Print

Nově unikátně kódované bezpečnostní systémy a spínače firmy EUCHNER

-- 17.03.13

Německá firma EUCHNER patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních. Tradiční sortiment elektromechanických bezpečnostních spínačů už téměř 10 let doplňují moderní bezkontaktní elektronické spínače a zámky pracující s unikátně kódovanými RFID transpondéry, jejichž typickou vlastností dosažení PLe s jediným prvkem na dveřích a velmi vysoká odolnost proti pokusům o neoprávněné zmanipulování. V letošním roce se rodina těchto moderních bezpečnostních systémů rozroste o další členy.

Bezpečnostní dveřní systém Euchner MGB-PN s rozhraním PROFINET

Bezpečnostní dveřní systém Euchner MGB-PN (obrázek 1) je určen pro zajištění (sledování polohy, zamykání) bezpečnostních dveří a ochranných krytů na strojních zařízeních, aby bylo zabráněno úrazu osob na nich pracujících. Kombinuje v sobě nejen vlastní bezpečnostní spínače, ale i kompletní mechaniku (doraz, vnější a vnitřní kliku), včetně ovládacích prvků pro technologii. Vše potřebné pro zabezpečení dveří a ovládání technologie je v jednom zařízení, vše je připojeno přes rozhraní PROFINET do nadřazeného systému. Uplatnění nachází především v automobilovém průmyslu, s pokračujícím rozšiřováním rozhraní PROFINET proniká velmi rychle také do ostatních oblastí, kde se cení snadná instalace a rychlá diagnostika chyb.

Obr. 1 Bezpečnostní dveřní systém Euchner MGB - PN

 

MGB nahrazuje vlastně klasický elektromechanický bezpečnostní zámek, dodatečný dveřní spínač pro dosažení kat.4/PLe dle ČSN EN ISO 13849-1, petlici a kliku, bezpečnostní relé a rozvodnici s tlačítky a signálkami. Zákazník tedy získá unikátně jednoduché řešení „vše v jednom“ za rozumnou cenu s nejvyšší možnou úrovní zabezpečení a s kvalitou danou značkou EUCHNER, která již desítky let patří mezi špičku ve vývoji a výrobě prvků zajišťujících bezpečnost osob pracujících na strojních zařízeních. Systém MGB se skládá z modulu kliky, zamykacího modulu a modulu nouzového otevření. Vše lze spolu libovolně kombinovat. Mechanická konstrukce je přizpůsobena snadné montáži na hliníkové nebo ocelové profily se středovou drážkou.

Zamykací modul je srdcem celého systému, dle verze obsahuje bezpečnostní spínač nebo zámek s mechanickým nebo elektrickým zamykáním. Veškeré důležité části zámku jsou kovové, k jeho poškození tedy nedojde ani při necitlivém zabouchnutí dveří. Blokovací síla je 2 000 N. Jejich provedení tvoří jakýsi trychtýř, který navede zamykací kolík do zámku, i když jsou dveře velmi nepřesně seřízeny. Po uzamčení je povolená vůle kolíku ve všech směrech 4 mm, takže vibrace za chodu nezpůsobují výpadek čtení transpondérů a následně zastavení zařízení.

Obr. 2 Příklady zákaznických provedení bezpečnostních systémů Euchner MGB - PN

 

Zamykací modul může obsahovat volitelné ovládací prvky, takže jím lze nahradit jednoduché operátorské panely. Vybírat lze z několika barev indikátorů a podsvětlených tlačítek, integrovat lze také tlačítko nouzového zastavení nebo přepínače – ať už ruční, nebo na klíček.

Modul kliky obsahuje vlastní zamykací kolík a blokovací západku, do které lze uzamknout visací zámek – tak je znemožněno uzavřít dveře a spustit zařízení, pokud se někdo nachází uvnitř.

Na vnitřní stranu oplocení lze namontovat nouzovou červenou kliku, jejíž pomocí lze zámek kdykoliv odemknout a dostat se mimo nebezpečí. Klika samotná je velmi intuitivní řešení tohoto problému, uvězněná osoba nemusí v panice zkoumat, jakým způsobem se nejrychleji dostat ven. Nové unikátně kódované bezpečnostní systémy a spínače firmy EUCHNER produkt exclusive

Obr. 3 Miniaturní bezpečnostní spínač Euchner CES - C04

 

Bezpečnostní systém MGB-PN je jako jediný svého druhu na trhu vybaven komunikačním rozhraním PROFINET, které Vás zbaví časově náročného zapojování a usnadní diagnostiku. Uvnitř je integrován také Profinet RT switch. Systém má tedy 2 porty a jednotlivé systémy lze propojovat vedením od jednoho ke druhému (daisy chain), místo obvyklé hvězdicové struktury náročné na počet a délku kabelů.

MGB-PN umí přes datový rámec sítě PROFINET přenášet stavy bezpečnostních výstupů, i vstupů a výstupů pro ovládací prvky. Rozsáhlé diagnostické informace v podobě datagramů PROFINET umožňují rychlé a cílené odstraňování problémů. Díky jednoduchému procesu parametrování je i výměna celého systému jednoduchá a dá se provést během několika málo minut.

Zejména v automobilovém průmyslu je schopen EUCHNER dodávat i speciální zákaznická řešení s rozhraním PROFINET. Jako příklad lze uvést například moduly s ovládacími prvky, bez bezpečnostního dveřního systému MGB (obrázek 2).

 

Obr. 4 Dveřní madlo s integrovaným bezpečnostním systémem Euchner ESL

Nová řada miniaturních bezpečnostních spínačů Euchner CES- C04

Nový bezkontaktní spínač CES-C04 (obrázek 3) rozšiřuje širokou nabídku bezpečnostních spínačů Euchner s unikátně kódovanými transpondéry o verzi s velmi malými rozměry.

Unikátně kódovaný transpondér v aktuátoru zajišťuje velmi vysokou odolnosti proti neoprávněné manipulaci, tato technologie také znamená dosažení nejvyšší úrovně bezpečnosti dle EN ISO 13849-1 (kat.4/PLe). Zvláště malé rozměry pouzdra C04 a možnost přibližovat aktuátor ke čtecí hlavě z více směrů dovoluje jednoduchou a místo šetřící instalaci na dveřích/krytu, které mají být chráněny. Vzdálenost aktuátoru od čtecí hlavy lze volit díky třem montážním otvorům v aktuátoru dle potřeb (velký čtecí dosah nebo naopak vypnutí bezpečnostních výstupů již při malém otevření dveří). Symetrické provedení umožňuje použití jak na posuvných dveřích, tak i na dveřích na pantech – levých i pravých.

Pro indikaci stavu a diagnostiku jsou na pouzdře spínače 2 LED indikátory, vždy viditelné bez ohledu na způsob/polohu instalace. Kromě obvyklých stavů umí signalizovat i stav, kdy je vzdálenost mezi spínačem a aktuátorem limitní a je nutno seřídit dveře. Tím lze preventivně přecházet neočekávanému zastavení stroje či technologie.

Spínače CES-C04 se dodávají jak ve verzi AP pracující jako samostatný prvek určený pro přímé připojení k decentralizovaným I/O modulům, tak i ve verzi AR, která umožňuje sériové řazení až 20 spínačů. Do tohoto řetězce lze zapojit jakékoliv komponenty značky EUCHNER vybavené AR rozhraním (například jiné typy spínačů CES-AR, zámky CET-AR nebo bezpečnostní dveřní moduly MGB-AR aj.).

Euchner ESL – dveřní madlo s integrovaným bezpečnostním spínačem

Nový bezpečnostní systém ESL (obrázek 4) od firmy EUCHNER je multifunkční dveřní madlo pro ochranu a monitorování bezpečnostních dveří, krytů a klapek na strojích a výrobních linkách. Skládá se z vlastního madla a integrovaného bezpečnostního spínače, využívající prověřenou technologii CES.

Použití této technologie využívající unikátně kódovaných RFID transpondérů zajišťuje nejvyšší možnou úroveň bezpečnosti dle EN ISO 13849- 1 (kat.4/PLe) a současně nejlepší možnou ochranu proti neoprávněné manipulaci. Integrovaná elektronika CES-AR umožňuje zapojit až 20 systémů ESL (nebo jiných s technologií Euchner AR) do série. ESL má také 2 LED indikátory, zobrazující stavové a diagnostické informace.

Kompaktní a symetrické provedení dovoluje snadnou montáž na hliníkové nebo ocelové profily šířky 30–50 mm, jak pro dveře zavěšené vpravo, tak i pro dveře zavěšené vlevo. Uživatel může také snadno přemístit konektor nahoru nebo dolů.

Robustní celokovové provedení je vhodné pro průmyslové použití, pouzdro je konstruováno tak, aby mohlo být používání také jako doraz dveří. V pouzdře je navíc instalována zámková vložka – tou lze madlo uzamknout a zabránit tak neautorizovaným osobám otevřít dveře a zastavit stroj nebo linku. 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI