Print

Moderní technologie jsou opravdu velkým pomocníkem při sběru dat a hledání možností úspor

-- 25.09.19

Jaký je vliv moderních technologií na hospodaření a organizaci podniku, uvedl v rozhovoru pro Control Engineering Česko Ing. Milan Lisý, hlavní inženýr společnosti Nestlé pro centrální a jihovýchodní Evropu.

Potravinářská výroba má jasně daná pravidla. Jakákoli modernizace v těchto provozech je náročná na čas i kvalitu dodávaných řešení. Ve společnosti Nestlé ČR pracují na digitalizaci a automatizaci provozů kontinuálně již několik let a jejich automatizační strategie je úspěšně naplňována v náročných podmínkách výroby.

Z nedávných rozhovorů se zástupci společnosti Nestlé ČR vyplynulo, že u automatizace je pro vás nejdůležitější náhrada těžké manuální práce, digitalizaci zaměřujete hlavně na bezpečnost lidí a monitoring palet či energií. Je tomu stále tak, nebo se již priority změnily a cílíte i na jiné oblasti?

Ano, pokračujeme zde v aktivitách podle naší interní automatizační strategie, a to hlavně v náhradě těžké manuální práce postupnou instalací dalších robotizovaných zařízení na koncích výrobních linek a také na příjmu nejvíce objemových surovin. Výrazně jsme navýšili počet nainstalovaných kolaborativních robotů. Pokročili jsme také v automatickém sběru a vyhodnocování výrobních dat, provozních spotřeb a evidence materiálů a máme i další nové aplikace zaměřené například na kontinuální on‑line vyhodnocování kvality výrobků. Pokračujeme s aplikacemi na oboustranné propojení ERP systému s koncovými PLC a HMI tak, aby nešlo pouze o sběr dat, ale i o zpětné
automatické nastavení zařízení dle požadavků vyráběného zboží.

Důležitou fází digitalizace společnosti Nestlé Česko byla modernizace obchodních týmů v podobě nasazení mobilních zařízení s operačním systémem Windows 8 a moderním LimiGo SFA řešením. Co bylo důvodem a jaké jsou výsledky tohoto kroku?

Modernizace Sales Field v České republice a na Slovensku patří mezi klíčové a velmi důležité projekty naší společnosti. Důvodem udržování moderního řešení je rychlá, přesná a spolehlivá výměna informací mezi obchodními a podpůrnými týmy, které ihned data analyzují. Modernizace vybavení obchodních týmů přinesla nejnovější trendy z oblasti IT do jejich každodenní práce, a to nejen ve využívání aplikace LimiGo. Nové nástroje mají široké využití, proto o nich hovoříme jako o „business“, nikoli jako o „sales“ řešení. Samozřejmostí je i vysoké zabezpečení – veškeré informace jsou šifrovány.

Jednou z posledních velkých akcí byla modernizace rozřazovacího dopravníku v olomouckém závodě. Kompletní dodávku realizovala společnost SIEMENS, a to i díky tomu, že byla schopna dodržet přísný harmonogram modernizace v době krátké technologické odstávky. Jak  dlouho celá akce trvala a jakým způsobem vůbec technologické odstávky
plánujete?

U rozřazovacího dopravníku šlo o kompletní upgrade řízení. A ten byl opravdu proveden s velkou profesionalitou a ve velmi krátké době, což je ale nevyhnutelné vzhledem k omezeným možnostem odstavení výrobních linek. Ty mají vysoké využití a více než týdenní odstávka většinou nepřichází v úvahu. Podobně je tomu ale i u ostatních výrobců.

Jaké další projekty digitalizace a automatizace závodů Nestlé v ČR máte v současné době na stole?

Připravujeme využití tabletů pro běžné provozní operace, abychom mohli zaznamenávat veškerá provozní data „paperless” metodou. Zároveň umožní přístup k veškerým podpůrným informacím na našem ERP systému. Poslouží také pro uložení manuálů provádění údržbových činností s postupným rozšířením na další výrobní činnosti.

Velkým tématem je pro vás snížení spotřeby vody, plastů a efektní obalové hospodářství. Jak hodláte dosáhnout plánovaných cílů v těchto segmentech a bude i tady prostor pro moderní technologie?

Moderní technologie jsou opravdu velkým pomocníkem při sběru dat a hledání možností úspor. Podílely se velkou měrou na předchozích vysokých úsporách ať už u energií, nebo u spotřeby vody. Zároveň nám pomáhají při správné regulaci zařízení s největší spotřebou energie, jako jsou vařiče, kompresorové stanice a klimatizační jednotky. Jednoduchá vizualizace dává možnost optimálního nastavení a umožňuje rychlé reakce na okamžité potřeby. Vyžaduje to ale samozřejmě odpovídající kvalifikaci pracovníků obsluhy.

Jak velkou pozornost věnujete kybernetické bezpečnosti? Cloudová řešení a vzdálená správa v podnicích vašeho formátu potřebují čas od času například penetrační testy. Realizujete je? A co audity kybernetické bezpečnosti?

Kybernetická bezpečnost pro nás není ničím novým. Pravdou ale je, že dnes se o ní více mluví a současně již není jen doménou IT odborníků. Postupně se přesouvá i na koncové uživatele, kteří musejí opakovaně prokazovat své znalosti v rámci ISMS auditu.

Cloudové služby využíváme spíše pro nekritické systémy, nicméně jejich bezpečnost nepodceňujeme a po provozovatelích požadujeme několikrát do roka penetrační testy. Sledujeme toho mnohem více než jen simulaci možných útoků na systém, ale tyto informace z bezpečnostních důvodů nezveřejňujeme.

Jaké nástroje prediktivní údržby využíváte nebo hodláte aplikovat?

Prediktivní údržba je u nás podporována již řadu let. Dříve se ale využívala spíše u kritických zařízení s dlouhou dobou případné opravy. Jednalo se převážně o stetoskopické, termografické a vibrační inspekce s využitím mobilních měřicích přístrojů, někdy i s podporou zkušených externích dodavatelů. Nyní se již zaměřujeme na instalace kontinuálního měření a přesun zodpovědností přímo na pracovníky u výrobní linky s cílem nejenom předvídat poruchy, ale i optimalizovat náklady za maximálního využití nejdražších prvků.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Pokročilé SCADA nástroje pro nové desetiletí
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
PRŮMYSLOVÝ ETHERNET A MOŽNOSTI JEHO VYUŽITÍ
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI