Print

Operátorské panely Weintek

-- 15.03.17

Firma WEINTEK, založená v říjnu 1995, je předním světovým výrobcem a dodavatelem operátorských panelů – Human Machine Interface (HMI). Jejím exkluzivním distributorem na českém území je firma TECON s. r. o. Produkty firmy Weintek prokázaly v průběhu let svou kvalitu v mnoha různých úlohách ve všech odvětvích průmyslu. Nabízejí kromě základních komunikačních a ovládacích funkcí i řadu pokročilých vlastností, jako je ukládání a zpracování dat, komunikace s nadřazenými systémy, přehrávání videa atd.

V poslední době uvedl výrobce na trh novou řadu operátorských panelů – řadu vizualizačních serverů cMT (úvodní obrázek cMT-3151). Pro tuto řadu je stejně jako pro řady iP, iE, XE a eMT k dispozici vývojový software EasyBuilder Pro, který výrazně zjednodušuje editování a tvorbu vizualizačního projektu. Konfigurace operátorských panelů v tomto nástroji je velmi komplexní a přitom jednoduchá. Software je modulární a jednotlivé spolupracující moduly nabízejí vysokou funkcionalitu při zachování kompaktnosti návrhu a diagnostiky projektu.

Umožňuje tak mimo jiné sběr dat a tisk na vzdálených PC, poskytuje možnost ladění a analýzy komunikace, zajišťuje převod logovaných dat a v neposlední řadě editaci receptur. Pro vytváření obrazovek je k dispozici velké množství připravených grafických objektů z průmyslu či z oblasti automatizace inteligentních budov. Existuje zde i možnost vytvoření knihovny s vlastními symboly. Pro složitější úlohy je ve vývojovém prostředí k dispozici výkonný makrojazyk podobný VB-scriptu, kterým lze naprogramovat požadovanou funkci. EasyBuilder Pro disponuje plnohodnotnou on-line i off-line simulací, díky čemuž lze projekt jednoduše simulovat i ladit na PC (obr. 1).

Všechny typy panelů disponují širokými možnostmi zpracování dat, mezi něž patří ukládání dat, receptur, historických trendů, událostí a poruchových hlášení. Archivované údaje je možné ukládat do interní paměti nebo na USB Flash či SD kartu. Tato data můžeme v případě potřeby předávat přes síť Ethernet do nadřazeného systému.

Operátorské panely firmy Weintek lze rozdělit do produktových řad podle jejich vlastností a funkcí. Jsou jimi řady iP, iE, XE, eMT a komunikační servery cMT. Základní a tím pádem nejjednodušší operátorské panely spadají do řady iP. Patří sem převážně panely bez ethernetového portu s označením MT6xxxiP, dále pak panely s ethernetovým portem, které ovšem nedisponují některými pokročilými funkcemi jako panely řady iE, XE atd.

Operátorské panely s rozhraním Ethernet (vyjma řady iP) mají implementován VNC server, díky němuž je vizualizace k dispozici v počítačové síti jako vzdálená plocha. Lze tak v reálném čase monitorovat aktuální dění na panelu. Novější panely (MT8092XE, MT8073iE, cMT-SVR, cMT-3151) mají k dispozici dvě rozhraní Ethernet, díky čemuž je možné použít tyto panely jako rozhraní mezi dvěma odlišnými sítěmi. Za zmínku stojí i nový panel MT8103iE; tento panel disponuje mimo jiné i Wi-Fi rozhraním. Jedná se tak o panel s možností komunikace prostřednictvím Wi-Fi sítě bez nutnosti fyzického připojení. Výhodou je i možnost přeposílání dat prostřednictvím Wi-Fi sítě z připojených zařízení.

Všechny operátorské panely z uvedených produktových řad mají TFT displej s LED podsvícením a s rozlišením do 1 024 × 786 pixelů, se zobrazením 24bitové barevné hloubky (16M barev) a v rozměrech od 4,3 palce do 15 palců. Jejich jádrem je RISC procesor s ARM Cortex A8 CPU. Po mechanické stránce mají panely odolné provedení určené do průmyslového prostředí. Tomu odpovídá krytí z čelní strany IP65 a také mechanická a elektrická konstrukce odolná vůči vibracím. Panely řady iE navíc nabízejí i velmi tenké provedení (Slim Design) se zástavnou hloubkou pouhých 20 mm (pro MT8070iE).  Operátorské panely Weintek disponují rozsáhlou podporou ovladačů zařízení různých výrobců. Panely komunikují přes sériové porty (včetně plné podpory rozhraní MPI), přes ethernetová rozhraní i USB. U řady eMT a cMT-3151 je implementováno rozhraní CANopen.

Podporováno je více než 250 přímo připojitelných programovatelných automatů světových výrobců (PLC), například Allen-Bradley, Siemens, Omron, Mitsubishi, Koyo, Modicon, Ge Fanuc, Idec, Telemecanique, VIPA atd. Operátorské panely mohou komunikovat i několika různými protokoly současně. Pro některá PLC (Siemens S7-1200, OMRON NJ – Series a Allen-Bradley PLC) panely podporují tzv. tag database. Mezi méně obvyklá řešení v oblasti HMI patří implementace Modbus gateway přímo do panelu. Tato technologie umožňuje data z libovolného PLC, na nějž mají panely ovladač, převést na standardní protokol Modbus TCP/IP a na straně Ethernetu tímto protokolem komunikovat s nadřazenými systémy (např. se systémem SCADA). Dále jsou panely, vyjma řady iP, vybaveny protokolem MQTT pro zasílání zpráv v rámci průmyslového internetu věcí.

Průmyslový internet věcí (IIoT – Industrial Internet of Things) se zabývá propojením průmyslových zařízení s horní vrstvou systémů pro správu dat (SCADA, ERP atd.) a celkovým zefektivňováním automatizovaných procesů. Firma Weintek nově přišla s inteligentní datovou bránou právě pro IIoT. Jde o zařízení cMT-G01, které je tak optimálním řešením pro přenos a integraci informací v IIoT. S vestavěnými standardizovanými IIoT protokoly (MQTT a OPC UA) a se schopností zpracovávat data jako konvenční HMI plní cMT-G01 řadu důležitých úkolů, jako jsou zabezpečené odesílání dat do vyšších řídicích systémů (obr. 2), odesílání alarmových hlášení v reálném čase, sběr a analýza dat z připojených strojů atd. Na rozdíl od jiných komunikačních bran, které jsou většinou specificky určené pro daný stroj, podporuje cMT-G01 komunikaci z více než 250 připojitelných programovatelných automatů světových výrobců (PLC) a dokáže tak přenášet všechna data z PLC do nadřazeného systému SCADA nebo ERP. Dále tato data může zpracovat pomocí makra a konvertovat tak surová data na smysluplné informace. Zařízení cMT-G01 je postaveno kolem procesoru Cortex-A8 600MHz a disponuje dvěma ethernetovými porty, z toho jeden umožňuje gigový přenos, dálepak třemi sériovými porty.

Další funkcí panelů firmy Weintek je možnost vzdálené správy EasyAccess 2.0, která poskytuje nový způsob pro přístup k HMI z libovolného místa na světě, a to prostřednictvím vyhrazeného VPN kanálu. S EasyAccess 2.0 tak můžete snadno monitorovat a řešit problémy jak na straně HMI, tak na straně PLC. Aplikace EasyAccess 2.0 zajistí nastavení sítě a řeší problémy se zabezpečením, takže uživatel se může snadno připojit k HMI nebo PLC jako v lokální síti. Funkce EasyAccess 2.0 je dostupná pro všechny panely (mimo řadu iP a MT6070iE). Některé panely již mají vzdálenou správu aktivovánu v rámci základní ceny (MT8073iE, MT8103iE, MT8092XE).

Vzdálená správa EasyAccess 2.0 je velice výhodné řešení především pro zákazníky, kteří HMI panely nasazují do vzdálenějších lokalit. Technik se tak jednoduše připojí pomocí EasyAccess 2.0. Bude tak schopen jednoduše zjistit, jaký je problém na panelu nebo na PLC. Může aktualizovat projekt v panelu, a dokonce v připojeném PLC pomocí Ethernet Pass-Through. Jediná podmínka pro využívání této funkce je stabilní připojení k internetu na straně panelu.

Za zmínku určitě stojí i vizualizační server cMT-SVR (obr. 3); ten nabízí patentovanou technologii CloudHMI. Server cMT-SVR má všechny funkce nejnovějších grafických panelů Weintek, včetně konektivity na více než 250 řídicích systémů světových výrobců. Vizualizace je pak díky Ethernetu a připojenému Wi-Fi Access Pointu bezdrátově přenesena do aplikace cMT-Viewer, kterou lze nainstalovat na zařízení s iOS (iPad a iPhone), na tablety nebo telefony s OS Android, na PC s OS Windows, popřípadě je k dispozici i na vizualizačních panelech cMT-iV5.

www.tecon.cz 

Autor: Ing. Michal Martin, TECON s. r. o.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI