Print

Neomezené programování a řízení robotu z cloudu

-- 29.01.18

Systém cloudu je pro mnoho lidí stále ještě málo známým konceptem. Společnosti robomotion GmbH a SOTEC GmbH vyvinuly aplikaci, která by to měla změnit. Na veletrzích a při jiných podobných příležitostech tak mají zájemci možnost ovládat z cloudu nový robot KUKA KR 3 AGILUS pomocí svého chytrého telefonu.

Průmyslové procesy se postupně digitalizují a komponenty, které se na produkci podílejí, se vzájemně propojují do sítí, čímž vzniká inteligentní („chytrá“) továrna. Od tohoto inteligentního síťového propojení očekávají firmy skokový nárůst produktivity, flexibility a efektivnosti své výroby a tím i zabezpečení konkurenčních výhod. Klíčovou roli budou v tomto procesu hrát právě roboty. Jejich napojení na tyto inteligentní výrobní procesy se uskutečňuje prostřednictvím cloudu. Pro vnějšího pozorovatele je technika skrytá uvnitř těchto procesů v mnoha případech jen stěží srozumitelná. Pro zajištění lepší transparentnosti vyvinul výrobce strojů robomotion spolu s podnikem SOTEC, který je zaměřen na automatizaci, v rámci výzkumného projektu aplikaci umožňující řízení robotu prostřednictvím cloudu. Po ukončení projektu budou jeho výsledky prezentovány na různých výstavách. Jejich návštěvníci si zde budou moci zkusit řízení malého robotu KUKA KR 3 AGILUS prostřednictvím svého vlastního chytrého telefonu (smartphonu).

Robot KUKA KR 3 AGILUS demonstruje inteligentní řízení

Jak sdělil Andreas Wolf, vedoucí obchodu robomotion GmbH, dala si firma SOTEC GmbH za cíl řídit robot nikoli pomocí programu uloženého v paměti fungující na fyzikálním principu, jak je dosud obvyklé, ale prostřednictvím cloudu. Robot KR 3 AGILUS je v tomto případě řízený ze základního PLC uloženého v lokálním nebo veřejném cloudu. 

Wolf a jeho kolegové naprogramovali tuto aplikaci tak, že potenciální zákazníci mohou ovládat robot dokonce prostřednictvím svého chytrého telefonu. To ale není všechno, protože na monitoru je možné v reálném čase sledovat aktuální komunikaci probíhající mezi mobilem a robotem. Tato demonstrace pomůže překonávat obavy z prezentované nové technologie.

Inteligentní továrna se neobejde bez cloudu Koncept cloudu umožňuje podnikům flexibilně reagovat na měnící se kapacitní požadavky a toky zboží. Z tohoto důvodu pracuje výrobce robotů KUKA sídlící v Augsburgu na vzájemném propojení sektoru informačních technologií (IT) s mechanotronikou a průmyslovými výrobními procesy. Spolu s pokračujícím vývojem směřujícím k inteligentním továrnám, tzn. k Průmyslu 4.0, musejí být postupně flexibilnější a jednodušší také příslušné řídicí systémy.

Jedním z kroků v tomto směru je záměr umožnit uživatelům robotů řídit a analyzovat jejich činnost odkudkoli a kdykoli, jednoduchým způsobem a bez zvláštních nároků na programátorské znalosti. Tento záměr byl také výchozím bodem prací zahájených v rámci vývojového projektu. Strojní výrobce z tohoto důvodu integroval do vytvořené aplikace robot KR 3 AGILUS, který byl navržen především pro činnosti typu „pick-and-place“ (osazování desek s plošnými spoji). Pro tuto oblast nasazení se uvedený robot hodí především pro svou pracovní rychlost a preciznost. Kromě toho je jeho ovládací jednotka poměrně malá, takže je možno ji snadno přemísťovat a kdekoli na místě instalovat.

Program umožňuje další rozšíření

„Kombinace robotu s možností jeho řízení prostřednictvím chytrého telefonu vzbuzuje samozřejmě pozornost,“ prozrazuje Florian Holz, vedoucí obchodu firmy SOTEC. Po prvních příznivých odezvách by měl být program rozšířen o další možnosti, které systém cloudu nabízí. Vybavení robotu KR 3 AGILUS by mělo být rozšířeno o další úchopové funkce. V úvahu připadají také senzorické funkce. Kromě toho je tato aplikace vhodná také pro různé studentské projekty.

Další informace naleznete na adresách www.robomotion.de, www.sotec.eu.

http://www.sotec.eu

Více informací naleznete na www.kuka.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI