Print

Noví i staří vítězové soutěže Produkt roku 2010

-- 17.03.11

Nevšední prostory restaurace Skála v Klášteře Hradiště nad Jizerou byly svědkem již čtvrtého ročníku slavnostního vyhlášení soutěže Produkt roku 2010, kterou každoročně vyhlašuje redakce časopisu Control Engineering Česko. Místo, které již počátkem 12. století vzniklo po 38 letech usilovné práce členů řádu cisterciáků, je důstojným, ale i neobvyklým prostorem vydlabaným ve skalním masivu. Doslova mystické prostředí dokreslovaly svíce na chodbách a ohně po obou stranách sálu, kde se odehrávalo předávání cen. Ještě před vypuknutím hlavního bodu programu byli účastníci pozváni na prohlídku přilehlého pivovaru Klášter, jehož historie sahá až do roku 1570 a na stávajícím místě na skále bychom jej našli od roku 1864.

Převážně mužská část výpravy se zajímala o výrobu piva, a protože se jednalo o zástupce automatizačních firem, řada otázek se týkala i technických parametrů produkce a sládek, který byl přivolán „na pomoc“ průvodkyni, neunikl ani dotazům týkajícím se automatizačních technologií používaných v pivovaru. Po návratu z pivovaru začala hlavní část programu, a to předávání cen vítězům soutěže Produkt roku 2010 (viz seznam na předchozí straně). Své ocenění si odnesla již tradičně společnost Schneider Electric, nechyběli ani loňští vítězové Mitsubishi Electric a ProSoft Technology. Vítěznou premiéru si užili zástupci společností Microsys a Elvac IPC.

Jen těsně uniklo prvenství v jedné z kategorií pravidelnému premiantovi loňských ročníků společnosti National Instruments, která měla shodný počet hlasů s vítězem, ovšem od prvenství ji dělilo více negativních bodů od čtenářů časopisu.Přesto na vyhlašování přijela z texaského Austinu, hlavní centrály této nadnárodní společnosti, Jennica Wichertová, aby byla svědkem akce, jež je mezi dodavateli automatizace již dobře známá. Nejúspěšnější byl letos Mitsubishi Electric, který si odnesl vítězství hned ve dvou kategoriích. Faktem zůstává, že možná i kvůli odeznívajícím ekonomickým problémům se přihlásilo rekordní množství firem a oproti minulému roku také výrazně narostl počet hlasujících čtenářů. Věříme, že stoupající zájem vydrží i do příštího roku.

Petr Pohorský

 

Magelis HMI STU
Schneider Electric CZ s. r. o.

Magelis STU vyhoví vyšším nárokům na zobrazení díky barevnému dotykovému TFT (Thin-Film Transistor Technology) displeji s volitelnou úhlopříčkou obrazovky 3,5 " nebo 5,7 " s vysokým rozlišením QVGA (320×240) a podporou 65 k barev. Uživatel ocení dlouhou životnost danou podsvětlením LED s integrovaným řízením podsvětlení (spořič obrazovky) a mimořádný pozorovací úhel až 80 ° (vlevo/vpravo). Mechanickou životnost obrazovky prodlužuje ochranná fólie. K panelu se může připojit běžné příslušenství typu tiskárna, čtečka čárových kódů, klávesnice nebo USB flash disk přes USB port typu A (host, v.2.0). Druhý USB port slouží typicky pro připojení PC.

Nahrání aplikace je tedy možné z PC nebo přímo z USB flash disku, případně vzdáleně po síti přes Ethernet. Stále široce využívaný sériový port je určen pro připojení PLC systémů Modicon od Schneider Electric nebo pro PLC či zařízení třetích stran. Integrovaný Ethernet 10BASE- -T/100BASE-TX zabezpečuje propojení na nadřazenou úroveň nebo vytvoření síťového propojení více terminálů na jedné sběrnici. V základním provedení jsou dostupné všechny běžné ovladače, jako např. Modbus TCP, Ethernet IP, Profinet atd. Unikátní je jednoduchý systém montáže přímo do otvoru o průměru 22 mm. Výrobci rozvaděčů použijí ten nejběžnější a nejjednodušší způsob uchycení ovládacího prvku. Obrazovka je připevněna převlečnou maticí a zevnitř rozvaděče se jednoduše připojí elektronický modul.

Pro programování se využívá Vijeo Designer dodávaný pro tyto panely zdarma. Tento nástroj poskytuje všechny běžné HMI vlastnosti, jako je zobrazení grafiky, trendů, událostí, správa uživatelských práv, zpracování videa či fotografií. Navíc obsahuje unikátní pokročilé funkce typu zpracování receptur, vzdálený displej (web gate), určený k ovládání a sledování z externího PC, nebo generování e-mailu či SMS. S dostupnými daty v rámci HMI aplikace je dále možné pracovat s pomocí Data Manageru a exportovat požadovaná data, např. receptury, záznamy důležitých hodnot v csv formátu do nadřazené úrovně. Zálohování dat je řešeno pamětí FRAM a není tudíž nutná zálohovací baterie. Zpracování grafiky a řídicích úloh zajišťuje výkonný CPU Magelis RISC CPU 333 MHz.

PROMOTIC SCADA systém
Microsys, spol. s r. o.

Systém PROMOTIC je komplexní vývojový nástroj umožňující tvorbu aplikací pro vizualizaci, monitorování a řízení technologických procesů v širokém spektru průmyslovýchodvětví. Nejvýznamnější výhodou systému PROMOTIC je kombinace sofistikovaných funkcí (plně srovnatelných s WinCC, InTouch, Citect atd.), otevřené architektury a příznivé ceny. Další významnou vlastností systému PROMOTIC je nativnívícejazyčná podpora jak ve vývojovém prostředí, tak v runtimu (slovenština, čeština, angličtina, němčina, polština…). Tento softwarový nástroj je vhodný pro řešení malých lokálních aplikací a stejně tak pro rozsáhlé distribuované systémy s napojením na podnikové ERP.

PROMOTIC disponuje mimo standardní funkce, běžné pro software typu SCADA, také propracovaným WEB serverem, který umožňuje automaticky zpřístupnit data a obrazy aplikací do Internetu/Intranetu. Do webu je možné zpřístupnit
také alarmy, události, trendy a tiskové sestavy. Samozřejmostí je také podpora zpětných zásahů do systému ze strany webového klienta. Ve webových aplikacích jsou algoritmy prováděny na straně klienta, což vede k významné úspoře výpočetní kapacity serveru. Systém PROMOTIC umožňuje napojení na různé informační systémy – od jednoduchých souborových databází (např. Access, dBase) přes klient/ server databáze (např. MS SQL, Oracle, MySQL, Firebird) až po podnikové informační a datové systémy (např. SAP, PI).

PROMOTIC obsahuje kromě zabudovaných ovladačů pro komunikaci s různými PLC také podporu standardních rozhraní OPC, DDE, ActiveX, XML atd. SCADA systém PROMOTIC je nyní k dispozici také jako freeware, tedy zcela bezplatně, a to při zachování vysoké míry funkčnosti. Systém v tomto režimu umožňuje použití všech komunikačních driverů a standardních rozhraní, jediným omezením tedy zůstává velikost aplikace do 30 proměnných. Instalační balíček je k dispozici ke stažení zdarma na WWW. PROMOTIC.EU.


Tříkanálový generátor EPG7
ELVAC IPC s. r. o.

EPG7 je kompaktní generátor střídavých nebo stejnosměrných třífázových proudů v řádech od jednotek do desítek mA určený primárně pro testování správné funkce indikátorů poruchových proudů M3Z a RTU jednotek, případně jiných přístrojů, kde vyhoví svými parametry. Přístroj lze využít také jako jednoduchý procesní kalibrátor – výstupní proud odpovídá v rámci deklarované přesnosti hodnotě zobrazené na displeji. Při osazení rozšiřující napěťovou kartou přístroj umožňuje generovat třífázová střídavá nebo stejnosměrná napětí v řádu jednotek V. K dispozici jsou 4 digitální vstupy a 4 digitální výstupy, které lze využít pro pokročilé funkce testování ochran.

Všechny verze přístroje jsou vybaveny čtyřřádkovým LCD displejem a otočným ovladačem s integrovaným tlačítkem pro ovládání. Pro komunikaci s uživatelským SW slouží USB rozhraní. Analogové výstupy, digitální výstupy, digitální vstupy a USB rozhraní jsou mezi sebou galvanicky odděleny. Přístroj může být napájen ze 4 NiMh akumulátorů AA nebo z externího adaptéru. Při napájení z akumulátorů je provozní doba cca 2 hodiny (platí pro trvalé generování proudů 45 mA AC na všech výstupech). Vybití akumulátorů je indikováno LED diodou. Interní rychlý nabíječ je vybaven LED signalizací stavu procesu nabíjení. Doba nabití akumulátorů je cca 2,5 hodiny.

Kromě základní funkca proudů, případně i napětí, nabízí přístroj možnost komplexního testování ochran pomocí reprodukce záznamů skutečných poruch. Navíc jej lze použít též pro generování standardních DC signálů 0/4–20 mA, ± 20 mA, -10–+10V a slouží tedy jako tříkrálový procesní kalibrátor  použitelný v libovolném odvětví průmyslu. To vše v zařízení kompaktních rozměrůs bateriovým napájením. Kdo si dnes pořídí přístroj EPG7, bude si moci v dohledné době pořídit další příslušenství, které umožní generování vyšších proudů a napětí, čímž pokryje kompletní spektrum testovacích aplikací v energetice.

Přímý servomotor TM-RFM
Mitsubishi Electric Corporation

Přímý pohon je tvořen nově navrženým servomotorem TM-RFM a servozesilovačem MR-J3-B-RJ080W speciálně vyvinutým pro tyto motory. K dispozici je 12 modelů motorů s maximálním točivým momentem 6 až 720 Nm. Výhodou přímého motoru je extrémně vysoká přesnost, kompaktnost a praktičnost použití na strojích. Vzhledem k jmenovitým otáčkám motoru 100–200 ot/min není nutná převodovka. Díky vyloučení vůlí převodovek a spojek lze dosáhnout vysoké tuhosti a přesnosti a tím zkrátit i dobu polohování. Motory jsou vybaveny encoderem s rozlišením 1 mil. pulzů/ otáček, které zajišťují extrémně vysokou přesnost polohování.

Motory TM-RFM mají dutou hřídel umožňující nejen jednoduché a bezvůlové připevnění motoru na stroj, ale také protažení kabeláže přes motor, čímž se uspoří místo a kabeláž je méně namáhána. Tím se motor TM-RFM stává ideálním řešením pro otočné stoly. Průměr duté hřídele se pohybuje od 130 do 330 mm a poskytuje tedy dostatek prostoru pro průchod kabelů k dalšímu vybavení stroje. Přímý pohon má větší moment setrvačnosti než konvenční servomotor, navíc ho lze použít k pohonu zařízení až s 50násobnou setrvačností.

Super přesné harmonické a cykloidní převodovky jsou obvykle charakterizovány nízkou účinností - na úrovni 60–70 %. To znamená, že přímý pohon umožňuje více než 30% úspory energie. Motory nepotřebují promazávat, ani žádnou další údržbu. Přesto jsou konstruovány na dosažení dlouhé životnosti. Servozesilovač MR-J3-B-RJ080W vychází ze známé série servozesilovačů MR-J3 s optickým rozhraním SSCNET III pro vysokorychlostní připojení s řídicími systémy Mitsubishi Electric, jako jsou polohovací karty QD74MH, QD75MH nebo pohybové kontrolery Q170MCPU, Q172DCPU, Q173DCPU.

iQ Works
Mitsubishi Electric Corporation

Klíčovou součástí řešení platformy iQ je bezpochyby schopnost zvládnout vývoj a údržbu systému jedním softwarovým nástrojem. Softwarový balík iQ Works představuje právě takový nástroj – jednotné inženýrské prostředí, které pokrývá všechny aspekty vývoje a údržby systému a umožňuje provádět je z jednoho místa. iQ Works zahrnuje software pro řídicí systémy, servopohony a vizualizaci. Srdcem iQ Works je Melsoft Navigator. Umožňuje bezproblémový návrh celých systémů vyšší úrovně a je plně integrován s ostatními programy MELSOFT včetně iQ Works. Funkce jako návrh konfigurace systému, dávkové nastavení parametrů, systémové proměnné či dávkové načítání nebo nápověda pomáhají snížit celkové náklady na vlastnictví (TCO).

Novou generaci softwaru pro údržbu a programování MELSOFT PLC představuje MELSOFT GX Works2. Tento software přejímá funkce z programů GX Developer i GX IEC Developer a doplňuje je o vylepšení, která zvyšují produktivitu a snižují náklady na vývoj. MELSOFT MT Works2 je kompletní nástroj pro údržbu a návrh programů CPU pro řízení pohybu. Obsahuje celou řadu užitečných funkcí, jako je například intuitivní nastavení, grafické programování, digitální osciloskop, simulátor či nápověda. MELSOFT GT Works3 představuje kompletní program pro programování HMI, vytváření obrazovek a údržbu.

S ohledem na snížení pracnosti tvorby detailních a působivých aplikací byl při tvorbě tohoto programu kladen důraz na to, aby bylo jeho použití snadné, ovládání zjednodušené (nikoli však na úkor funkčnosti) a aby měl program elegantní vzhled (grafika obrazovek a návrhu). Softwarový balík iQ Works nalezne uplatnění při vývoji jakékoli automatizační aplikace, umožňuje efektivní návrh a údržbu systému po celou dobu životního cyklu výrobku a tím výrazně snižuje celkové náklady na vlastnictví TCO.

Produktová řada RadioLinx Industrial 802.11n
ProSoft Technology


Tyto nové průmyslové rádiové moduly RadioLinx® byly navrženy pro aplikace průmyslové automatizace. Podporují normu IEEE-802.11n. Nabízejí vysoce spolehlivé řešení práce v síti pro aplikace s pohybujícími se zařízeními nebo v prostředí s mnoha překážkami, kde je obvykle obtížné použít bezdrátová řešení. Nabízejí špičkový výkon pro vysokokapacitní sítě. Kompletní řadu Industrial-802.11n Radio- Linx tvoří dva jednorádiové moduly Industrial Hotspot™ (včetně jedné standardní a jedné vodotěsné verze s třídou krytí IP67), jeden jednorádiový průmyslový klient a dva dvourádiové moduly Industrial Hotspot™ (včetně jedné vodotěsné verze s třídou krytí IP67).

Rádiové moduly RadioLinx Industrial-802.11n umožňují rychlý přenos dat rychlostí až 300 Mbps a poskytují vyspělý výkon v průmyslových prostředích. Využívají technologii MIMO (Multiple-Input/ Multiple-Output) umožňující připojení až tří antén. Přenosy multicast, I/O messaging a zasílání zpráv výrobce/ spotřebitel jsou podporovány frekvencí zasílání paketů pod 1 ms. Díky tomu je možno po stejné síti simultánně přenášet videomonitorování a automatizační řízení. Protože průmyslový protokol Industrial 802.11n podporuje koncepci VLAN (Virtual LAN – Local Area Network), odděluje automatizační sítě a přístup k LAN. Díky tomu mohou mobilní pracovníci přistupovat k síťovým zdrojům (například kvůli programování PLC s použitím svých vlastních počítačů), aniž by se tím rušila aplikace automatizačního řízení.

Konfigurace celé sítě se provádí pomocí nástroje RadioLinx WirelessN Discovery Tool. Tento software je konfiguračním a monitorovacím nástrojem pro rádiové modulyA RadioLinx 802.11n Industrial Hotspot. Slouží k prohlížení topologie sítě, přiřazování IP adres rádiovým modulům pro účely konfigurace, monitorování síťové diagnostiky, aktualizaci firmwaru rádiových modulů a detekci přítomnosti rádiových modulů standardu 802.11 od jiných výrobců v síti. Produktová řada Industrial-802.11n RadioLinx byla navržena tak, aby poskytovala bezdrátová řešení pro ty nejnáročnější aplikace na základní výrobní úrovni a aplikace provozní automatizace. Řada Industrial Hotspot poskytuje odolný výkon a snadné použití požadované pro průmyslové aplikace.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI