Print

Na návštěvě v Inženýrském středisku bratislavské pobočky Invensys

-- 08.09.12

Pro zářijové vydání časopisu Control Engineering Česko jsme zabrousili do řad odborníků u našich východních sousedů na Slovensku. Konkrétně jsme nahlédli pod pokličku pobočky společnosti Invensys Operations Management. Pozvání k rozhovoru přijal Marian Karšai, ředitel inženýrského střediska (Engineering Excellence Center) společnosti Invensys Operations Management v Bratislavě.

Zkuste charakterizovat bratislavskou pobočku společnosti Invensys Operations Management. Jakou pozici zaujímá v rámci celosvětové skupiny Invensys? Jaké jsou „nejoblíbenější“ slovenské obory a odvětví, jimž se na Slovensku věnujete, a o které je mezi uživateli největší zájem?

Aj napriek tomu, že prvé obchodné zastúpenia predchodcu spoločnosti vznikli na území Čiech a Slovenska už v roku 1992, je Invensys v regióne východnej Európy pomerne nová značka. Obchodné zastúpenie na Slovensku bolo v roku 2008 transformované na plnohodnotnú pobočku a od tohto dátumu prichádza aj zásadné oživenie aktivít v našom regióne. V Bratislave je zastúpená divízia Invensys Operations Management.   V Českej republike a na Slovensku je Invensys Operations Management známy predovšetkým svojimi značkami, ako sú Wonderware, Foxboro, Eurotherm či Triconex.

Naša pobočka poskytuje automatizačné a informačné technológie, systémy, softvérové riešenia, služby a konzultácie pre priemyselnú výrobu na území Českej republiky, Slovenska a ďalších krajín východnej Európy. Navrhujeme, vyrábame, instalujeme a nasadzujeme hardvér a softvér pre automatizáciu priemyselných prevádzok a pre riadenie výroby. Súčasťou ponuky sú aj prístroje pre meranie a reguláciu. V roku 2008 sme na Slovensku založili inžinierske stredisko (Engineering Excellence Center).

V súčasnosti má Invensys na celom svete osem inžinierskych stredísk a jedno z nich je práve v Bratislave. Cieľom tohto strediska je realizácia projektov nasadenia riadiacich systémov, technická podpora pre vybrané produktové rady a technológie ako aj vývoj softvérových nástrojov na zvyšovanie produktivity inžinieringu. Väčšina našich aktivít smeruje do chemického, petrochemického a energetického priemyslu, ale v našom portfóliu sú zastúpené aj oblasti ako potravinárstvo, farmácia, spracovanie papiera, skla a železa. Väčšina našich projektov bola zrealizovaná pre zákazníkov z Európy.

Jak slovenská pobočka „ustála“ či „ustává“ projevy recese v průmyslu? Promítla se nějak např. v omezení vývoje a výroby či ve snížení pracovních příležitostí?

Spomalenie priemyslu zasiahlo náš predaj meracích prístrojov na trhoch východnej Európy. Prepad však nebol dramatický a vyvážili sme ho novými aktivitami v oblasti realizácie projektov. Situácia na trhu bola komplikovaná a museli sme pružne reagovať prispôsobením našich plánov budovania inžinierskeho tímu. Kvôli zmene v správaní zákazníkov a v štruktúre našich zákaziek počas recesie sme boli nútení prehodnotiť aj budúce zameranie služieb, ktoré poskytujeme. Popri pôvodnej realizácii projektov nasadenia distribuovaných riadiacich systémov a bezpečnostných systémov pre petrochemický priemysel sme naše služby postupne rozšírili o ďalšie oblasti.

Začali sme realizovať projekty pre plávajúce ťažobné plošiny (FPSO), zaoberať sa inteligentnou formou migrácie konkurenčných systémov na naše systémy, v roku 2010 sme otvorili oddelenie technickej podpory pre produkty
Wonderware a v roku 2012 sme ho rozšírili o poskytovanie prvej úrovne podpory pre celú Európu. Stali sme sa školiacim strediskom pre produkty Foxboro a Triconex. Tieto a ďalšie aktivity podporili rast našej pobočky – za posledné tri roky sme strojnásobili počet zamestnancov na súčasných 80.

Kdo je typickým odběratelem produktů společnosti Invensys Operations Management? Jaký je zájem o tyto služby např. v ČR nebo na Slovensku?

Invensys Operations Management poskytuje širokú škálu riešení s rôznou oblasťou uplatnenia. Distribučný model produktov je rôzny podľa typu riešenia. Kým veľké systémy jako Foxboro IA Series zabezpečujeme vždy priamo, produkty Wonderware sú zákazníkovi dodávané prostredníctvom siete distribútorov a integrátorov - takzvaného Ekosystému partnerov spoločnosti Invensys. Štruktúra typických odberateľov našich riešení v Českej republike a na Slovensku je veľmi rozmanitá, zatiaľ čo pre veľké kontrolné systémy, akými sú Foxboro IA Series a Triconex, je typickým zákazníkom rafinéria, pre produkt Wonderware InTouch sú to desiatky až stovky prevádzok rôznych veľkostí a priemyselných oblastí – od mliekarne až  po jadrovú elektráreň. Čo sa týka meracích prístrojov, najväčšej obľube sa tešia tlakomery a prietokomery.

Co vaši společnost odlišuje od jiných, konkurenčních firem? V čem tkví jádro celosvětového úspěchu a v čem se Invensys liší?

Invensys Operations Management je spoločnosť, ktorá ma viac ako 40 000 zákazníkov a jej riešenia sú používané vo viac ako 225 000 prevádzkach na celom svete. Vďaka nejstarším divíziám spoločnosti dokážeme zužitkovať viac než 100 ročnú skúsenosť plnú inovácií a prvenstiev. Aj napriek rýchlemu tempu prinášania noviniek si udržujeme tzv. „Continuosly Current“ filozofiu, ktorá zabezpečuje neustálu aktuálnosť systému bez potreby jeho komplexnej výmeny, bez zbytečných rozhraní a ekonomicky výhodným spôsobom. To zaisťuje ochranu investícií našich zákazníkov a nízke náklady na vlastníctvo systému.

Náš systém je založený na spoločnej otvorenej integračnej platforme Archestra, ktorá zabezpečuje jednoduchosť, flexibilitu a škálovateľnosť všetkých prvkov nášho systému riadenia podniku. Vieme sa oprieť o sieť tvorenú viac než 3 000 partnermi v rámci globálneho Ekosystému spoločnosti Invensys. Vďaka týmto skutočnostiam sú mnohé riešenia lídermi vo svojej oblasti (Wonderware InTouch #1 HMI softvér na svete) a pravidelne zbierajú ocenenia od zákazníkov, poradenských spoločností a odborných médií na celom svete.  navrhnuté tak, aby merateľne maximalizovalo efektivitu prevádzok našich zákazníkov, zvyšovalo hodnotu ich aktív, zlepšovalo bezpečnosť a redukovalo negatívny dosah na životné prostredie.

Jaké jsou plány společnosti Invensys Operations Management v nejbližší době? Připravujete nějaké novinky, s nimiž přijdete na trh do konce letošního roku?

V najbližšej dobe plánujeme naďalej posilňovať a rozvíjať naše realizačné kapacity pre obsluhu zákazníkov z Českej republiky, Slovenska a ostatných krajín východnej Európy vo všetkých segmentoch našich služieb. Budeme sa viac venovať inteligentnímu inžinieringu, adaptovať do praxe nové produkty, akými sú Intelligent Marshalling či nové verzie kľúčových systémov Foxboro
DCS, Triconex atď. V súčasnosti v Bratislave budujeme kompetenčné stredisko pre jadrové elektrárne (Center of Expertise Nuclear). Našim cieľom je, aby táto nová inžinierska skupina o počte 30 ľudí bola plne funkčná a nasadená na projekty do konca tohto roka. ce

Marian Karšai Ředitel Engineering Excellence Center Slovakia Invensys Operations Management
iom.invensys.cz 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI