Print

Moderní technologie pro farmaceutický průmysl – modrá pilulka pro výrobce léčiv

-- 08.11.13

Hanácká metropole a její blízké okolí je na pomyslné mapě výrobců léčiv poměrně zajímavou a frekventovanou lokalitou. I to byl jeden z faktorů, který ovlivnil, že tamější konferenční prostory NH hotelu ve středu 25. září 2013 hostily konferenci s názvem Moderní technologie pro farmaceutický průmysl.

Oněch zmiňovaných faktorů ovšem bylo bezesporu více – od zvyšujícího se podílu odborných konferencí v portfoliu naší pořádající společnosti Trade Media International až po fakt, že segment farmacie patří v České republice k těm, které by neměly být zanedbávány zejména proto, že jde o obor, jenž má stále zajímavý potenciál pro modernizaci a další rozvoj. Prvním důkazem posledního jmenovaného byl hned výčet možných témat spadající pod dva hlavní proudy konference, které odhalovaly již realizované novinky z oblasti farmacie a následně i další možnosti dodavatelů moderních řešení pro tento segment.
Druhým svědkem obhajoby byl bezesporu poměrně vysoký zájem ze strany majitelů, manažerů a technického personálu tohoto odvětví, i přes pochopitelnou nedůvěru v pro ně neznámou platformu. Archivář přednášek našich segmentových konferencí z posledních několika let by jistě potvrdil, že pokud bychom hledali převažující téma, musela by jím být automatizace a konkrétně možnosti procesního řízení.

Ani pro výrobce léčiv není zavádění výrobních operačních systémů záležitostí připomínající šafrán, o čemž přesvědčují nejen zákaznické reference společnosti M+W Process Automation s. r. o., ale také reálné zkušenosti jejího zástupce Pavla Říhy, který také ani na chvíli neváhá při otázce, proč tomu tak může být. (Krátký rozhovor o specificích nasazování těchto systémů v oboru automatizace naleznete v listopadovém vydání časopisu Control Engineering Česko nebo na stránkách http://www.controlengcesko.com/hlavni-menu/artykuly/artykul/article/existuje-rozdil-jak-k-mes-pristupuji-firmy-v-nemecku-ci-usa-a-jak-v-zemich-byvaleho-vychod/)

„Zavedením MES systému ve farmacii můžeme sledovat jak přínosy pro pracovníky a management, tak přínosy pro celý podnik. K hlavním pozitivům pro pracovníky patří široká dostupnost informací z procesu výroby, jakosti a údržby v reálném čase, optimalizace využití výrobních prostředků, lepší koordinace činností jednotlivých útvarů, ale také třeba minimalizace neproduktivních činností pracovníků,“ vypočítával stěžejní body MES systémů Říha. K těm celopodnikovým pak patří např. zvýšení efektivity procesů výroby, snížení provozních nákladů, komfortnější soustředění na práci a vyšší kvalita práce.

Pohled do vyspělejšího provozu následně umožnil Jaromír Šolc, odborník společnosti Zentiva (patřící do koncernu francouzského farmaceutického giganta Sanofi), který představil praktickou ukázku technického zabezpečení bezprašné manipulace s nebezpečnými materiály v jednom z jejich provozů. Takřka celé osazenstvo sálu potvrdilo, že jde o problematiku navýsost aktuální a choulostivou.
Nový nástroj v lékové formě s označením COMBICAPS® představila výkonná ředitelka společnosti favea Martina Pavlová. Na úvod ocenila možnost po dlouhé době přednášet před českým publikem v mateřském jazyce a díky zkušenostem z jiných trhů se mohla na chvíli zamyslet nad potenciálem českého farmaceutického průmyslu v komparaci se zahraniční praxí. „Věřím tomu, že je v České republice potřeba zachovat tradici oboru. Věřím, že bude stále těžší dostávat konkurenceschopnosti ve výrobě. Ale vidím, že je ve světě těžko nahraditelný inovační potenciál a celkově výzkum a vývoj realizovaný českými odborníky.
Toto bychom měli určitě dlouhodobě podporovat, jistě tím můžeme pomoci zvyšování konkurenceschopnosti českého farmaceutického průmyslu,“ věří v českou farmacii Pavlová. Aby již zmiňovaný archivář mohl na chvíli zlepšit statistiky, ještě než zmíníme další automatizační možnosti prezentované na konferenci, upozorníme na širokou nabídku společnosti Testo s. r. o. v oblasti měřicí techniky a možnosti sledování teploty jakožto životně důležité veličiny s přístroji společnosti SENSIT s. r. o. (Více o nabídce firem pro farmacii z dostupných přednášek žádejte na kontaktu nikola.milchova@trademedia.us).

http://udrzbapodniku.cz/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/%C5%99%C3%ADjen_%C5%99%C3%BA/IMG_0499.JPGAle chtě nechtě, automatizace je stále oborem, který v posledních letech určuje trend konkurenceschopnosti jednotlivých odvětví. Proto byla dále velká pozornost věnována problematice užívání strojového vidění, jež u nás v porovnání se západní praxí stále mírně pokulhává. Kamerové systémy Cognex pro kontrolu kvality výrobních procesů a identifikaci výrobků ve farmacii jsou řešením, které je dostupné i prostřednictvím jejich systémového integrátora, olomoucké společnosti EOLA s. r. o. „Kamerový systém Cognex In-sight je například schopen identifikovat a vyřadit špatné kusy ve společnosti Ackley machine corporation. Za hodinu dokáže zkontrolovat i vyřadit až 400 000 kusů tablet,“ vypočítává známé realizace v oblasti farmacie Ing. Pavel Hofman, obchodní ředitel společnosti.

Společnost EOLA s. r. o. jde z pozice dodavatele automatizačních řešení ve své nabídce ještě dále a s partnerem (v podobě společnosti Staubli) nabízí pro farmacii také robotické rameno. To je vhodné například k sterilizaci pro prostředí stupně čistoty A. O robotizaci a novém přístupu k automatizaci v laboratořích, ve formě dvourukých robotů, hovořila také Martina Mironovová ze společnosti Yaskawa Czech s. r. o. „V sériové výrobě farmaceutických produktů a k biomedicínským testům se roboty používají již řadu let,“ poznamenala na úvod a představila svou vizi používat roboty nejen k manipulačním účelům, ale i pro vykonávání komplexnějších procesů. Některé laboratorní práce jsou prováděny v nebezpečných podmínkách, případně některé práce sestávají z nespočtu stereotypních, opakujících se operací, což může způsobit chyby v důsledku ztráty pozornosti nebo únavy. „Speciální dvouruký robot Yaskava pro aplikace ve farmacii (CSDA5/10) kombinuje kinematické možnosti lidí se všemi výhodami automatizace,“ nabídla přítomným posluchačům řešení.

Součástí konference byly výstavky partnerů akce. Zde si mohli návštěvní akce odzkoušet například prezentovanou odolnost přístrojů noax IPC, které jako součást MES COSREWIS dokumentují výrobní postupy u výrobce léků Krewel Meusellbach GmBH (opravdu vydrží tlaku robustních posluchačů stojících na přístrojích, pozn. redakce). Vysoký zájem však vzbudily také interaktivní výstavky společností EOLA s. r. o. a Leonardo technology. EOLA na funkční lince demonstrovala řešení pro užití již zmiňovaného strojového vidění, zástupci společnosti Leonardo technology zase prezentovali řešení verifikace a značení laserem nebo inkjetem během produkce léků dle EU normy 2011/62/EU.

V úvodu jsme zmínili, že hlavním cílem akce bylo ukázat potenciál farmaceutického průmyslu a možnosti dalších moderních nástrojů připravených pro realizace napříč českými a slovenskými podniky. Zatímco o nabídce jsme věděli již v počátcích přípravy, poptávku potvrdili až spokojení účastníci akce. To potvrdilo fakt, že český farmaceutický průmysl touží zvyšovat svoji konkurenceschopnost.

Jak to dopadne, možná ukáže již příští ročník konference, o které budeme včas informovat na www.konference-tmi.cz.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI