Print

Opravdový univerzál – bezpečnostní zámek Euchner CTP

-- 13.03.17

Německá firma EUCHNER patří k předním světovým výrobcům komponent, jež slouží k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních. Jedná se hlavně o bezpečnostní dveřní spínače, zámky, systémy s vysokou úrovní kódování využívající RFID transpondéry, bezpečnostní PLC a vyhodnocovací jednotky atd. a velmi vysoká odolnost proti pokusům o neoprávněné zmanipulování.

Bezpečnostní zámek Euchner CTP (obrázek 1) pro ochranné kryty a dveře kombinuje léty prověřený funkční princip elektromechanických bezpečnostních zámků s monitorováním jištění ochranného krytu s moderní technologií unikátně kódovaných RFID transpondérů. Díky tomu dosahují zámky normy CTP PLe/kat.4 dle ČSN EN ISO 13849-1, a to bez vyloučení závady na mechanických dílech zámku (fault exclusion). Zámek CTP také vysoce překračuje požadavky normy ČSN EN ISO 14119:2013 na spínače typu 4 s vysokou úrovní kódování.

Tento produkt tak představuje ideální řešení pro snadné splnění požadavků na „minimalizování možností ochromení blokovacího zařízení“, tak jak o nich mluví kapitola 7 normy ČSN EN ISO 14119:2013. Zámek reaguje jen na jeden jediný naučený aktuátor a účinně tak brání pokusům o ochromení funkce pomocí náhradního aktuátoru, takže není nutno provádět některé z dodatečných opatření proti ochromení, jako je například montáž skrytá nebo mimo dosah obsluhy.

Dojde-li k poškození naučeného aktuátoru, lze zámek spárovat s jiným kusem, a to velmi snadno i v místě instalace a bez nutnosti použití nějakého programovacího zařízení nebo softwaru. 

Odolné pouzdro z plastu zesíleného skelnými vlákny a robustní konstrukce kovové spínací hlavy zajišťují jisticí sílu až 2 600 N, která bohatě vystačí i pro náročné aplikace. Díky více než 60leté zkušenosti firmy Euchner s výrobou přesné mechaniky by nebyl problém vyvinout zámek s výrazně větší jisticí silou, ale ten už je v nabídce firmy Euchner několik let a hlavně by se to podepsalo na větších rozměrech. Silné předimenzování kvůli možnosti vyloučení závady na mechanické části zámku bylo použito právě u první generace „transpondérových“ zámků CET; současná technologie použitá u CTP už ale umožňuje detekovat nadměrné mechanické zatížení aktuátoru a zastavit stroj dříve, než dojde k jeho destrukci, která by měla za následek otevření ochranného krytu v okamžiku, kdy ještě trvají nebezpečné pohyby. I díky tomu je zámek CTP kompaktní a je tvarově i rozměrově stejný jako běžné elektromechanické bezpečnostní zámky TP/STP/STA s kovovými aktuátory s nízkou úrovní kódování. Na krytech, kde nemá obsluha důvod k ochromení bezpečnostních prvků, lze tedy při zachování jednotného konstrukčního řešení upevňovacích konzol použít levnější elektromechanické zámky.

V nabídce je také široký sortiment příslušenství, ať už se jedná o ručně či klíčkem ovládané pomocné uvolnění jištění z přední strany zámku, nebo o petlice vhodné zejména pro vyřešení mechaniky upevnění zámku a ovládání dveří zavěšených na pantech. Petlice má také otvory pro upevnění visacího zámku, aby se zabránilo nechtěnému uzamčení dveří, pokud je někdo uvnitř (LOTO). V případě, že není použita petlice, slouží ke stejnému účelu zajišťovací mechanismus, který se vloží do spínací hlavy zámku a proti vyjmutí se zajistí pomocí visacích zámků.

V praxi je lepší příliš nespoléhat na to, že operátor visací zámek použije, hlavně u zařízení se zámky bez napětí zamčenými / napětím odemykanými. Takové se typicky vyskytují u zařízení s delším doběhem, která nezastaví dříve, než se operátor po otevření krytu dostane k části vykonávající nebezpečné pohyby.

Provádí-li se údržba nebo čištění na vypnutém stroji, při nechtěném zavření dveří může snadno dojít k uvěznění osoby uvnitř. Proto je v souladu s normou ČSN EN ISO 14119:2013 vhodné bezpečnostní zámek vybavit mechanismem pro únikové uvolnění jištění, který musí přímo mechanicky působit na jisticí čep zámku. K tomu slouží buď odjišťovací bowden montovaný na přední straně zámku, který se protáhne dovnitř nebezpečného prostoru, nebo lépe odjišťovací červený hříbek na tyči vyvedené ze zadní strany zámku.

Ideálním řešením bránícím uvěznění osoby uvnitř je použití zámku CTP-BI v provedení s bistabilním elektromagnetem, jenž při vypnutí napájení stroje zůstává v posledním stavu. Tedy jsou-li dveře odemčené v okamžiku vypnutí napájení, pak ani po jejich zavření nedojde k uzamčení, přestože jinak (stroj pod napětím) se zámek chová jako standardní zámek zamčený bez napětí, tedy zamykaný silou pružiny.

Pro snadnější odhalení poruchy jsou zámky CTP vybaveny detailní diagnostikou; LED indikátory jsou umístěny na předním krytu zámku, jsou tedy dobře viditelné. Diagnostické a monitorovací signály je samozřejmě možné pomocí výstupů přivést i do nadřazeného systému. Některá provedení zámků CTP umožňují také sériové řazení až 20 prvků vybavených rozhraním „AR“ (CES-AR, CET-AR, ESL-AR, MGB-AR) při zachování PLe.

Zámky se připojují pomocí konektorů M12 nebo M23 (RC18); od použitého typu konektoru se také odvíjí i krytí, které může dosahovat až úrovně IP69. Rodina zámků Euchner CTP zahrnuje také provedení s integrovaným rozhraním pro přímé připojení ke sběrnici AS-I Safety at Work.

Specialitou jsou zámky CTP-EX v provedení vhodném pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, tedy vyhovující směrnici 2014/34/EU (obrázek 2 výše). Ty jsou navrženy tak, aby při jejich provozu nebyly zdrojem jiskření, které by mohlo způsobit explozi. Všechny spadají do kategorie zařízení 3 a jsou vhodné pro použití v zónách 2 a 22.

Nejnovějším přírůstkem do rodiny jsou zámky CTP Extended (obrázek 3), jež ve zvýšeném předním krytu nabízejí až 3 integrované ovládací prvky (podsvětlená tlačítka, E-stop) vyvedené do konektoru, takže je možno je libovolně využít v nadřazeném ovládacím systému. Po doplnění zámku CTP-Extended o dveřní petlici vznikne kompletní bezpečnostní dveřní systém, který zajistí bezpečnost i ovládání technologie. Tento systém je vhodný pro instalace s nedostatkem místa nebo tam, kde je vyžadováno provedení přizpůsobené rozměrově pro montáž na 40mm profily.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

PROMOTIC Semináře
2018-10-23 - 2018-10-23
Místo: Trnava
ÚDRŽBA 2018
2018-10-24 - 2018-10-25
Místo: Liblice
PROMOTIC Semináře
2018-10-24 - 2018-10-24
Místo: Praha
Školení pro uživatele kalibrátorů a kalibračního software Beamex
2018-10-30 - 2018-10-31
Místo: Jelínkova vila, Třebíčská 342/10, 594 01 Velké Meziříčí
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI