Print

Perspektivy českého trhu počítačového vidění

-- 12.09.12

Jak vypadá obecná konjunktura na českém trhu počítačového (pro průmysl možná lépe strojového) vidění? Odvíjí se jeho rostoucí popularita od objemu prodeje? Jakým směrem se trh těchto zařízení ubírá? Analýzou výsledků čtenářské ankety se snažíme odpovědět na tyto i některé další otázky…

Použití počítačového vidění se stává stále běžnější záležitostí a čím dál tím častěji se s ním můžeme setkat i v běžné praxi. Ve velice zjednodušené analogii je možné systémy počítačového vidění brát jako náhradu očí, které sledují prostředí kolem sebe. Shromažďují data a umožňují tak, přeneseno na průmyslovou praxi, zlepšovat výrobní procesy a následně pomáhají učinit správná rozhodnutí. Díky těmto systémům můžeme daleko snáze a rychleji kontrolovat správnost a kvalitu výrobků, a to již ve fázi výroby, což snižuje riziko produkce zmetků.

Nicméně výčet úkonů, které lze díky systémům počítačového vidění provádět, je daleko impozantnější. „V některých výrobách jde situace až tak daleko, že kontrolovány jsou nejen veškeré viditelné parametry hotového výrobku, ale i během výroby jsou pomocí prostředků optické inspekce testovány výsledky veškerých klíčových výrobních kroků,“ vypočítává přednosti systému Roman Cagaš, ředitel společnosti Moravské přístroje a. s.

Kontrola, ale i mnohem více…

„Jak v sériové, tak i v kusové výrobě je při procesu výroby nebo při výstupní kontrole nutno ověřovat přesnost rozměrů výrobků nebo jejich částí. Pomocí kamerových systémů lze takováto měření provádět rychle a spolehlivě,“ vyjmenovává základní výhody Simona Holejšovská, marketingová manažerka společnosti Neovision, s. r. o., jednoho z dodavatelů řešení. Důkazem, že sami zákazníci vidí v těchto funkcích hlavní přednosti, je bezesporu výsledek naší ankety, kde se mezi třemi hlavními oblastmi použití systémů objevuje kontrola jakosti, čtení čárových kódů či měření rozměrů. Rostoucí oblibě se však jistě těší také aplikace pro tvorbu 3D modelací.

Dalším z klíčových bodů průzkumu byla snaha upřesnit, která odvětví se těší největší oblibě, a pokusit se predikovat, kde se mohou systémy začít intenzivně prosazovat. U prvního bodu nebylo velkým překvapením zjištění, že největšími odběrateli jsou firmy působící v oblasti automobilového, potravinářského či farmaceutického průmyslu, což jsou obory, kde je termín počítačové vidění skloňován již dlouhou dobu. Nicméně i v průzkumu se objevují náznaky většího rozšíření (což už probíhá dlouhodobě) do oborů mimo sektor průmyslu. Nejčastěji do medicíny, například pro detekci nádorů, arteriosklerózy nebo jiných maligních změn tkáně. Velkým uživatelem řešení počítačového vidění je bezesporu vojenský sektor, kde nachází stále větší rozptyl možností.

Důvěra v produkt důležitější než cena

Kdo by čekal, že při výběru řešení bude v hlavách zákazníků mozek nahrazen jednoduchým počitadlem, krutě by se mohl mýlit. „Cena hraje při výběru kamery významnou, ne však zcela určující roli. Zejména u kamer platí, že zákazník musí získat důvěru v nabízený produkt i v kvalifikaci dodavatele a až poté řeší cenu,“ vysvětluje Tomáš Gřeš, obchodní zástupce společnosti ELCOM, a. s. I v tomto případě průzkum potvrdil, že si dnes zákazníci hledí také doprovodných služeb, kde prim hraje dostupnost technické podpory.

Tendence užívání počítačového vidění roste a je jedno, zda za účelem zlepšování finálního výrobku nebo na základě požadavků zákazníků, co se vizuální kontroly týče, či kvůli optimalizaci výrobního procesu (což jsou tři hlavní důvody uváděné našimi respondenty). „Díky již dostatečnému výkonu počítačů, nízkým cenám digitálních kamer a především díky dostupnému programovému vybavení pro práci s obrazovými daty přestávají mít systémy strojového vidění pověst drahých a nedostupných technologií,“ přidává s nadějí v pokračující růst Cagaš. Nicméně pořád je třeba mít na paměti, že i když nadnárodní společnosti používají systémy počítačového vidění již dlouhá léta, stále jsme spíše na počátku této éry. „Vzhledem k situaci v ekonomice neočekáváme v tomto ani v příštím roce skokové změny. Nicméně stále se jedná o nárůst jak počtu prodaných kusů, tak počtu zákazníků,“ krotí přehnaná očekávání Pavel Sejček, zástupce světového výrobce společnosti Cognex.

 

Pro webovou verzi přikládáme slibovaný grafický přehled výsledků průzkumu:

 

 

 

ce

Lukáš Smelík

Control Engineering ČeskoSponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno
Automatizace a modernizace pivovarů 2020
2020-09-24 - 2020-09-24
Místo: Klášter Želiv
Úspory (a údržba) v průmyslu 2020
2020-09-24 - 2020-09-24
Místo: Ostrava
FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI