Print

Modernizácia a automatizácia v praxi malého nezávislého pivovaru

-- 17.03.11

Banskobystrický pivovar a.s, je jedným z posledných nezávislých pivovarov na Slovensku. Pivovar je výrobcom vysokokvalitného piva URPINER s výstavom cca 70 tis. hl piva ročne. Pôvodný Pivovar URPÍN, ktorého technológie súčasný pivovar prebral, bol uvedený do prevádzky v r. 1971. Na svoju dobu bol vybavený modernými technológiami a automatizáciou. I keď dnes píšeme rok 2011 mnohé zariadenia a technologie v pivovare pracujú dodnes. Väčšina z nich však vyžaduje výmenu alebo modernizáciu. Modernizácia a zvýšenie podielu automatizácie v Banskobystrickom pivovare začala v roku  2007, kedy pivovar prešiel do rúk nových vlastníkov.

Na trhu s pivom, s klesajúcou tendenciou a v súťaži s nadnárodnými spoločnosťami bolo potrebné zvoliť správnu stratégiu, ktorá by vyrábaným produktom zabezpečila stabilné miesto na trhu a udržala konkurencieschopnosť pivovaru. Nové vedenie pivovaru sa rozhodlo zachovať tradičnú technológiu výroby, a při modernizácii sa sústredilo na nové poznatky a technológie v procese plnenia finálnych výrobkov s dôrazom a na zachovanie kvality nápoja. Výraznou zmenou bolo zautomatizovanie procesu výroby nealkoholických sýtených nápojov inštaláciou kompletnej linky na prípravu a plnenie nápoja.. Táto zmena priniesla predovšetkým vyrovnanú chuť vyrábaných nealkoholických nápojov. Automatizácia procesu priniesla aj zvýšenie produktivity práce, predĺženie záručnej doby a optimalizáciu spotreby surovín a sanitačních prostriedkov.

Začiatkom roka 2010 Banskobystrický pivovar a.s pokračoval v stratégii modernizácie plniacich zariadení výmenou plniacej linky naplnenie piva do KEG sudov. Bola zakúpená nová, plne automatická linka TRANSOMAT 5/1 od firmy KHS s kapacitou 80 KEG/hod. Išlo o výmenu z dôvodu zvýšenia kvality plnenia, automatizácie niektorých procesov pri plnení a tiž zabezpečenie plynulosti prevádzky. Najvýznamnejšími prínosom novej linky bol najmodernejší systém umývania a dezinfekcie sudov, automatická kontrola a príprava umývacích roztokov. Významnou zmenou bolo tiež plne automatické riadenie celého procesu plnenia KEG sudov na základe prietoku kvapaliny a automatizácia procesu vyraďovania chybne naplnených sudov.

Pre zvýšenie efektivity práce bola zautomatizovaná manipulácia s KEG sudmi, predovšetkým obracania a skladania, čím sa výrazne uľahčila práca obsluhy na KEG linke a umožnila zefektivnit obsluhu. Inštalácia linky priniesla plynulosť prevádzky, úsporu na energiách, sanitačních prostriedkoch a obsluhe. Najnovšou významnou investíciou do modernizácie pivovaru bol nákup umývačky fliaš ATHENA 12 od firmy NATE Chotěboř. Pôvodná umývačka sklených fliaš nespĺňala prísne požiadavky na energetickú náročnosť výroby. Jej výmenou sa významne znížili energetické nároky procesu plnenia sklených fliaš. Moderná technológia priniesla aj prvky automatizácie zložitých procesov výroby. Ide predovšetkým o optimalizáciu použitia chemických prípravkov,dodržanie potrebných časov kontaktu umývaných fliaš s umývacími roztokmi, meranie a reguláciu teplôt v jednotlivých sekciách umývačky.

Vizualizácia procesu umývania na displeji umožnila obsluhe centrálne sledovať všetky parametre potrebné pre zabezpečenie optimálneho umývacieho procesu. Prínosom je tiež optimalizácia obsluhy. Zariadenie je plne automatické a vyžaduje iba dohľad. Doterajšia stratégia modernizácie a automatizácie Banskobystrického pivovaru bola zameraná hlavne na zabezpečenie najvyššej kvality vyrábaného piva pri zachovaní tradičnej technológie. O správnosti tejto cesty nás ubezpečujú aj mnohé ocenenia doma i v zahraničí. V ďalšej etape by sme sa chceli zamerať na automatizáciu a monitoring existujúcich zariadení. Snahou je zachovať tradičnú technológiu a zautomatizovať iba tie procesy, ktoré nevyžadujú starostlivú ruku pivovarníckych majstrov. Automatizácia by mala priniesť zníženie energetickej náročnosti výrobného procesu, komplexný monitoring strojnotechnologického vybavenia pivovaru a predikciu možných problémov.

Modernizácia jednotlivých výrobných procesoch vytvorila moderné autonómne celky ktoré pracujú spoľahlivo a efektívne. Ich informačné toky však nie sú využívané a navzájom nekomunikujú. Bráni tomu absencia komunikačních kanálov ale aj rozdielnosť v platformách autonómnych riadiacich systémov a ich schopnosť komunikácie. V snahe o centralizáciu informácii a riadenia nás v tejto oblasti čaká neľahký proces integrácie. Preto už dnes pri plánovaní ďalších investícií do modernizácie bude výber jednotlivých riadiacich a automatizačných prvkov podmienený aj ich komunikačnou schopnosťou, resp. platformovou nezávislosťou bez použitia ďalších nástrojov a integračných prvkov. Tu budeme starostlivo zvažovať do akej miery je potrebné a efektívne centralizovať zber údajov a riadenie, vzhľadom na súčasné ceny informačních technológií a tiež potencionálnu závislosť na ich dodávateľovi. 

                                                                                                                                                                     Róbert Obertík je technický riaditeľ Banskobystrického pivovaru. Kontaktovať ho môžete na e-maile robert.obertik@pivovarbb.sk.

Autor: Róbert Obertík, Banskobystrický pivovar


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI