Print

Nasazení mySCADA zvýšilo produktivitu výrobní linky o 10 %

-- 12.03.18

Výrobce automobilových součástek Vibracoustic a.s. projevil zájem o modernizaci stávající výrobní haly v Mělníce. Hledal proto dodavatele, který by vytvořil a nainstaloval vizualizační systém a tím snížil náklady a optimalizoval výrobu tak, aby firma dosahovala ještě vyšších efektivnosti a mohla překvapit své konkurenty. Výběrovým řízením nakonec vyhrála mySCADA se svým novým vizualizačním systémem, který je součástí panelu operátora.

O firmě

Vibracoustic je světovým dodavatelem řešení proti vibracím pro automobilový průmysl. Dodává výrobcům osobních i užitkových automobilů ložiska, úchytky, pružiny, izolátory a tlumiče snižující hluk a vibrace. Mělnický závod Vibracoustic se specializuje na výrobu převodek a motorů pro osobní automobily.

O projektu

Potřeba implementace vznikla primárně ze dvou důvodů. Firma hledala pro linku na výrobu uložení motoru vhodný ON-LINE systém, který by jak tabulkově, tak graficky zobrazoval potřebné parametry a data z výroby.

„Firmu mySCADA jsme vybrali proto, že dokázala „napasovat“ řešení přesně na naše požadavky. Jako další plus vnímáme celkovou stabilitu systému,“ říká Michal Pavlů, technický ředitel Vibracoustic (pozice Plant Process Engineering).

Zadání projektu

Zadavatel přišel s těmito konkrétními požadavky:

  1. Sběr vydefinovaných parametrů.
  2. Zobrazování definovaných výstupů (například hodinová výkonnost linky, grafické znázornění nejdůležitějších parametrů, zobrazení aktuálních statusů výroby nebo zobrazovaní dokumentace patřící k danému výrobku).
  3. Volba programů a zaznamenávání zásahů do linky. (Přehled o provedených změnách na lince).
  4. Hierarchizace uživatelů a přehled o přístupu či změnách každého jednotlivého uživatele. (Veškeré změny potom musí odsouhlasit kompetentní osoba – v našem případě technolog).
  • Poznámka: V průběhu zadávání projektu byl do nabídky na přání firmy Vibracoustic zakomponován i požadavek na externí monitor, který by simultánně zobrazoval dokumentaci potřebnou vždy pro danou část linky, která je právě vizualizací sledována/ovládána (ochrana před nesprávnou obsluhou stroje).

 

Schéma zapojení

Projekt – vizualizace

Obsluha linky sleduje na panelu operátora hodinovou výkonnost linky a na vedlejším monitoru zároveň i dokumentaci pro vyráběný díl. Při změně vyráběného produktu využívá panel pro výběr dílu a načtení dílu do linky. Technolog má kontrolu v případě, že došlo k nějaké změně v nastavení a může pružně reagovat na vzniklou situaci.

Vizualizaci i linku se podařilo nastavit a optimalizovat do té míry, že prakticky nedochází k úpravám programů. Management sleduje nejen zmiňovanou výkonnost, ale i využití linky a rychlost výměny produktu.

Obrazovky

Na této obrazovce jsou vidět data pro každý vyrobený díl. Data lze libovolně časově ohraničit – např. sesbíraná data za hodinu/den/týden.

Zde je reportovací nástroj důležitý pro vyhodnocování. Jednotlivé sloupce oznamují, jaký díl byl vyráběn, kolik dílů se vyrobilo, za jaký časový úsek – data je možné jedním kliknutím přehodit z tabulky do grafické podoby.

V sekci receptury jsou uloženy všechny postupy a recepty pro každý vyráběný díl. Pokud přijde od zákazníka poptávka na nový díl, obsluha jednoduše zapíše díl do tabulky, propojí s automatem a díl je okamžitě možno začít vyrábět. Jakákoliv změna je provedena, tak se automaticky zapíše do sekce Zásahy.

Zde je vidět mimo jiného i celkový stav linky, v jakém cyklu a výroba nachází, počet vyrobených dílů, počet neshodných dílů a také nejdůležitější parametr – stabilita (červený graf).

Soupis alarmů ukazuje, kde je/byl na lince problém. Tato data lze opět jednoduše vyhodnocovat a tím i optimalizovat výrobní procesy.

V současné době má do panelu operátora přístup cca 25 zaměstnanců podniku. Každý z nich má přesně definované, do jaké míry může výrobu na lince změnit či úplně zastavit.

Přidaná hodnota

„Za největší úspěch považujeme snížení průměrného času na výrobu jednoho dílu o 12 % a zároveň zvýšení produktivity linky ze 75 na 85 %. V měřítku, ve kterém vyrábíme v našem provozu, je to opravdu značné zvýšení efektivity“ pochvaluje se Michal Pavlů.

Spolupráce dodavatele i zadavatele byla velice rychlá a pružná. Celý projekt byl objednán v dubnu 2017. První data byla vyčtena a vyhodnocena do 4 měsíců od zadání projektu.

Závěr

Nasazení vizualizačního systému mySCADA na panelu operátora přineslo výrobnímu podniku Vibracoustic úsporu časovou i výrazným způsobem přispělo ke zvýšení produktivity. Podnik plánuje v roce 2018 nasadit vizualizaci i na další výrobní linky v hale a podle předpokladů obou partnerů bude celá implementace trvat cca 1 měsíc.

mySCADA Technologies s.r.o.

www.myscada.org

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI