Print

Operátorské rozhraní modernizovaného stroje využívá ikony

-- 14.12.12

Rozsáhlé konstrukční přepracování stroje a modernizace automatizace zahrnovaly rozhraní HMI na bázi ikon, které usnadnilo zaškolování a zjednodušilo obsluhu stroje, jak uvádí společnost CMD, OEM výrobce plastových sáčků a zařízení pro zpracování fólií.

Společnost CMD – výrobce strojů – usnadnila používání, když pro svůj nejnovější stroj navrhla operátorské rozhraní na bázi ikon. K výsledkům patří snížení nutného rozsahu překládání popisků do jiných jazyků o 40 %, snadnější zaškolování a po nastavení parametrů přechod ze zastavení do plně výrobního stavu stisknutím pouhých čtyř tlačítek. Na prezentaci červnové konference RSTechED společnosti Rockwell Automation s názvem „Strategie pro příležitosti na rozvíjejících se trzích“ uvedl Dave Kuchenbecker, projektový technik společnosti CMD, že jeho firma zamýšlí expandovat nabízením strojů na spodním konci produktové nabídky.

„Byly vytvořeny interdisciplinární týmy tvořené pracovníky z oblasti technického zajištění, prodeje, nákupu, výroby a účetnictví,“ vysvětlil Kuchenbecker, který již 8 let působí na pozici hlavního elektrotechnika modernizační skupiny pro výzkum a vývoj společnosti CMD. Společnost CMD je OEM výrobcem plastových sáčků a zařízení pro zpracování fólií. Pestré diskuse v této interdisciplinární skupině přinesly zajímavé vhledy s debatami o strukturách financování v zahraničí, dále informace o menší krabici pro snadnější přepravu a o jednodušším provedení. „Některé nápady se neuchytily, jako např. dřevěné rámy, ruční páková obsluha a odstranění bezpečnostních zábran stroje,“ poznamenal Kuchenbecker. Řada diskusí se týkala toho, jak mnoho technologií začlenit, protože firma je známá díky svým špičkovým strojům.

Technologie použité v novém stroji CMD 864, cenově dostupném stroji na výrobu sáčků s kontinuálním pohybem, zahrnují řídicí prvek CompactLogix L3y, pohony Kinetix 6500 s polohováním CIP a rozhraní HMI PanelView Plus 700 společnosti Rockwell Automation s komunikací po síti EtherNet/IP. (Common Industrial Protocol, CIP a EtherNet/IP, protokol průmyslového Ethernetu, jsou technologie organizace ODVA.) „Výběr technologie a zjednodušení snížily náklady na řídicí technologie o 4 %,“ zdůraznil Kuchenbecker. K výhodám nového provedení patří automatizace četných kroků při výrobě dobrého sáčku. „Poté, co je stroj navinutý, stačí jen stisknout čtyři tlačítka pro uvedení stroje do plné výroby,“ informoval Kuchenbecker. Stroj nabízí vynikající kontrolu napnutí v lince a možnost přidávat další pohony. Jednodušší provedení operátorského rozhraní se snáze obsluhuje, učí a používá v jiných jazycích.

K vyspělým funkcím na strojích CMD potřebují noví zákazníci mnohdy důkladné zaškolování, což je náročné, když stroje provozují pracovníci s méně zkušenostmi nebo formálními dovednostmi. „Ještě patrnější to bylo po návštěvě závodu nového zákazníka,“ dodal Kuchenbecker. Zjednodušení obrazovky se stalo projektovým cílem. „Překlady jsou drahé a jen málokdy se vejdou do vyhrazeného prostoru na obrazovce. Mnoho průmyslových pojmů se nepřekládá dobře,“ znímil se Kuchenbecker. Funkcím stroje odpovídá několik mezinárodně standardních ikon ve specifikaci ISO 7000. „Pro optimalizaci návrhu a provozu byly vyvinuty ikony představující hlavní funkce stroje, a to na bázi využívaných součástí stroje,“ vysvětlil Kuchenbecker. Fotografie ukazují podobnost ikon se součástmi stroje, které reprezentují. Nyní většinu úkonů, které operátoři denně potřebují provádět, reprezentuje 27 ikon souvisejících se součástmi stroje. Další funkce, které bývaly na hlavních obrazovkách, jsou skryté.

„Všechny operátorské obrazovky byly převedeny do grafické podoby. Nemilosrdně jsme oddělili operátorské úkony od ostatních funkcí. Méně obvyklé úkony byly přesunuty na obrazovky chráněné heslem, přičemž je většinou využívají servisní mechanici a technici. Na těchto obrazovkách se stále používají slovní popisy, ale je jich méně a do značné míry nejsou dostupné operátorům,“ dodal Kuchenbecker. Firemní technici a mechanici (celkem 29) dosáhli nejdříve průměrně skóre 33 % po prvním pokusu pracovat na operátorském rozhraní s ikonami. Po přepracování několika ikon bylo průměrné skóre úspěšnosti 75 %. Byla zjednodušena také správa alarmů. Nyní se v případě alarmu objeví na obrazovce žlutý nebo červený kruh v místě skříně, kde se nachází závada. V případě více alarmů se zobrazí text.

Konečné náklady se vešly do rozpočtu. Společnost CMD představila nové řešení na jarním veletrhu. První zařízení bylo prodáno zákazníkovi v USA, kterému se líbily stroje CMD, ale obvykle kupoval již stroje použité. „Školení bylo provedeno za méně než jeden den a grafické dotykové obrazovky byly příznivě přijaty, zejména druhou směnou, kde bylo méně anglicky hovořících zaměstnanců,“ zhodnotil situaci Kuchenbecker. „Očekává se, že vyspělé řídicí prvky, jednodušší provedení a operátorská rozhraní na bázi ikon se uplatní také ve vyspělejších strojích,“ dodal Kuchenbecker. Další fotografie najdete na bit.ly/MCq4xV.

ce

Mark T. Hoske je obsahový ředitel časopisu Control Engineering. Kontaktovat jej můžete na adrese mhoske@cfemedia.com.


www.cmd-corp.com

www.RSTechED.com

Nově navržený stroj CMD 864, cenově dostupný stroj na výrobu sáčků s kontinuálním pohybem, má modernizovanou automatizaci, jednodušší provedení, snadnější správu alarmů a rozhraní HMI na bázi ikon. Obrázek poskytla společnost CMD.

Autor: Mark T. Hoske, Control Engineering


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI