Print

Machine Learning nepřijde sám, máme ještě pár domácích úkolů

-- 13.05.19

Mohla byste čtenářům krátce představit společnost Diribet? Čemu se věnujete a v čem jste dobří?

Jsme přesvědčeni, že 21. století stojí na interdisciplinární spolupráci. V oblasti naší práce to znamená propojení technického a statistického know‑how, navíc pevně stojícího na IT kompetenci. (Mimochodem jsme tři společníci právě z těchto tří oblastí.) Jméno Diribet pochází z latinského diribere, což znamená něco jako utřídit, vybrat, nabo také nachy.stat. A pomocí našeho standardního modulárně postaveného softwaru chy.stat „nachystáváme“ chytré vizualizace, výpočty a predikce. Těžiště naší práce tkví v on‑line zpracovávání výrobních a kvalitářských dat.

Jste celkem mladá firma, přesto máte za sebou spoustu zajímavých zakázek u významných výrobců. Pro koho a na čem jste pracovali?

Motto naší konference znělo: „Machine learning nepřijde sám od sebe, čeká nás ještě řada domácích úkolů.“ Ať již hovoříme o malých či středních podnicích, nebo o velkých korporátních společnostech, digitalizace a práce s daty je i v roce 2019 stále na počátku. Naše společnost je netypickým softwarovým dodavatelem.

V partnerském vztahu se zákazníkem vytváříme společně už od počátku celý koncept digitalizačních projektů. Například výrobu převodovek ve Škodě Auto jsme kompletně zbavili papírových záznamů, vytvořili management měřených úloh a každodenní ranní schůzky ve výrobní hale vybavili on‑line informací o kompletním stavu výroby, jež je prezentována na velké dotykové obrazovce s možností „drilldown“ funkcí. Naším důležitým zákazníkem zákazníkem/partnerem je firma Bosch Automotive, kde zpracováváme velká množství dat v on‑line toku (mimo jiné 80 vstřikolisů se stovkami různých nástrojů s různým počtem hnízd, každý s 60 procesními parametry a velmi rychlým taktem). Počítáme/odhadujeme alarmy změn stavu a potenciálních problémů jak u výrobních, tak i u montážních linek.

Jak byste charakterizovala český segment firem, které analyzují data? Čím je specifický a jak si vede ve srovnání se zahraničím?

V oblasti analýzy dat nejspíš neexistuje nic jako „český segment“, na to je svět už moc propojený, nové metody vznikají bez „místa původu“. V naší práci vycházíme také z tradice oborů, na kterých data mining stojí. To je hlavně (konzervativní) statistika a znalost oblasti aplikace, tedy průmyslové výroby. Ani tady však nevidím nějakou českou výjimečnost, odborná kompetence je prostě transnárodní charakteristika.

Můžete představit nový produkt, který jste prezentovali na konferenci Big Data v Břevnově? V čem je revoluční, průlomový?

Do Břevnovského kláštera se nám podařilo přivést zajímavou skupinu velmi rozdílných přednášejících. Zdaleka ne všichni „zpívají naši píseň“ a přesně tak má odborná konference vypadat. Na komplikované otázky je třeba hledat odpovědi v různých pohledech. Po konferenci jsme představili nový software Yarvyn pro výpočty nejistot měření v prostředí sériové výroby. Je to patrně první „cloudová aplikace“ pro průmyslové účely. Chceme tímto softwarem přispět k čistotě velkých dat, pomoci přímo v místě, kde se ve výrobě sbírají. Tento software má řadu funkcí, které jsou v tomto kontextu velmi inovativní a hlavně se nesnaží předělat technologa nebo metrologa na statistika.

Respektujeme, že každá odbornost má co říct a má svou odpovědnost za výsledek (například strojového učení). To nejde dělat tak, že jeden druhému bude fušovat do řemesla, tady musí jeden druhému usnadňovat práci a vycházet vstříc.

Jednou z vašich činností je statistická akademie. Jak funguje, co nabízí a jaký je o ni zájem?

Často se zamýšlíme nad tím, jakým způsobem lze šířit znalosti v našem oboru. Každá generace je v něčem lepší než ta předchozí, nyní je to hlavně schopnost rychle vyhledávat jednoduché informace. Naším posláním je částečně tomuto trendu vyjít vstříc, snažit se sebrat naše posluchače tam, kde jsou, a současně sdělit informace, které jsou neintuitivní, o kterých se musí přemýšlet a jejichž aplikace, co si budeme namlouvat, potřebuje také cvik a schopnost stavět na předchozích znalostech.

S tímto vědomím jsou připravovány kurzy v naší akademii, od oblasti průmyslové statistiky přes vyhodnocování způsobilosti výrobních procesů, měřidel až po specializované konzultace a pokročilá statistická témata. S uspokojením sledujeme stále rostoucí zájem.

Mimoto na našem YouTube kanálu Statisfaction zveřejňujeme k mnohým tématům videa, která se značnou nadsázkou a sebeironií popisují reálné aplikační případy a ukazují i vysvětlují často komplikované problémy. Chceme, aby analýza dat nebyla mysteriózní, aby se lidé „nevypnuli“, když někdo řekne směrodatná odchylka, a aby si nemysleli, že big data a umělá inteligence jsou řešením na každý problém.

Stali jste se novým strategickým partnerem společnosti mySCADA. Co si od tohoto kroku slibujete?

Pokud bych směla odpovědět s příchutí „nabubřelého“ marketingu, řekla bych, že integrace mySCADA a našeho chy.stat softwaru (myBeDa), doprovázená propojením znalostí mySCADA a našich kompetencí, tvoří produkt, který nemá na trhu konkurenci. Ale teď vážně. Strategické spojení našich dovedností nám umožní pouštět se do ještě komplexnějších projektů: společná koncepce a moderní IT architektura, vynikající SCADA vrstvy, naše datová analýza a tvorba predikčních modelů až po implementaci zpětné vazby zase pomocí mySCADA - to bude náš příspěvek ke čtvrté průmyslové revoluci. První společné projekty jsou už odstartovány. A ještě něco velmi důležitého. My a mySCADA máme velmi podobná etická pravidla vztahů k zákazníkům (tedy k partnerům) a hlavně vůči našim zaměstnancům, kterým patří na tomto místě velký a upřímný dík.

Autor: Vítězslav Fejfar, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI