Print

NIWeek 2012: Před 26 lety změnili instrumentaci… Letos v srpnu se rozhodli udělat to znovu

-- 08.09.12

Program letošního ročníku tradičního setkání (nejen) grafického programování byl opět napěchován k prasknutí, ale i přesto se dá nalézt několik klíčových bodů, které se staly pojítkem jednoho srpnového týdne (6. Až 8. srpna 2012) v Austinu, hlavním městě Texasu…

Během tří dnů hlavního programu konference se v austinském Convention Center mihlo na 3 500 účastníků, což bylo o celých 12 % více než v roce předchozím. Na všechny pak čekalo nejen úctyhodných 275 přednášek či 118 doprovodných vystavovatelů, ale zejména velice populární hlavní přednášky, které odhalily to nejlepší z nejlepšího, co společnosti National Instruments přinesl uplynulý rok.

Nechceme soudit, změříme

První přednášku tradičně proslovil sám zakladatel firmy Dr. James Truchard (všeobecně znám jako Dr. T.). Důraz letošního ročníku byl kladen na systémy grafického designu, což předeslalo již úvodní dynamické video s prezentací rozsáhlosti aplikovatelnosti klíčového produktu společnosti v podobě LabView. Po éře tranzistorů a integrovaných obvodů dle jeho mínění vstupujeme do softwarové fáze evoluce ekosystému.

Cílem, dle slov Dr. T., je udělat pro zabudovaný design to, co udělalo PC pro stolní počítače. Myšlenka je zakotvena v tzv. „V“ schématu, které uvádí činnosti koncepce systému na levé rameno a odpovídající zkušební činnosti na pravé straně. Nakonec přidal několik demonstrativních příkladů toho, že samotný software se postupně stává instrumentem. Aby shrnul své poselství, Dr. T. vylíčil nabídku z roku 1989, kdy nabídli každému odpůrci i zastánci teorie studené fúze zdarma kopii LabVIEW, s níž mohli své teorie potvrdit nebo vyvrátit daleko snadněji. I přesto, že pouze několik z nich této nabídky využilo, šlo o dobrý příklad jedné z poznámek Dr. T., že ať už jde o jakoukoliv aplikaci, jakýkoliv obor, vždy se drží stejného hesla: „Nechceme soudit. Změříme“.

Revoluce přichází… Znovu!

Zlatý hřeb programu nebyl ochoten čekat déle než do prvního dne, a tak jsme se přes připomenutí principů Moorova zákona v podání Erica Starkloffa, jednoho z viceprezidentů pro produktový marketing, dostali až k otázce, proč principy tohoto zákona dokážou platit pro PC, ale pro některá zařízení zůstává vývoj statický. Společnost National Instruments (představila první VF vektorový signálový transceiver (VST) s označením NI PXIe-5644R a spolu s ním novou třídu softwarově definované instrumentace. Tato softwarově orientovaná architektura představuje novou éru, v níž mohou technici a vědci používat pro své specifické potřeby LabVIEW k tvorbě otevřeného hardwaru s programovatelnými hradlovými poli (FPGA).

„Před čtvrt stoletím redefinovala společnost NI instrumentaci prostřednictvím softwaru pro návrh systémů LabVIEW, a nyní to činíme opět s naším vektorovým signálovým transceiverem,“ řekl Dr. James Truchard, prezident, CEO a spoluzakladatel NI. „Když jsme založili naši společnost, předvídali jsme význam role, kterou bude v instrumentaci hrát software, a nyní skutečně vidíme, že LabVIEW působí revoluci ve způsobu, jakým technici přistupují k návrhu a testování VF technologií.“

„U Qualcomm Atheros jsou flexibilita instrumentace a možnost řízení na nejnižší úrovni kritickými hledisky pro dosažení co nejefektivnějšího procesu pro testování VF technologií, a tak vítáme nárůst výkonu, který jsme pozorovali při testování s tímto novým vektorovým signálovým transceiverem od NI,“ řekl Doug Johnson, technický ředitel společnosti Qualcomm Atheros. „Přístroj NI PXIe-5644R nám dává volnost a flexibilitu ve způsobu, jakým vyvíjíme svá řešení 802.11ac pro naše zákazníky. Výrazně rovněž zvýšil kapacitu při našem testování.“

LabVIEW je tady s novou verzí… Znovu?

Přednáškový blok druhého dne nezahájila osobnost o nic menší než ten první. Za zvuků vážné hudby, které je Jeff Kodosky milovník, vkráčel do sálu sám duchovní otec Lab- VIEW (část rozhovoru s ním naleznete v tomto vydání, plnou verzi pak na www.controlengcesko.com). Jeho úvodní výstup, který hovořil o budoucnosti grafického systémového designu pro horizont 25 let, si jen prokopával cestu k ukázce nových modifikací produktu NI s možným označením „numero uno“.

I na základě jeho neutuchající touhy po dalším rozvoji se již dávno pracuje na klíčových prvcích moderní doby, jako je paralelní funkcionalita a vysoká intuitivnost ovládání (Člověk by nevěřil, že k některým zlomovým myšlenkám ve vývoji může posloužit hraní Angry Birds – doporučujeme zhlédnutí videa v online verzi; pozn. red.). Jak už však bylo zmíněno, podstatnou součástí druhého dne bylo dokázat publiku, jak silný nástroj je, a hlavně, jakým se stává nejrozšířenější software pro návrh systémů pro techniky a vědce, který dostal svou novou verzi v podobě LabVIEW 2012.

„Při tvorbě systému je důležitá rychlost, ale stejně tak důležité je vytvořit jej správně – to znamená použít dobrou architekturu a prověřené vývojové postupy,“ vypočítává hlavní přínos nové verze Dr. James Truchard. „Nové funkce a zdroje v LabVIEW 2012 kladou důraz na školení a na takové vývojové praktiky, jež našim zákazníkům pomáhají tvořit systémy s vyšším výkonem a kvalitou za kratší dobu, a tím minimalizují náklady na vývoj a údržbu.“ Je pravda, že pokročilý systém školení vlastním tempem a zejména vzorové projekty a šablony jsou zajímavým přínosem LabVIEW 2012 (nemluvě o tom, že plnou funkcionalitu nového VST bez něj neužijete). Nicméně jen tak neutiší názory a přirovnání k jinému produktu jistého pana Gatese – naštěstí zatím pouze ve frekvenci uvádění nových verzí.

Lepší zítřky již dnes

Poslední den konference byly prezentace věnované spolupráci s technickými univerzitami. Dominovaly v nich výstupy v čele s Rayem Almgrenem, viceprezident produktového marketingu pro základní platformy NI, a Thomasem R. Kurfessem, zástupce ředitele pro pokročilé výroby pro Bílého domu, Úřadu oblasti vědy a techniky. U jeho přednášky si nezbylo jen povzdechnout nad myšlenkou, že to opravdu jde i jinak… Stačí, když se chce. Konference rozhodně splnila očekávání všech hostů a partnerů společnosti National Instruments. Možnost přímého kontaktu výrobce s uživatelem software i hardware, který počítal s komplexní výměnou informací a názorů, se opět ukázala jako přínosná záležitost. Věříme, že se stane natolik inspirující, že jistě již v příštím ročníku vykrystalizuje v neuvěřitelný týden technických novinek, které bez nadsázky mohou změnit svět.

ce

Lukáš Smelík, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI