Print

Optická čidla: Nečekané změny!

-- 24.09.18

Ve chvíli, kdy se zdá, že už se věci nedají nijak podstatně vylepšit, přichází obvykle výrazná změna. Stejně je tomu u optických čidel. Co by se na nich mohlo měnit? Jiná optika? Jiné vlnové délky? Nebo snad jen rozměry? Skutečnost je úplně jiná. Přichází zcela nová technika využívající výrazně odlišnou tzv. multipixel technology a moderní software, který je obecným fenoménem naší doby. Na první pohled jsou čidla podobná těm stávajícím, jak je to ale v detailu?

Nová technologie

Nejprve malé vysvětlení. Multipixel technology se vyznačuje přijímačem paprsku s mnoha citlivými oblastmi a dokáže tak citlivě a přesně reagovat na místo dopadu a intenzitu v různých zónách (obr. 1). 

Ve spojení s již zmíněným softwarem jde o nový a mnohem dokonalejší způsob měření.

Nová čidla poznáte snadno a rychle podle toho, že stopa dopadajícího světla není tvořena běžným kruhovým obrazcem, ale zcela jasně ohraničenými hranatými tvary.

Výhody

Nová čidla zvládnou větší rozsah parametrů, proto pro stejný počet úloh vystačíte s méně typy. Klesá počet skladových položek, zjednodušuje se logistika a zlevňuje se výroba. Pokrokový software se stará o diagnostiku i nastavení. Čidla jsou spolehlivější, neboť se přizpůsobují dané situaci, některá z nich například mění intenzitu světla v závislosti na okolních podmínkách (při vzdalujícím se předmětu roste automaticky výkon, při kratších vzdálenostech klesá). Stručně řečeno – méně starostí a více spolehlivosti.

Mechanicky se podařilo vměstnat všechnu techniku do miniaturních rozměrů při zachování vysoké kompatibility, většina čidel je mechanicky záměnná bez jakýchkoli úprav upevnění. Použité materiály se vyznačují hladkým povrchem, na kterém neulpívají nečistoty, a odolností vůči poškrábání.

Elektrické připojení usnadňuje jednotný konektor M8 se třemi PINy a zejména výstup „push-pull“. Jedná se o kombinaci spínacích prvků proti kladnému i zápornému pólu, čidlo je tak univerzální a pracuje podle přání v režimu PNP nebo NPN, ve většině případů je ještě možné nastavit spínací nebo rozpínací funkci.

Nový sortiment čidel společnosti Festo se dělí na dvě základní skupiny – SOOD a SOOE.

Jednoduchá čidla: SOOD

Konstrukce SOOD (obr. 2) je zaměřena na základní funkce a na co nejnižší cenu. Tato řada obsahuje difúzní čidla, čidla s potlačeným pozadím, jednosměrné optické závory a odrazové světelné závory. Rozměry jsou pouhých 26 × 13,8 × 7,5 mm, dosah závisí na typu a pohybuje se od 1 mm do 10 m.

Komplexní řada: SOOE

Řada SOOE (obr. 3) oproti SOOD obsahuje navíc čidla pro průsvitné předměty, čidla pro odměřování vzdálenosti a čidla na kontrast. Rozměry 44,5 × 21,5 × 11 mm jsou nepatrně větší, přesto však stále velmi malé, dosah je závislý na typu a činí 1 mm až 20 m.

Komunikace: IO-Link

Čidla mohou komunikovat po rozhraní IO-Link, které výrazně zvyšuje jejich užitnou hodnotu. Každé z nich lze identifikovat jedinečným ID, proto se snadno vyhledává a identifikuje v případě výměny. LED na čidle ulehčí blikáním vyhledání toho správného, parametry lze nastavovat kdykoli a na dálku, pracovat lze například s různými recepty. Čidla mohou fungovat ve společném prostoru a přitom se nerušit, neboť využijí odlišné frekvence. Nové možnosti skýtá použití interního časovače, filtru a nastavení hystereze, snadno se pracuje s komparátorem úseku s několika spínacími body. Při výměně čidla lze automaticky přehrát/kopírovat veškerá dosavadní nastavení do nového kusu.

Spolehlivější provoz: diagnostika

Zcela novou oblastí je aktivní diagnostika – dozvíte se, zda, kdy a jak dlouho čidlo pracovalo mimo rozsah doporučených teplot, jaká je funkční rezerva (pro prediktivní údržbu, tedy včasný zásah ještě před selháním). K dispozici jsou také údaje o provozních hodinách a stavu samočinné diagnostiky, dokonce i o kvalitě samotné komunikace po IO-Link. Kdykoli můžete zhasnout či rozsvítit LED vysílače, např. pro potřeby údržby.

Čidla pro budoucnost

Jednodušší a rychlejší využití nových čidel podtrhuje široký sortiment příslušenství: upevňovací díly s možností snadného dodatečného seřízení, odrazky a speciální fólie pro čidla s polarizovaným světlem či značné množství hotových vhodných kabelů (obr. 4).

S novými čidly se z mnoha složitých úloh stávají úlohy jednoduché. Dokonalejší diagnostika a přizpůsobivost jsou hlavními znaky, které zaručují hladké využití i v dynamicky pracujících strojích a při častých změnách nastavení. Skvělé vlastnosti a nízké náklady jsou předpokladem nejen pro pohodlné využití, ale také pro integraci této techniky do nastupující generace strojů a zařízení využívajících trendů Průmyslu 4.0.

Pokud byste rádi viděli tato čidla a další novinky Festo na vlastní oči, navštivte náš stánek na veletrhu MSV 2018 (hala V, č. stánku 115). K dispozici vám budou naši odborní poradci a techničtí specialisté, kteří rádi zodpoví veškeré vaše dotazy a doporučí nejvhodnější řešení pro konkrétní aplikace.

www.festo.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry
I servis může být SMART
2019-06-04 - 2019-06-05
Místo: ABB s.r.o., Ostrava-Hrabová
Technology Days 2019
2019-06-17 - 2019-06-20
Místo: Výstavní a společenské centrum IDEON, Pardubice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI