Print

MSV 2009 přivítal obrozený tým českého průmyslu

-- 16.10.09

Jen stěží byste v polovině září našli v seznamech cestovních kanceláří některého ze zástupců subjektů průmyslového trhu. Stejně jako má každý fotbalový fanoušek v diáři označena data posledních dvou klíčových zápasů české reprezentace, která nedávno prožila svou vlastní krizi, je pro všechny obchodníky důležitý třetí zářijový týden. Na letošní MSV byl jistě zvědavý leckdo…

Moožná vám může srovnání připadat bizarní, avšak není až tak těžké najít spoustu styčných bodů. Od podzimu loňského roku se český průmysl potýkal s jedním horším výsledkem za druhým, o čemž nás média s lehkou nadsázkou neopomněla informovat. A když už se člověk chtěl odreagovat tím, že začal číst noviny tradičním mužským způsobem, tj. od zadní stránky, palcové titulky drtily naše národní povědomí zprávami o porážkách na jiném kolbišti. Ale pak si konečně NĚKDO všiml, že asi není všechno úplně v pořádku. Na řadu přišly experimenty… třeba v podobě šrotovného nebo krajánka Straky, jehož jednorázové koučování vavříny českému týmu nepřineslo. A protože zodpovědnost není na padesáté rovnoběžce zrovna in, zůstali hlavní experimentátoři s ledovou tváří out. Jenže každý džbán jednou přeteče.

Najednou jakoby konečně každý pochopil, že situace je opravdu vážná a musí se nějak řešit. Fotbalový i průmyslový tým musel opravdu zabrat. Na straně průmyslu začaly konečně přicházet tolik potřebné zásahy do dogmaticky dodržovaných schémat, která sice slibovala zisk v dobách prosperity, ale náhle přestala platit. Dnes již každý hledá úspory, zefektivňuje výrobu a hlavně odhaluje prostředky pro zvýšení konkurenceschopnosti. Zde přichází na řadu první ostrý start obrozeného týmu s průmyslovými sponzory v záloze. Protože kde jinde hledat novinky, jež se na trhu udály, než na místě, které již 51 let přitahuje pozornost všech techniků, inženýrů, vědců a dalších profesí strojírenského průmyslu.

Kvalita předčí kvantitu Na brněnském výstavišti, kde se již tradičně mezinárodní strojírenský veletrh koná, se hrálo o potvrzení kvality a vedoucího postavení mezi průmyslovými veletrhy střední Evropy. Ve srovnání s loňským ročníkem, který byl ve znamení oslav 50leté existence, zaznamenaly turnikety u vchodů sice 10% pokles, i přesto se většinou odborná veřejnost shodovala, že ani hospodářsky obtížná situace neubrala na kvalitě tohoto podniku. „Jsem tu podvacáté, ale hodnotit letošní ročník MSV je opravdu obtížné. Zajímavé bylo, že veletrh začal naplno už v pondělí ráno a každé dopoledne jsme měli stánek přeplněný návštěvníky, ale odpoledne už byl klid,“ uvádí na adresu návštěvnosti Jaroslav Meduna, technický ředitel společnosti STASTO Automatik, a jedním dechem dodává, „celkově odhaduji, že kontaktů a konkrétních jednání o zakázkách budeme mít více než loni, což je překvapivé.“

Mezi vystavovateli ani letos nechyběli lídři prezentovaných branží, podíl zahraničních firem dosáhl 37 procent. Příslibem do budoucna však byla zejména účast 250 nových vystavovatelů. Dominantní obor obráběcí stroje se prezentoval v novém pavilonu P, který je největší a nejmodernější výstavní halou středoevropského regionu. Právě ten se letos těšil velké oblibě, čímž se jistě návštěvníci zavděčili pořadatelům, kteří tak mohli provést jeho první ostrý test. MSV, to není jen výstava Letošní ročník ovšem přilákal také pozornost politiků, ekonomů a médií. Právě zde se totiž rozhodl NERV (Národní ekonomická rada vlády) prezentovat svou závěrečnou zprávu. Ač může být těmto devíti sofistikovaným pánům připisována politická angažovanost v odstínech jakékoli barvy politického spektra, každý, kdo měl jen okrajově možnost do navrhovaných opatření nahlédnout, musí uznat jejich opodstatněnost.

Jak z úst představitelů nejednou zaznělo, situaci okolo vzrůstajícího státního dluhu je potřeba nějak řešit, a čím později se s tím začne, tím hůř to půjde. Tradiční sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR za účasti premiéra Jana Fischera a ministrů jeho vlády pak pokračoval v řešení ožehavých otázek, jako je sestavování státního rozpočtu nebo podpora výzkumu a vývoje. „Letošní ročník se od těch posledních liší. Neprožíváme ho v období vysokého ekonomického růstu, ale v době výrazného hospodářského poklesu. Právě proto mají takovéto akce velký význam. Producenti se zde setkávají v době, kdy je velmi důležité nejen vystavit produkty, ale vyjednávat o dodávkách a spolupráci,“ podporuje verbálně aktivity typu MSV sám premiér Fischer.

Zvýraznění tématu energetika se odrazilo ve vysoké účasti odborníků na mezinárodní konferenci „Jádro proti krizi?“, zájem firem o projekt „Moderní zdroje energie“ potvrdil jeho smysluplnost i pro další ročníky. Druhým klíčovým tématem zaměřeným na možnosti překlenutí nelichotivých výsledků byla spolupráce průmyslu a vysokých škol. V rámci nového projektu „Transfer technologií a inovací“ se prezentovalo čtyřicet výzkumných týmů a center z deseti technických univerzit a z Akademie věd ČR. Mimořádně zajímavý doprovodný program měl projekt Transport a logistika, který tradiční výstavní arsenál doplnil již popáté; pochvalovali si jej jeho návštěvníci i vystavovatelé. „MSV s projektem Transport a logistika považujeme za jeden z nejdůležitějších ve svém oboru.

Jeho potenciál vidíme v představení našich produktů široké veřejnosti i představitelům vlády, krajů a měst. Rádi bychom všechny přesvědčili o tom, jak kvalitní jsou naše aktuální produkty a co mohou nabídnout při veřejné přepravě osob,“ neskrývá spokojenost Jan Dvořák, specialista marketingu společnosti ŠKODA TRANSPORTATION. Úspěšnost ukáže až čas Kdo z nás hleděl na letošní veletrh v Brně jako na signifikantní znak budoucího vývoje českého průmyslu, mohl by mít po jeho skončení poměrně hřejivý pocit vítězství. Samozřejmě je potěšující vědět, že trh opravdu nezůstal na mrtvém bodě a přišla tolik potřebná iniciativa neustálého zlepšování všeho, co jednoduše zlepšit lze. Na druhou stranu je vše velice relativní, protože pokud má přijít tento nový začátek, nebudou všichni stát na stejné startovní čáře, nemluvě o vynucených vyloučeních, která mohou citelně bolet.

                

„Účast na veletrhu je letos nižší, ale na našem stánku máme stejně vysokou návštěvnost jako při minulém ročníku, možná i větší, takže jsme spokojeni. Přibližně polovinu tvoří stávající zákazníci, druhá polovina jsou noví. Obchodní výsledky se ovšem projeví až po delší době, takže uvidíme,“ má jasno také produktový manažer SI společnosti Mann+Hummel Hynek Jakubíček. Pokud bych se měl na závěr v analogii vrátit na zelený trávník, přičemž na zelený provoz dnes sází nejeden prezentovaný exponát, jsme na tom v oblasti průmyslu daleko lépe než naši fotbalisté. Těm v dnešních dnech nestačí prokázat své kvality, ale budou muset spoléhat i na štěstí. Pokud však jednotliví aktéři trhu dál pojedou na plný plyn, úspěch se dříve nebo později dostaví. Zbývá jen doufat, že to bude dříve, než se za rok opět sejdeme v Brně na výstavišti. Ale hlavně žádné Čekání na Rosického…

Autor: Lukáš Smelík, šéfredaktor časopisu Řízení a údržba průmyslového pod


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI