Print

Novinky od firmy EUCHNER pro rok 2016

-- 14.03.16

Německá firma EUCHNER patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních. Jedná se hlavně o bezpečnostní dveřní spínače, zámky, systémy s vysokou úrovní kódování využívající RFID transpondéry, bezpečnostní PLC a vyhodnocovací jednotky atd. Všechna tato zařízení jsou charakteristická velmi vysokou odolností proti pokusům o neoprávněné zmanipulování. V letošním roce bude na trh uvedeno několik novinek, které si podrobněji představíme.

Bezpečnostní spínač CEM-AR-C40 s kódovaným transpondérem

EUCHNER rozšiřuje svou řadu bezpečnostních spínačů využívajících unikátně kódovaných transpondérů o verzi se solenoidem a integrovanou vyhodnocovací elektronikou. Nový CEM-C40 se používá v aplikacích vyžadujících jištění (zamykání) ochranného krytu pro zabezpečení procesu. Solenoid dosahuje jisticí síly 600 N a účinně zamezuje neúmyslnému otevření ochranného krytu. Po zavření dveří jsou data z transpondéru umístěného v aktuátoru srovnána s daty uloženými ve vyhodnocovací elektronice spínače. Pokud se shodují, sepnou se dva bezpečnostní polovodičové výstupy. Po aktivaci solenoidu se také testuje jisticí síla. Pokud dosahuje alespoň 400 N, sepne se monitorovací výstup pro nadřazený řídicí systém.

CEM-C40 také nabízí možnost nastavení jisticí síly ve 3 úrovních od 0 do 50 N pro případ, že jisticí solenoid není nadřazeným řídicím systémem aktivován, čímž se zabrání nechtěnému otevření dveří například vlivem vibrací. CEM-C40 má také pokročilou diagnostiku: kromě monitorovacího signálu má také 2 LED umístěné na pouzdře tak, že jsou viditelné ze všech úhlů. Tyto LED indikují všechny provozní i chybové stavy. Elektrické připojení spínače je díky konektoru velmi snadné. Pro rozlehlé instalace s velkým počtem ochranných krytů lze do série pospojovat až 20 spínačů CEM-AR-C40 při zachování úrovně vlastností PLe a následně celý řetězec vyhodnotit jednou dvojicí vstupů na nadřazeném bezpečnostním relé nebo PLC. Díky kompatibilní elektronice je lze také kombinovat s jinými spínači, zámky a multifunkčními bezpečnostními dveřními systémy ze systémové rodiny EUCHNER AR.

Systém elektronických klíčů EKS – nově s rozhraním PROFINET i v modulárním provedení

EKS je systém elektronických klíčů pro řízení oprávnění a přístupu v průmyslovém prostředí, který umožňuje zabezpečený přístup k procesům nebo softwarovým aplikacím. Skládá se z elektronického klíče, klíčového adaptéru a vyhodnocovací elektroniky.

V novém, modulárním provedení je vyhodnocovací elektronika umístěna odděleně mimo klíčový adaptér a montuje se na DIN lištu v rozváděči. Díky datovému rozhraní PROFINET je velmi snadné systém EKS integrovat do již existujících instalací. Samotný klíčový adaptér je charakterizován kompaktním provedením a velmi malou zástavbovou hloubkou. Díky tomu ho lze snadno instalovat do běžných ovládacích panelů s otvory o průměru 22,5 mm, které se jinak používají například pro instalaci tlačítek. Zaoblené a dokonale utěsněné provedení zabraňuje usazování nečistot a umožňuje snadné čištění. Speciální plast použitý na pouzdro (UHMWPE), který se mimo jiné používá i pro výrobu kloubních náhrad, umožňuje díky potřebným certifikacím nasazení klíčového adaptéru i v aplikacích s přísnými hygienickými předpisy, například v potravinářském průmyslu.

Systémy EKS existují také v provedení FSA, které má dodatečný dvoukanálový výstup pro realizaci bezpečnostně relevantních aplikací.  

Bezpečné monitorování otáček – nové rozšiřující moduly pro programovatelný bezpečnostní systém MSC

Malý bezpečnostní řídicí systém MSC (obrázek 3) je univerzální, volně programovatelný modulární bezpečnostní systém pro ochranu strojů a jiných instalací. Nově jsou k němu dostupné i rozšiřující moduly pro bezpečné monitorování rychlosti, nulových otáček a směru otáčení.

Moduly SPM0 získávají informace o pohybu pomocí senzorů přiblížení, například pomocí běžných indukčních spínačů. Moduly SPM1 nabízejí navíc možnost vyhodnocení signálů z enkodéru. Pokud je třeba monitorovat 2 enkodéry, je vhodné použití modulů SPM2. Enkodéry se připojují pomocí konektoru RJ45, moduly SPM1 a SPM2 umějí zpracovávat nejen signály sin/cos, ale i HTL a TTL.

Připojení k centrální procesorové jednotce CES-CB je jednoduché a rychlé díky konektoru na zadní straně pouzdra a centrální sběrnici integrované v DIN liště, na kterou jsou moduly montovány. Pro programování a nastavování parametrů je určen komfortní programu „EUCHNER Safety Designer“, jenž je zdarma.

Jednoduché připojení – MGB s rozhraním EtherNet/IP

MGB je bezpečnostní dveřní systém s funkcí jištění (zamykání) dveří. Mimo klasické připojení přes svorky nebo konektor existují i provedení s datovými rozhraními. Kromě již delší dobu existujícího provedení s rozhraním PROFINET je nově dostupná i varianta s rozhraním EtherNet/ IP (EIP).

MGB dodává datové rámce s nezbytnými bezpečnostními CIP vstupními a výstupními byty. Ať už funkce blokování, jištění, nouzového odjištění zevnitř chráněného prostoru nebo další funkce, jako je integrované tlačítko nouzového zastavení, prosvětlená tlačítka, přepínače – vše vyhovuje požadavkům na bezpečnostně relevantní aplikace. Kromě existujících variant lze dodat i zákaznické verze vybavené dle potřeby konkrétní aplikace. Datové rámce přenášejí také detailní diagnostické a stavové informace pro nadřazený řídicí systém. Díky jednoduchosti, se kterou lze nastavovat všechny parametry MGB EIP, je dokonce i výměna v případě poruchy otázkou několika málo minut.

Petlice BTC-CES04 pro bezpečnostní spínače s unikátně kódovanými transpondéry

Již delší dobu je v prodeji moderní bezpečnostní spínač Euchner CES-C04, který využívá technologii unikátně kódovaných RFID transpondérů a zajišťuje vysokou úroveň kódování aktuátorů a tím i výbornou odolnost proti ochromení. CES-C04 nabízí miniaturní rozměry pouzdra, několik aktivních ploch pro flexibilní použití, integrovanou vyhodnocovací elektroniku a mnoho variant připojení, včetně provedení s AS-Interface. Spínač je vybaven diagnostickými LED indikátory na obou stranách, takže jej lze použít pro levé i pravé dveře.

Nově přibyla do nabídky příslušenství petlice pro jednoduchou ochranu bezpečnostních dveří, která řeší mechaniku držící dveře uzavřené a slouží i jako ochrana bezpečnostního spínače před poškozením. Petlice slouží současně také jako dveřní doraz a může být vybavena i rukojetí pro otevření zevnitř chráněného prostoru. 

Díky symetrickému provedení je možno ji používat na dveřích zavěšených vlevo i vpravo. Je-li třeba zabránit nechtěnému nebo neautorizovanému zavření dveří, pohybuje-li se obsluha uvnitř stroje, je možno do otvorů v jazyku petlice nebo v rukojeti instalovat visací zámky. Petlice je vhodná pro použití v průmyslu, je velmi robustní a celá vyrobena z hliníkové slitiny, včetně madla. Madlo je dostatečně široké, aby bylo možné petlici obsluhovat i v silných pracovních rukavicích.

www.euchner.cz 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI