Print

Pavel Cach, HIWIN: „Naše filozofie je postavená na znalostech.“

-- 15.09.14

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/DSCN3083.jpg

Česká firma HIWIN s. r. o. se sídlem v Brně přináší na český trh lineárních technologií prvotřídní kvalitu předního světového výrobce lineární techniky. V rozhovoru s jejím výkonným ředitelem se dozvíte, jak vidí vývoj strojírenského trhu a kam se na něm snaží firmu směřovat.

Z čeho vycházíte při návrhu polohovací jednotky?

Převážně z požadavků zákazníka. Důraz je kladen na cíl a tím je dodat zákazníkovi aplikaci „šitou“ na míru. Hlavními technickými požadavky pro návrh jsou hmotnost, dynamika, přesnost a specifika pracovního prostředí.

Na čem závisí rozhodnutí, zda použít lineární motor, nebo jiný způsob pohonu?

Samozřejmě závisí na technickém zadání aplikace a pochopitelně i na ceně, i když naším cílem je v rámci mezí použít lineární motor v co největší míře aplikací. Z hlediska dlouholeté praxe stavby polohovacích jednotek je ve finálním důsledku lineární motor ekonomicky velmi vhodné řešení, ačkoli na začátku projektu to tak někdy nevypadá. A to je hlavním „kamenem úrazu“ nasazování moderních technologií.

Jaké typy lineárních systémů nabízíte?

Standardně jednoosé systémy, křížové stoly či portálové systémy. Velmi často jsou to ale i víceosé systémy konstruované přímo dle požadavků zákazníka.

U kompletních zástavbových polohovacích jednotek vzrůstá cena vlivem komponentů tvořících stator lineárního motoru. Nehledají zákazníci raději levnější řešení?

Ano, hledají. Ale jak je zmíněno výše, velmi často je to zapříčiněno prvotními odhady nákladů projektu, kde se těžko zahrnuje například úspora v montážních časech aplikace s lineárními motory, eliminace záručních servisů zařízení z důvodu pohonu bez mechanického převodu (kuličkový šroub, ozubený hřeben, řemen), výrazně nižší počet komponent jednotky… a takto by se dalo jmenovat více argumentů prokazujících nepřímé náklady, které si často zákazník v první rozvaze návrhu projektu neuvědomí. Proto je v HIWIN s. r. o. kladen velký důraz na poskytování technického poradenství klientům, aby výsledná aplikace byla ekonomicky prodejná, ale na vyšší technické úrovni.

Na čem nejvíce závisí výsledná přesnost polohování?

Výslednou přesnost polohovací jednotky s lineárním motorem nejvíce ovlivňuje použitý typ odměřování. Dalšími, méně ovlivňujícími atributy jsou typ motoru a přesnost výroby dílů i následná montáž.

Základní komponenty polohovací jednotky, jako lineární vedení a mechanismus pohonu, jsou zastavěny do samonosného nosníku. Vaší specialitou jsou nosníky s hliníkovými profily. Jaké jsou jejich výhody?

Velmi snadná instalace jednotky do stroje zákazníka. Díky jednoduché montáži přes T-drážky se zákazníkovi snižují náklady celkového zařízení. Nosný AL-profil je v rámci technických limitů i samonosný, tím výrazně odpadají obráběcí práce na rámech stroje.

Jaký způsob odměřování nabízíte, s jakým výstupem a jaké je vaše standardní rozlišení?

Standardně používáme dva typy. Pro méně přesné aplikace HIWIN magnetické odměřování pro přesnosti 0,02 mm, pro náročnější aplikace, např. měřicí stanice, se používá optické odměřování RENISHAW typového označení TONIC, které bylo vyvinuto převážně pro aplikace s lineárními motory.

Od roku 2002, kdy byla společnost HIWIN s. r. o. založena, prodělala určitě velký vývoj. Kde se v rámci českého strojírenského trhu vidíte dnes, ve srovnání se začátky firmy?

Za uplynulých 12 let jsme si vybudovali velmi dobrou pozici na trhu. Naše značka je vnímána jako prémiová, tzn. kvalitní komponenty (především lineární vedení a kuličkové šrouby) s dobrým servisem i cenou. Firma se rychle rozvíjí i díky divizi lineárních motorů, které se využívají pro stavbu jedno- i víceosých aplikací a od letoška i celých strojů na řezání laserem či CO2.

Nakolik se firmy HIWIN dotkla krize?

Přes rychlý růst do roku 2008 se nás krize také dotkla, v roce 2009 jsme zaznamenali jediný rok poklesu o cca 25 %. Od roku 2010 opět rosteme, tržby se od té doby téměř ztrojnásobily. Paradoxně nám krize pomohla, protože jsme získali více nových zákazníků díky operativnosti a našemu skladu komponentů v Brně. Byli jsme schopni reagovat na poptávku zákazníků velmi rychle.

Z jakých průmyslových oblastí jsou vaši zákazníci? Kde vidíte největší potenciál a proč?

Stěžejními zákazníky jsou firmy dodávající stroje a zařízení do automobilového průmyslu, jsou to převážně středně velké firmy. Dodáváme také výrobcům obráběcích strojů, tiskařských strojů, snažíme se proniknout do stavby 3D tiskáren, pronikáme i do zdravotnické techniky. Jak jsem se již zmínil výše, poslední rok se zabýváme stavbou vlastních řezacích strojů osazených jak fiber laserem, tak paprskem CO2. První dva stroje dodáme na trh ještě letos.

Čím se nejvíce odlišujete od firem podobného zaměření?

To je těžká otázka. Naše filozofie je postavená na znalostech – snažíme se o maximální pochopení zákazníkových potřeb a na tomto základě pak navrhujeme řešení. U prodeje komponentů to samozřejmě není tak důležité, tam je naší snahou především reagovat rychlým dodacím termínem.

Kde realizujete menší a kde větší zakázky?

Dva roky máme nové skladovací a výrobní prostory, kde probíhají veškeré montážní a balicí operace. U malých komponentů je vše v naší režii, u větších kompletů z divize lineárních motorů probíhá výroba některých dílů v kooperaci, montáž pak následně v našich prostorách. Velmi důležité je, že máme své vlastní vývojové oddělení, které stále rozvíjíme.

Chystáte nějaké novinky v oblasti vývoje vlastních technologií?

Zabýváme se aplikacemi vytvořenými zákazníkovi na míru. Každá aplikace je originál a skrývá se za ní spousta vývoje. Zkušenosti z různých aplikací pak využíváme pro další vývoj, samozřejmostí je maximální snaha o standardizaci základních komponent, především z hlediska snižování nákladů

Vaše práce pravděpodobně nekončí tím, že zavřete dveře kanceláře. Jak a kde relaxujete?

Já osobně preferuji sport. Dříve jsem se závodně věnoval hokeji a futsalu, teď už jen rekreačně; rád lyžuji, v létě kolo nebo horské túry. Poslední rok jsme si s manželkou oblíbili saunu, kam chodíme jednou týdně. Je to výborný způsob fyzického i psychického uvolnění a únik od každodenního stresu.

Společnost bude vystavovat na MSV v Brně, stánek č. 96, pavilon V.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI