezi serverem a roboty probíhá bezdrátově pomocí sítě WI-FI. Server (Enterprise Manager) komunikuje také se systémem řízení výroby MES (Manufacturing Execution System) nebo se skladovým řídicím systémem WMS (Warehouse Management System) či s podnikovým informačním systémem ERP (Enterprise Resource Planning), odkud přijímá požadavky na přepravu materiálu a kde po splnění úkolu zpětně potvrzuje provedení těchto příkazů.

Mobilní roboty LD jsou navrženy pro bezproblémovou kooperaci s lidmi ve výrobních prostorách a splňují potřebné bezpečnostní standardy (zejména EN 1525 – Driverless industrial trucks and their systems). Navigační laserový skener funguje rovněž jako bezpečnostní prvek (bezpečnostní úroveň PLd), velikost bezpečnostní zóny se dynamicky mění podle aktuální rychlosti robotu. Roboty jsou dále vybaveny spodním laserovým skenerem pro detekci nízkých překážek, zadními ultrazvukovými snímači a volitelně také bočními laserovými skenery.

Pro velmi dynamické prostory je k dispozici patentovaná technologie Acuity, která obsahuje kamerový systém snímající pozice osvětlovacích těles ve výrobním prostoru; tyto informace jsou posléze využívány pro navigaci robotu v kombinaci s laserovým skenerem.

Základní provedení robotů LD je označováno jako OEM verze (viz obr. 2) a je určeno k doplnění nadstavby dle požadavků koncového zákazníka. Vyrábí se s nosností 60 kg (maximální rychlost 1,8 m/s) nebo 90 kg (maximální rychlost 1,35 m/s). Jako nadstavby jsou velmi často využívány malé dopravníky, které jsou namontované na robotech a umožňují automatický přesun přepravek s materiálem z robotu do stroje nebo naopak.

Provedení Cart Transporter (viz obr. 3) využívá samostatný vozík, který se k platformě robotu automaticky připojuje nebo se od ní odpojuje pomocí speciálního mechanismu. Toto řešení je velmi jednoduché a výhodné zejména pro koncové uživatele, kteří potřebují lidskou obsluhu pro vkládání dílů do strojů. Vyrábí se v provedení s nosností 105 kg (maximální rychlost 1,35 m/s) a 130 kg (maximální rychlost 0,9 m/s).

Opakovatelnost najetí do pozice je v případě laserového navádění +/-100 mm. Pokud je potřeba přesnější lokalizace, lze do robotů doplnit systém HAPS (High Accuracy Positioning System), který obsahuje magnetické senzory v podvozku robotu, a navádění do cílové pozice se pak provádí pomocí krátkého magnetického pásku nalepeného na podlaze. Opakovatelnost najetí do pozice je pak +/-10 mm.

Roboty se napájejí z lithiových akumulátorů, doba provozu robotu po plném nabití je až 13 hodin v závislosti na zatížení a režimu jízdy. Nabíjení se provádí automaticky v dobíjecích stanicích, poměr doby provozu a doby nabíjení je přibližně 5 : 1. Je možné dokoupit i samostatné baterie a dobíjet je mimo robot – výměna baterií je snadná a velmi rychlá a robot tak může pracovat prakticky nepřetržitě.

Pro snadné ovládání nadstavby na robotu (např. dopravníku) je robot vybaven uživatelskými digitálními i analogovými vstupy a výstupy (16DI, 16DO, 8AI, 4AO), portem Ethernet a dvěma sériovými porty RS232. Tato rozhraní lze rovněž využít pro komunikaci mezi roboty a jednotlivými stroji. Robot je rovněž vybaven hlasovým syntetizátorem, který může informovat lidskou obsluhu např. o požadavku na vyjmutí nebo vložení materiálu, uvolnění cesty apod. Hlasový syntetizátor podporuje všechny hlavní světové jazyky včetně češtiny. Roboty mohou být také vybaveny dotekovým uživatelským displejem.

Mobilní roboty mají své využití nejčastěji v průmyslových aplikacích – v automobilovém průmyslu, elektrotechnickém průmyslu, potravinářství, farmacii atd. Využití nacházejí ale také v dalších odvětvích, například v nemocnicích pro rozvoz léků, chirurgických nástrojů nebo zdravotní dokumentace, v restauracích pro rozvoz jídla nebo v logistických skladových centrech (elektronické obchody).

Autor: Petr Váňa, OMRON Electronics spol. s r. o.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava
EPLAN Efficiency days
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Hotel Košice, Moldavská cesta 51, Košice
Chytrá výrobní zařízení podporují vysokou pohotovost a efektivnost jejich údržby
2018-06-06 - 2018-06-06
Místo: Kulturní a společenské středisko Chodov, Chodov u Karlových Varů
Digitálna údržba 4.0: Prvý krok k transformácii výroby
2018-06-14 - 2018-06-14
Místo: Hotel Holiday Inn, Trnava

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI