Print

MatrikonOPC v Slovnafte

-- 11.10.16

Akciová spoločnosť Slovnaft je jedinou rafinériou na Slovensku. Prvá výrobná jednotka v lokalite bratislavského Vlčieho hrdla bola uvedená do prevádzky v roku 1957. Vďaka neustálej modernizácii patrí v súčasnosti medzi najmodernejšie rafinérie v Európe. Ročne spracuje 5,5 – 6 miliónov ton ropy. MatrikonOPC zabezpečuje Slovnaftu spoľahlivý prístup k dôležitým údajom z ústrednej kompresorovne.

Neoddeliteľnou súčasťou rokmi prevereného pneumatického či elektropneumatického riadenia je, samozrejme, ovládací vzduch. Ten pre celú rafinériu centrálne zabezpečuje v 24/7 prevádzke ústredná kompresorovňa.

Ovládací vzduch je pre rafinériu istou formou energie. Spotreba energie a jej interné toky sa v Slovnafte denne sledujú a vyhodnocujú. Aby boli výrobné údaje z ústrednej kompresorovne dostupné v reálnom čase na ďalšie spracovanie v rámci vnútropodnikovej siete, rozhodla sa rafinéria inovovať prepojenie lokálneho riadiaceho systému s firemnou sieťou.

Hľadá sa rýchle, bezpečné, spoľahlivé a ako vždy a všade „lacné“ riešenie

Ústredná kompresorovňa zásobuje stlačeným vzduchom výrobné jednotky a zohráva tak dôležitú úlohu v celej rafinérii. Funguje v režime 24/7. Hlavnými požiadavkami pri výbere riešenia na komunikáciu procesných dát boli predovšetkým spoľahlivosť a bezpečnosť. Tieto vlastnosti dokonale spĺňa OPC server od MatrikonOPC.

Dokáže sprostredkovať všetky premenné dostupné v riadiacom systéme, záleží iba na spotrebiteľovi dát, ktoré údaje si vyberie, pričom konfigurácia sa robí na strane klienta.

Rýchla integrácia bez obmedzenia prevádzky

Integráciu riešenia zabezpečili certifikovaní inžinieri zo spoločnosti KFB Control s. r. o., ktorá je regionálnym partnerom firmy MatrikonOPC.

KFB Control pôsobí už 17 rokov v oblasti automatizácie technologických procesov a nasadzovania prostriedkov informačných technológií. Skúsení inžinieri z KFB Control v spolupráci s IT špecialistami Slovnaftu nasadili Foxboro OPC server od MatrikonOPC bez vplyvu na chod ústrednej kompresorovne. Integrácia zahŕňala úpravy kabeláže, inštaláciu firewallu, PC a servera MatrikonOPC, verifikáciu trasy, dostupnosti a prenosu dát s následným uvoľnením riešenia do prevádzky, a to všetko v priebehu necelých piatich hodín vrátane vstupnej procedúry.

Procesné údaje z riadiacich systémov kompresorovej stanice smerujú cez OPC server a Firewall do siete Slovnaftu. Následne sa ukladajú do celopodnikovej aplikácie na zber a spracovanie procesných údajov. Údaje sú dostupné v reálnom čase. V aplikácii sa dáta ďalej archivujú, analyzujú a vizualizujú vo forme tabuliek, schém alebo trendov.

O MatrikonOPC

Spoločnosť MatrikonOPC ponúka softvérové riešenia na komunikáciu medzi rôznymi zariadeniami na základe OPC špecifikácií DA, HDA a A&E. OPC komunikácia je všeobecne akceptovaným štandardom a je nezávislá od zariadenia alebo jeho dodávateľa. Okrem týchto produktov MatrikonOPC ponúka aj produkty s vyššou pridanou hodnotou, ktoré umožňujú komunikáciu medzi rôznymi sieťami, zabezpečujú kontrolu prístupu k dátam, umožňujú redundantné architektúry, garantovaný zber, prenos a archiváciu údajov z viacerých geograficky rozptýlených lokalít do centrály a podobne.

O spoločnosti KFB Control

KFB Control s. r. o. už od roku 1999 posobí v oblastiach automatizácie technologických procesov, nasadzovania prostriedkov informačných technológií a návrhu a inštalácie dochádzkových, prístupových a zabezpečovacích systémov.

KFB Control je zmluvným partnerom firmy Schneider Electric, autorizovaným partnerom Honeywell Process Solutions, regionálnym partnerom KABA a regionálnym partnerom firmy MatrikonOPC. V tíme spoločnosti KFB Control sú inžinieri s certifikátom „TÜV FSEng certified SIS Functional Safety Engineer“, a inžinieri s platným kurzom a certifikátom pre offshore „Basic Offshore Safety Introduction and Emergency Response Training, including HUET plus Emergency Breathing System“.

Koncovými zákazníkmi projektov, na ktorých sa podieľajú naši inžinieri sú Total, Shell, Agip, Petrofac, Baxter, BASF, BAYER, Česká rafinérska, Slovenské elektrárne, Chemes a ďalší.

Viac informácií: www.kfb.sk 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI