Print

Nová generace průmyslové komunikace pro PlantStruxure

-- 14.12.12

Koncepce PlantStruxure od Schneider Electric poskytuje možnost horizontální i vertikální komunikace. Transparentní přístup napříč podnikovou i řídicí sítí umožňuje pohled až na úroveň sběrnicových systémů a inteligentních akčních členů.

Od doby, kdy byl na trh uveden Modicon 084, první programovatelný automat na světě, řešení pro automatizaci výrazně pokročila. Příčinou jsou neustále zvyšující se nároky jak na množství přenášených dat a jejich bezpečnost a dostupnost, tak nároky na vzájemnou interoperabilitu. Vývoj ukázal, že tradiční proprietární řešení výrobců nejsou dostatečná. Dalším krokem je proto důsledný přechod k průmyslovým ethernetovým komunikacím.

Strategie sběrnic? Transparentně a rychle!

V rámci PlantStruxure vychází Schneider Electric ze všeobecně uznávaných standardů. Pro řídicí sítě a komunikaci s inteligentními systémy na bázi ethernetu používá původní průmyslový protokol Modbus TCP nebo Ethernet IP. Pro úroveň akčních členů navíc zvládá sběrnice CANopen, Profibus DP/Pa a Hart. Připojení a správu externích přístrojů zajišťuje metodou FDT/ DTM – v rámci PlantStruxure plně integrovanou. Podporovány jsou rovněž specifické protokoly pro oblast energetiky a telemetrie IEC 60870- 104 (klient/server) a DNP3.

Návrh sítí s vysokou dostupností

Návrh komunikační sítě vychází vždy z konkrétních požadavků dané aplikace. V tomto směru lze využít široké škály řízených i neřízených metalicko-optických přepínačů ConneXium. Vyšší stupeň integrace ethernetových sítí se nabízí u PAC Modiconu M340. Komunikační jednotka obsahující čtyřportový přepínač umožňuje vytvořit kruhovou síť bez použití jakýchkoliv externích řízených přepínačů (podpora RSTP). Přerušení kabelu v kruhu je automaticky detekováno a k obnově komunikace dojde do 50 ms. Tento modul podporuje mimo jiné také DHCP server a možnost přiřazení IP adresy účastníkům na síti. V kombinaci s adaptérem pro systém v/v Advantys STB s duálním portem se nabízí důležitá vlastnost FDR (Fast Device Replacement). V případě poruchy komunikačního adaptéru stačí vyměnit vadný komunikační modul s identickým jménem nastaveným přepínači. Modicon M340 následně automaticky přiřadí danému zařízení IP adresu a obnoví komunikaci bez nutnosti zásahu programátora.

Modicon x80: horká novinka s flexibilní architekturou

Modicon Quantum rozšiřuje možnosti novou nabídkou výkonných komunikačních procesorů pro rozsáhlé sítě. V tomto případě se opět jedná o integrované čtyřportové přepínače s podporou komunikačních služeb RSTP, SNMP, SMTP i FDR. Adaptér zvládá i vzájemné propojení různých sítí, např. úroveň řídicí sítě s úrovní akčních členů bez použití externích řízených přepínačů. Horkou novinkou je právě uvolněný systém Modicon x80, který vychází z velmi oblíbené hardwarové platformy v/v jednotek Modicon M340. Základ systému tvoří adaptér BMX CRA (communication remote adapter), který obsahuje 3 porty RJ45. První slouží pro místní připojení např. operátorského panelu Magelis a druhé dva pro napojení do kruhové redundantní sítě s podporou RSTP.

Tento subsystém může obsahovat běžné v/v jednotky, ale také speciální čítačové resp. komunikační moduly nebo vstupní jednotky se záznamem časové značky s přesností 1 ms. Zajímavým řešením je použití jednotky BMXNRP0200 ke konverzi z optického „multimode /singlemode“ na metalický ethernet 100Base- -TX. Optické rozhraní se typicky využívá na delší vzdálenosti nebo k eliminaci vysokého rušení způsobené například frekvenčními měniči. Pro kritické kontinuální procesy představuje klíčovou vlastnost podpora změn hardwarové konfigurace (včetně možnosti doplnění nové jednotky) nebo vzdálené nastavení vstupů/výstupů z inženýrské stanice. Kombinace Modicon Quantum a Modicon x80 přináší vysoký výkon, možnosti redundance na straně kontroléru a kompaktní technicky vyspělé řešení se snížením pořizovacích nákladů.

Diagnostika a transparentní přístup

Inženýrský software pro tvorbu aplikací PAC Modicon Unity Pro představuje v nové verzi 7.0 řadu zajímavých vlastností. Kromě standardních nástrojů obsahuje také Network manažer, který poskytuje například tyto služby:

• konfiguraci sítě,
• komplexní grafické zobrazení topologie sítě,
• nastavení adres jednotlivých zařízení,
• verifikace adres.

Pokud má uživatel příslušná práva, může získat detailní pohled na zatížení komunikační sítě, výpadky, statistiku komunikačního portu, stav redundance nebo přehled aktuálních stavů vstupních a výstupních signálů. Tyto informace jsou dostupné – přes aplikaci FactoryCast – prostřednictvím webových služeb, tedy s pomocí běžného Microsoft internet prohlížeče. V případě alarmu nebo události dokáže komunikační procesor vygenerovat e-mail s příslušným popisem události. V rámci architektury PlantSruxure mohou být veškeré informace o událostech a alarmech dostupné pro pracovníky údržby nebo operátory a vyhodnocovány na úrovni operátorské stanice Vijeo Citect.

                                            

Ochrana investic a zabezpečení

Díky otevřenosti a využití průmyslových komunikačních standardů chrání koncepce PlantStruxure finanční prostředky, které do ní investor vloží. Omezuje rizika aplikováním ověřených řešení – tzv. TVDA (Tested and Validated Distributed Architectures). Nesmírně závažným problém současnosti je zajištění kybernetické bezpečnosti celého systému proti externímu zneužití. Schneider Electric proto vytvořil pracovní tým špičkových odborníků, který se zabývá vývojem a doporučeními pro zabezpečení řídicích systémů v souladu s metodikou DID (Defense in Depth). Základem jsou nové průmyslové metalické nebo metalicko- optické firewally umožňující až 256 VPN spojení.

Michal Křena, Schneider Electric


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI