Print

Operátorské panely Weintek – nové produkty

-- 14.03.14

Firma WEINTEK, založená v říjnu 1995, je přední světový výrobce a dodavatel operátorských panelů – Human Machine Interface (HMI). Produkty této společnosti nabízejí kromě základních komunikačních a ovládacích funkcí i řadu pokročilých vlastností, jako je ukládání a zpracování dat, komunikace s nadřazenými systémy, přehrávání videosekvencí atd.

http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_brezen_2014/tecon_1.JPGV poslední době výrobce uvedl na trh dvě nové řady operátorských panelů – řadu iE a eMT (obr. 1). Pro tyto řady je k dispozici zdarma výkonný vývojový
software EasyBuilder Pro, který výrazně zjednodušuje editování a tvorbu vizualizačního projektu (obr. 2). Konfigurace operátorských panelů v tomto nástroji je velice komplexní a přitom jednoduchá. Software je modulární a jednotlivé spolupracující moduly nabízejí vysokou funkcionalitu při zachování kompaktnosti návrhu a diagnostiky projektu: Easy Builder pro vývoj obrazovek, Easy Printer pro sběr dat a tisk na vzdálených PC, Easy Diagnoser pro ladění a analýzu komunikace, Easy Converter pro převod logovaných dat a v neposlední řadě editor receptur (obr. 3). Pro vytváření obrazovek je k dispozici velké množství připravených http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_brezen_2014/tecon_2.JPGgrafických objektů z průmyslu či z oblasti domovní automatizace. Je zde samozřejmě i možnost vytvořit si knihovnu vlastních symbolů. Pro složitější úlohy je ve vývojovém prostředí k dispozici výkonný makrojazyk podobný VB-scriptu, kde lze naprogramovat požadovanou funkci. Tu si můžeme následně uložit do knihovny podprogramů. Celý projekt je možné simulovat i ladit na PC.

Operátorské panehttp://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_brezen_2014/tecon_3.JPGly s rozhraním Ethernet mají implementován VNC server, díky němuž je vizualizace k dispozici v počítačové síti jako vzdálená plocha až pro čtyři uživatele (podporují řady iE a eMT). Všechny typy panelů disponují širokými možnostmi zpracování a ukládání dat, receptur, historických trendů, událostí a poruchových hlášení. Archivované údaje je možné ukládat do interní paměti nebo na USB flash či SD kartě. Tato data můžeme vhttp://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_brezen_2014/tecon_4.JPG případě potřeby předávat přes síť Ethernet do nadřazeného systému. Díky technologii EasyAccess můžeme na PC monitorovat panely na lokální síti Ehernet nebo kdekoli na světě, jež jsou připojené prostřednictvím internetu na PC. Samotné programování PLC usnadňuje funkce Pass Through, která umožňuje programování některých PLC přes stejný sériový port, na který je k PLC připojen panel (obr. 4).

Všechny operátorské panely z uvedených produktových řad mají TFT displej s LED podsvícením a s rozlišením do 1024 × 786 pixelů, se zobrazením 24bitové barevné hloubky (16 M barev) a v http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_brezen_2014/tecon_5.JPGrozměrech od 4,3 palce do 15 palců. Jejich jádrem je RISC procesor s ARM Cortex A8 CPU, jehož vysoký výkon je zárukou rychlé odezvy, vysoké rychlosti zpracování údajů a databázových operací, vysoké komunikační rychlosti a zobrazení grafiky i zpracování uživatelských makroprogramů. Po mechanické stránce mají panely odolné provedení určené do průmyslového prostředí. Tomu odpovídá krytí z čelní strany IP65 a také mechanická a elektrická konstrukce odolná vůči vibracím. Například řada panelů eMT je dokonce v celokovovém provedení, přičemž tělo panelu je vyrobeno tlakovým litím hliníku do formy. Povrch dotykové plochy displeje je chráněn ochrannou fólií, kterou lze v případě poškození vyměnit. Uživatelský komfort zvyšuje také možnost připojení USB klávesnice a myši.

Řady iE a eMT přinášejí i mnoho dalších vylepšení, jako jsou izolované a galvanicky oddělené sériové porty či protikorozní ochrana tištěných spojů. To je důležité především v současné době, kdy jsou elektronické součástky stále
menší, tištěné spoje tenčí a spolehlivost zařízení tak může být ohrožena korozí, a to především v drsném a agresivním prostředí či v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Tomu právě zabraňuje protikorozní ochrana tištěných spojů nátěrem. Nové panely řady iE navíc nabízejí i velmi tenké provedení (Slim Design) se zástavnou hloubkou pouhých 20 mm (pro MT8070iE). Toto provedení umožňuje jednodušší zástavbu do rozváděče nebo do strojních zařízení (obr. 5).

Operátorské panely Weintek mají rozsáhlou podporu ovladačů zařízení různých výrobců. Panely komunikují přes sériové porty (včetně plné podpory rozhraní  MPI), Ethernet rozhraní i USB. U řady eMT je implementováno rozhraní CANopen. Podporováno je více než 200 připojitelných programovatelných automatů různých výrobců (PLC), například Allen-Bradley, Siemens, Omron, Mitsubishi, Koyo, Modicon, Ge Fanuc, Idec, Telemecanique, VIPA atd. Operátorské panely mohou komunikovat i několika různými protokoly současně.

Pro některá PLC (Siemens S7-1200, OMRON NJ – Series a Allen-Bradley PLC) panely podporují takzvanou tag database. Vývojové prostředí pro panely EasyBuilder umí z uživatelského programu ve zmíněných PLC vygenerovat databázi využitých proměnných pro tvorbu vizualizace na panelu. Není tedy nutná manuální adresace jednotlivých proměnných.

V případě komunikace po Ethernetu je možné u panelů firmy Weintek dokonce nakonfigurovat i redundantní připojení panelů k PLC, kdy při výpadku jednoho panelu převezme jeho funkce panel záskokový.

Mezi méně obvyklá řešení v oblasti HMI patří implementace Modbus gateway přímo do panelu. Tato technologie umožňuje data z libovolného PLC, na nějž mají panely ovladač, převést na standardní protokol Modbus TCP/IP a na straně Ethernetu tímto protokolem komunikovat s nadřazenými například SCADA systémy již jednotným protokolem.

Pro nasazení v aplikacích, kde je nutné řešit přístup jednotlivých operátorů k ovládání technologie, nabízejí panely velice propracovaný systém přihlašování pomocí hesla. Každý operátor může mít samozřejmě své heslo, ale přístup může být řešen i USB flash vstupem s elektronickým podpisem. Každý operátor má pak svou USB flash kartu, kterou se přihlásí jejím pouhým vložením do USB portu panelu. Takových účtů může být až 127. V aplikaci má každý objekt na obrazovce nastavenu bezpečnostní třídu (třídy A až L). Operátor má přístup do jedné nebo více bezpečnostních tříd, a to dle zadaného hesla či podpisu na USB. Administrátor má oprávnění k ovládání všech objektů a funkcí. Účty mohou být trvalé nebo s časově omezenou funkčností, jež může mít platnost třeba jen několik dnů. Veškeré přístupy a akce obsluhy mohou být zaznamenány v evidenci událostí a uloženy ve formátu CSV.

Firma Weintek po mnoha letech vývoje přináší tento rok zcela http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_brezen_2014/tecon_6.JPGzásadní inovaci v oblasti HMI. Tato novinka v oblasti vizualizace technologických procesů boří základní schéma, kde je programovatelný automat připojen k panelu s  dotykovou obrazovkou, která je jeho nedílnou součástí. Tento operátorský panel osvobozený od obrazovky se nazývá vizualizační server, tedy zjednodušeně řečeno „panel bez displeje“. V současné době jsou na trhu dva typy těchto vizualizačních serverů, tj. mTV-100 a cMT-SRV (obr. 6).

Server mTV je standardně konfigurovatelný jako běžný operátorský panel, který se místo integrované obrazovky připojí pomocí linky HDMI k libovolnému monitoru nebo HD televizoru o jakékoli úhlopříčce, například 50 nebo 60 palců. K zařízení je samozřejmě možné připojit i dotykový monitor nebo USB klávesnici a myš a vytvořit tak úplný monitoring a řízení technologického procesu, jako by se jednalo o standardní dotykový panel. Zařízení mTV komunikuje s PLC (programovatelnými automaty) a dalšími zařízeními prostřednictvím sériových linek nebo Ethernetu. Po softwarové stránce nabízí vše, co bylo vyjmenováno výše v souvislosti s klasickými operátorskými panely.

http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_brezen_2014/tecon_7.JPGDalším vizualizačním serverem v nabídce je cMT-SRV (obr. 7). Ten nabízí patentovanou technologii CloudHMI. Server má všechny funkce nejnovějších grafických panelů Weintek, včetně konektivity na více než 200 řídicích systémů světových výrobců. Server je připojen k řídicímu kontroléru (programovatelnému automatu – PLC) prostřednictvím sériové linky RS232/422/485 nebo Ethernetu a slouží k ukládání procesních dat, alarmových a stavových událostí, zpracovává receptury či makropříkazy apod. Vizualizace je pak díky Ethernetu a připojenému WiFi Access Pointu bezdrátově přenesena na tablet iPad firmy Apple prostřednictvím originálního softwaru CloudHMI dostupného ZDARMA na iTunes Apple Store. Z tabletu se připojíme prostřednictvím softwaru CloudHMI k jednomu nebo i více zařízením cMT-SVR a můžeme využívat pokročilé možnosti zobrazení na iPadu, včetně vysokého rozlišení, multitouch apod. Stejně tak lze k jednomu serveru cMT-SVR připojit až tři tablety iPad. Veškerá činnost probíhá na úrovni serveru a iPad slouží pro vizualizaci. Odlišnost od jiných řešení je především v tom, že software Cloud-HMI běžící na Apple iPadu si při prvním připojení k vizualizačnímu serveru stáhne aplikaci, lokálně ji uloží a následně pouze komunikuje na úrovní výměny dat. Toto řešení přináší výhody především ve vysoké rychlosti odezvy aplikace
a současně využívá intuitivnost ovládání tabletu iPad.

TECON s.r.o.
Komenského 63
543 01 Vrchlabí
www.tecon.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI