Print

Nastupuje nová generace PAC: přichází ePAC Modicon M580

-- 17.03.15

Společnost Schneider Electric dlouhodobě usiluje o plnohodnotné řešení pro oblast procesní automatizace. Na český trh uvádí novou generaci PAC založenou na ethernetových technologiích – ePAC Modicon M580.

Robustní provedení a otevřená architektura

Hardwarový základ systému Modicon M580 tvoří robustní kovový rám z lehké slitiny s volbou 4, 8 nebo 12 slotů. Unikátní je rozšíření vnitřní sběrnice x-bus o Ethernet. Speciální moduly s ethernetovou komunikací tak mohou komunikovat prostřednictvím páteřní sběrnice integrované přímo v rámu. K napájení lze využít jak DC (24/48/100/150 V), tak AC (100–240 V) zdroje. Maximální kapacita a výkon systému je dána procesorovou jednotkou. Pro připojení sběrnicových přístrojů slouží celá řada komunikačních modulů s podporou protokolů a sběrnic:

• Modbus RTU
• Ethernet IP
• Modbus TCP
• ASI
• Profibus DP
• HART
• IEC60870-5-101/104
• DNP3

Připojení signálů zajišťuje v/v systém Modicon X80, který vychází z osvědčeného hardwaru PAC Modicon M340. Volba typu analogových, binárních, čítačových a dalších signálů pokrývá veškeré běžně používané standardy. Pro náročné průmyslové prostředí jsou určeny typy s rozšířeným rozsahem teplot -25 + 70 °C a odolností proti vlhkosti i agresivním plynům.

Vysoký výkon a odolnost vůči poruchám

Zásadní část kontroléru Modicon M580 představuje procesor systému. Ačkoliv u procesního řízení nestojí rychlost zpracování instrukcí na prvním místě, věnoval tým specialistů Schneider Electric jeho vývoji mimořádnou pozornost.

Mikroprocesor je založen na bázi technologie ARM (Advanced RISC Machine). Využívá nejnovější metodu pro minimalizaci a opravu chyb ECC (Error Correction Code). Tato vícefunkční dvoujádrová SPEAr CPU pracuje s taktovací frekvencí 600 MHz. Díky vysokému výkonu zvládá nejen náročné výpočetní operace, ale zároveň zajišťuje rozsáhlé služby ethernetové komunikace.

Samotná jednotka obsahuje USB port mini B pro připojení inženýrské stanice či operátorského panelu. Přímo v čele modulu lze využít tři ethernetové porty RJ45. Dolní dva nabízí vlastnosti a služby pokročilého řízeného ethernetového přepínače s podporou připojení vzdálených v/v systémů Modicon X80 (I/O scanning). Patří k nim například RSTP protokol pro vytvoření redundantní kruhové sítě.

Jednotky jsou odstupňovány dle výkonu a velikosti paměti. Maximální kapacita paměti je následující: program 16 MB, data 2 048 MB a volitelná SD paměť 4 GB. Nejvýkonnějšího provedení procesoru pak obsáhne připojení 4 096 diskrétních signálů, 1 024 analogových signálů a 128 zařízení připojených po Ethernetu. Jednotka nemá lithiovou baterii pro zálohu paměti, odpadají tedy její pravidelné servisní kontroly.

Komplexní služby Ethernetu a precizní diagnostika

Externí zařízení s ethernetovým rozhraním lze k ePAC Modicon M580 připojit přímo nebo přes volitelný modul BMENOC301. Nad rámec typických služeb (např. HTTP, BOOTP nebo DHCP) podporuje Modicon M580 následující pokročilé vlastnosti:

• řízení v/v systému (I/O scanning) prostřednictvím sběrnic Modbus TCP a Ethernet IP,
• redundantní kruhové sítě RSTP, 
• automatické nastavení výměny zařízení – FDR (Fast Device Replacement),
• diagnostiku přes SNMP,
• časovou synchronizaci přes NTP,
• vygenerování e-mailu prostřednictvím SMTP,
• řízení datových toků prostřednictvím QoS.

Koncoví uživatelé, zejména pracovníci údržby, jistě ocení unikátní škálu možností vzdálené diagnostiky řídicího systému prostřednictvím webových služeb FactoryCast.

Integrovaný webový server podporuje běžné prohlížeče jak pro PC (např. Internet Explorer, Google Chrome nebo Safari), tak pro tablety a chytré telefony (Android resp. iOS). Uživatel si dokáže snadno zobrazit diagnostiku procesoru, síťových služeb (včetně statistiky portů), prohlížení programu, trendů apod. Pro jednoduchou HMI prezentaci si může dokonce vytvořit vlastní grafické stránky.

Fyzicky lze subsystémy propojit bez externích síťových prvků. Na větší – až 16km – vzdálenost je nutné použít tzv. mediakonvertor s podporou optického připojení (singlemode, nebo multimode). K bezdrátovému připojení poslouží WiFi modul s externí anténou.

Kybernetická bezpečnost

Dnes již všechny větší podniky intenzivně řeší zabezpečení nejen IT infrastruktury, ale i řízení technologických procesů. Modicon M580 splňuje požadavky normy IEC62443 a zároveň úspěšně prošel certifikací Achiles firmy Wurldtech na úrovni 2. K zabezpečení svěřených procesů využívá celou řadu nástrojů:

• ochranu proti přístupu neautorizovaných uživatelů,
• ochranu heslem při vzdáleném přístupu,
• možnost zakázat, nebo povolit služby http a FTP,
• možnost zakázat, nebo povolit vzdálené spuštění příkazů START/STOP,
• autentifikaci a kontrolu integrity firmwaru i souborů v Unity Pro,
• šifrovací metodu AES256 k ochraně změny firmwaru,
• zpětnou dohledatelnost změn u aplikace Unity Pro,
• ochranu heslem samotné aplikace.

Připojení měřicích přístrojů a akčních členů

Pro aplikace procesního řízení je typický požadavek na sběrnicové připojení – typicky frekvenčních měničů či přístrojů polní instrumentace. Je proto logické, že nový Modicon M580 podporuje v rámci jednotného inženýrského prostředí Unity Pro hojně využívaný standard FDT/ DTM. Díky tomu lze jednoduše a bez ohledu na typ sběrnice připojit všechny přístroje, které tuto normu podporují.

Zajímavou možnost představuje také přímá podpora HART protokolu pomocí analogového vstupního nebo výstupního modulu.

Drtivá většina aplikací v energetice a petrochemii vyžaduje rovněž záznam událost i s přiřazením časové značky. Modicon M580 proto obsahuje speciální binární modul, který po příchodu přiřadí události časovou značku s rozlišením 1 ms. Sled událostí (sequence of events) lze zaznamenat ve SCADA systému Vijeo Citect. Časová synchronizace se provádí přes protokol IRIG-B nebo DCF77. Nová verze Unity Pro pak přinese možnost přiřadit časovou značku také interní proměnné.

Vážní systém pro potravinářství a farmacii

K jednomu ePAC Modicon M580 lze připojit až 12 expertních modulů pro vážní systémy, každý z nich přitom dokáže zvládnout až 8 tenzometrů s rozlišením 24 bitů. Pro systém dávkování nebo regulaci (např. vypouštění sypkých hmot z nádrží) slouží 2 binární vstupy a 4 reflexní výstupy.

Za účelem místního zobrazení a nastavení je možné přímo na modul připojit LCD dotykový panel. Kontinuální a kritické procesy vyžadují maximální dostupnost řídicího systému. Jejich případné odstávky, či dokonce neplánovaná přerušení, znamenají pro uživatele i investora velkou finanční ztrátu. Proto byla do ePAC Modicon M580 implementována nová vlastnost CCOTF (Change of Configuration On The Fly), která umožňuje provádět změny bez nutnosti přerušení nebo zastavení kontroléru tzv. do stopu. Za běhu lze přidat nové vstupní i výstupní jednotky, nahrát změny programu či vyměnit závadnou kartu.

Flexibilní návrh a ochrana investic

Architektura systému Modicon M580 se vždy dokáže přizpůsobit požadavkům aplikace. Centrální systém – propojený s distribuovanými v/v subsystémy – se může rozšiřovat (případně připojovat) postupně v návaznosti na průběh realizace respektive rozfázování projektu. Díky subsystému Modicon X80 pak lze nejen lokálně připojit HMI panel, ale i využít speciální komunikační či expertní moduly.

Kontroléry Modicon M580 nabízí rovněž jednoduchou migraci ze starší generace řídicích systémů Modicon Premium – samozřejmě se zachováním stávající kabeláže a v/v jednotek.

Výhody integrovaného systému PlantStruxure

Modicon M580 lze nasadit bez ohledu na nadřazený SCADA systém nebo nutnosti brát v potaz měřicí prvky a akční členy. Z hlediska tvorby aplikace a diagnostiky je ovšem vhodné (a výhodné) využít integraci s frekvenčními měniči Altivar Process. Knihovny Unity Pro totiž obsahují objekty nejen pro vlastní komponenty, ale také validované a otestované DTM ovládače pro Altivar Process. Jednotné inženýrské prostředí Unity Pro samozřejmě usnadňuje jak nastavení, tak následnou údržbu. HMI terminály Magelis GTU dokážou navíc do Unity Pro exportovat data, případně také synchronizovat své alarmy se SCADA systémem Vijeo Citect.

Integrovaný systém PlantStruxure – využívající Modicon M580, Altivar Process, Vijeo Citect i Magelis GTU – citelně sníží riziko a zkrátí čas potřebný na realizaci daného projektu.

Typické aplikace pro Modicon M580

Jak již bylo zmíněno, systém Modicon M580 je předurčen pro náročné úlohy z oblasti procesního řízení. Uplatnění najde v potravinářství, chemii a farmacii i ve vodárenství. Díky vysoké dostupnosti a odolnosti proti drsnějším podmínkám je vhodný rovněž pro kontinuální procesy v metalurgii, plynárenství nebo energetice.

Prvním programovatelným automatem na světě byl Modicon 084 (1969), prvním všeobecně uznávaným průmyslovým komunikačním protokolem se stal Modbus (1979) a jako první ePAC právě vstupuje na scénu Modicon M580.

www.schneider-electric.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI