Print

Mobilní robot podporující IIoT je mrštný jako had

-- 29.01.18

Technologické novinky: „Roboty jako služba“ jsou vhodné pro inspekci, střežení a nedestruktivní testování. 

Většina robotů umí jen něco. Něco provádějí – opakovaně – a dělají to dobře. Na druhou stranu mobilní robot podporující IIoT je všeuměl. Lze jej přirovnat k bezpilotním vozidlům (UAV) nebo k určitému druhu pozemního dronu. Na popisovaném příkladu je však obzvláště zajímavý formát robotu připomínající hada. 

„Roboty v podobě hada jsou na trhu už asi 10 let a původně se používaly pro vyhledávací a záchranné operace v náročných terénech, například v bahnitých prostředích nebo v důlních závalech,“ uvedl Ben Wolff, prezident a CEO společnosti Sarcos Robotics. 

Společnost Sarcos Robotics nedávno představila svou robotickou platformu Guardian S kompatibilní s internetem věcí (Internet of Things – IoT), která je v podstatě obratným, na dálku ovládaným robotem pro použití v nepředvídatelném a nestrukturovaném prostředí. „V současnosti stojí základní jednotka 60 000 dolarů nebo si ji lze pronajmout jako službu za 2 000 dolarů měsíčně,“ doplnil Wolff. 

K investorům společnosti Sarcos Robotics patří firmy Microsoft, GE Ventures, Caterpillar a Schlumberger. Společnost uvádí, že Guardian S je prvním svého druhu a představuje zcela novou třídu robotických řešení. Poskytuje delší dobu provozu a bezdrátové ovládání s delším dosahem, přičemž robot zůstává přenosný a cenově výhodný. 

Robot se integruje s cloudovou výpočetní platformou Microsoft Azure a se sadou Microsoft Azure IoT Suite a využívá tabletový ovladač s operačním systémem Windows 10. Cloudová výpočetní platforma umožňuje zákazníkům shromažďovat, ukládat a analyzovat data ze senzorů získávaná v náročných prostředích. Využívá se také v aplikacích, kde není možné nasadit fixní senzory. 

„Drony a bezpilotní vozidla odvádějí skvělou práci při shromažďování užitečných dat v široce otevřených prostředích. My však vidíme příležitost pro sběr dat ve stísněných nebo v uzavřených prostorách nebo v situacích, které vyžadují hodiny, nikoli minuty sběru dat, nebo tam, kde lze data shromažďovat pouze umístěním senzorů poblíž nebo v kontaktu s povrchem,“ upřesnil Wolff. 

„Jednotka je víceúčelovým, bezdrátově ovládaným bezpilotním pozemním vozidlem, které funguje jako mobilní platforma IoT pro přenos dat z mnoha senzorů,“ charakterizuje jednotku Wolff. 

Robot váží něco přes 6 kg a pomocí dálkového ovládání dokáže překonávat náročný terén, včetně schodů, stok, potrubí, nádrží, svislých feromagnetických ploch a stísněných prostor, přičemž umožňuje obousměrný přenos videa, hlasu a dat v reálném čase. K dalším klíčovým parametrům a schopnostem patří:

  • schopnost nést náklad o hmotnosti 4,5 kg při pohybu po vodorovném povrchu;
  • vstup do stísněných prostor s otvory o výšce 12,7 cm a více;
  • díky certifikaci IP67 je vodotěsný a je možné jej dekontaminovat po vystavení chemikáliím nebo jiným nebezpečným látkám;
  • doba nasazení: schopnost střežení po dobu více než 18 hodin a dojezd 6,4 km;
  • možnosti bezdrátové a kabelové širokopásmové komunikace: bezdrátový přenos (Wi-Fi, LTE a speciální rádiový přenos) a přenos po kabelu;
  • k dispozici je mnoho přizpůsobitelných sad senzorů, včetně infračervených, chemicko-biologických, radiačních, plynových, vibračních, dále GPS, akcelerometr, 3D mapování a 360° video s možností snímání při slabém osvětlení;
  • zabezpečené ukládání a načítání obrazových, zvukových a senzorových dat o prostředí, kromě informací o technickém stavu a fungování robotu. 

Kombinace senzorů IoT a služeb Azure se ukázala jako velice cenná pro vyhodnocování chování a předvídání potřebné údržby nejrůznějších průmyslových strojů, do nichž jsou umístěny. Mobilní IoT platforma Guardian S zvyšuje použitelnost cloudu tím, že využívá cloudové výpočetní schopnosti a analytiku služeb Azure pro shromažďování a analýzu dat o prostředí v okolí robotu.

Guardian S je optimalizovaný pro nestrukturovaná a nepředvídatelná prostředí a dokáže v reálném čase poskytovat informace a data operátorům, kteří mohou zůstat mimo dosah nebezpečí. Dostane se tam, kam se ostatní roboty nedostanou a kam by se lidé vydávat neměli. 

Kevin Parker je ředitel pro obsah dodaný přispěvateli časopisů Oil & Gas Engineering a IIoT for Engineers vydavatelství CFE Media, kparker@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI