Print

Lidé v továrnách většinou řeší stejné problémy, ale neznají jejich řešení

-- 13.05.19

Pro vizualizaci průmyslových procesů jsou alfou a omegou data. Způsob jejich získávání, ale i následná analýza predikují úspěšnost výsledného produktu, který má být pro uživatele SCADA systémů co možná nejsrozumitelnější. Právě datům, jejich sběru, analýze a nejistotám, jež tyto procesy provázejí, se věnovala mezinárodní konference Nejistoty (Big) data, kterou pořádaly společnosti mySCADA Technologies a Diribet. Reprezentativní prostory Břevnovského kláštera v Praze ve čtvrtek 21. března 2019 na jeden den vyměnily představitele kléru za odborníky na sběr a analýzu dat. Celodenní program zahrnoval přednášky mnoha vynikajících hostů z oblasti metrologie, data science a „best practice“ v průmyslu. O důležitosti sběru dat i o úskalích vývoje vizualizačního softwaru jsme při této příležitosti hovořili s Petrem Svobodou, CEO společnosti mySCADA Technologies.

Společnost mySCADA Technologies je ryze česká firma zabývající se vizualizací průmyslových procesů. Digitální průmysl nabízí celou řadu možností. Proč jste se rozhodl věnovat právě vývoji nástrojů, které vizualizují výrobní data?

K tomuto segmentu jsme se dostali zhruba před deseti lety, kdy Steve Jobs představil první iPad. Když jsme viděli tento produkt, přišel nám samozřejmě zajímavý. Řekli jsme si, že by bylo perfektní dostat tento nápad modifikovaně mezi lidi do výroby a že by to mohlo posunout průmysl někam dále. Do té doby jsme pracovali se standardizovanými systémy, kde je uživatel připoután k židli, sedí v operačním centru, případně obsluhuje stroj, a tenhle nápad nám přišel jako hodně zajímavá alternativa. To byl impulz k tvorbě prvního vizualizačního systému; tím jsme se také stali jednou z prvních firem, která vyvinula vizualizační systém pro mobilní zařízení. Byli jsme také první, kdo vytvořil tento plnohodnotný systém, včetně vizualizace sběru dat pro fungování na iPadech. Později jsme doplnili i službu pro Android zařízení a už jsme v tom zůstali. Od té doby se snažíme být firmou, která inovuje, posouvá standard trochu dále a hledá nové cesty ve vizualizaci. Musím dodat, že je to velmi inspirativní, ale i spletitá cesta.

Netajíte se tím, že rádi děláte věci jednoduše a srozumitelně pro koncového zákazníka. Jak velký tým pracuje na produktech, které vytváříte, a jak velkou práci dá, aby tomu tak skutečně bylo? Koncový produkt má být jednoduchý, ale tuším, že jeho vývoj tak jednoduchý nebude…

Je to tak. Disponujeme týmem deseti core vývojářů, kteří jsou velmi šikovní a práce je baví. Jinak by to u nás ve firmě ostatně ani nešlo. Produkt vyvíjíme posledních deset let a stále je co vylepšovat, takže se jedná o nikdy nekončící proces.

Jak složité je najít v tomto segmentu kvalitní lidi?

Upřímně… je to dost složité. Máme trochu štěstí v tom, že to, co děláme, je velmi zajímavý obor. Je to práce, která hodně dává, a tím, že jsme menší firma, umožňujeme aktivní účast na strategii a směřování firmy. Jsme schopni nabídnout práci, která je každý den jiná a jejíž výsledky jsou vidět brzy. Vybíráme si zaměstnance, kteří jsou nadšeni pro techniku stejně jako my, ale samozřejmě tlak na trhu práce je v dnešní době obrovský. I proto úzce spolupracujeme například s Fakultou strojní ČVUT, kde je značka mySCADA nasazena ve výuce, studenti se mohou se SCADA systémem seznámit a vyzkoušet si ho. Pomáháme také s disertačními a diplomovými pracemi. Odměnou nám je zpětná vazba a potenciální noví zaměstnanci.

Jak velká je fluktuace zaměstnanců. Je mySCADA firmou na celý život?

Většina zaměstnanců, kteří u nás pracují, jsou stabilní a jsou s námi od začátku.

Jak hodnotíte konkurenční prostředí a v čem spatřujete svou konkurenční výhodu?

Na poměry průmyslové automatizace jsme malá firma. Naší konkurencí jsou většinou velké nadnárodní korporace. Já vidím naši největší konkurenční výhodu ve flexibilitě nás i systému jako takového a také v rychlosti nasazení nových technologií. V tom jsme dobří.

Při vývoji jednoho z vašich posledních produktů jste více než rok objížděli české podniky a ptali se kompetentních osob na jejich potřeby a požadavky pro výrobu. Jsou české továrny ve svých potřebách něčím specifické?

Nejdříve bych rád představil, jakým způsobem vzniká náš systém. My nemáme nějaký dlouhodobý výrobní plán. Je to spíše taková komunitní služba, kdy posloucháme naše stávající zákazníky a jejich požadavky. Snažíme se od nich získávat zpětnou vazbu a řada funkcí, které dnes náš systém nabízí, je výsledkem jejich přání a potřeb.

Ten systém tedy vzniká i trochu komunitně ve smyslu toho, jak nasazujeme dané funkce. Naším dlouhodobým cílem je posouvat produkt dále a přiblížit se co nejvíce digitální éře. K tomu, abychom nevyvíjeli věci „do šuplíku“, ale abychom vyvíjeli funkce, které mají smysl, jsme opravdu navštívili velké množství továren. Mluvili jsme s lidmi, kteří obsluhují konkrétní stroje, ptali jsme se výrobních manažerů, kvalitářů, mistrů – prostě všech relevantních uživatelů. Zajímavé bylo zjištění, že lidé v továrnách řeší většinou stejné problémy, ale neznají jejich řešení. A tohle byl hlavní zdroj informací, podle nichž jsme určovali, do čeho z hlediska vývoje  investovat. Začali jsme vyvíjet nástroje, které lidem pomohou v denním plnění úkolů.

Své produkty pro optimalizaci nabízíte prakticky pro všechny druhy výroby. Liší se nějak zásadně tyto aplikace v závislosti na provozech, v nichž budou využívány?

Základ je založený na sběru dat. Kvalitních a relevantních dat. Ta je potřeba zpracovat a vizualizovat pro koncové uživatele. To znamená, že postupy se trochu liší, ale jejich základ je vždy stejný.

Řešíte často robotické provozy?

V českých podmínkách jsou to většinou smíšené provozy, občas i čistě manuální, protože robotizace do Česka teprve přichází. Paradoxně smíšené provozy přinášejí daleko více problémů než ty plně robotizované. Většinou zákazník narazí na problém, právě když kombinuje robotickou a manuální výrobu.

Jaký je zájem o vzdálenou správu? Je to trend? Nebo častěji řešíte sběr dat, produktivitu, statistiky, prediktivní údržbu…

Mám pocit, že většina zákazníků, kteří z nějakého důvodu vzdálenou správu potřebují, už ji má. Takové technologie jsou na trhu více než dvacet let a není proto složité vzdálenou správu využívat. Dnes jsou trendem sběr a analýza dat a práce s nimi tak, aby se optimalizovala výroba. 

Povídáme si na konferenci, kterou pořádáte s vaším novým strategickým partnerem, společností Diribet. Proč jste se rozhodli spolupracovat?

mySCADA je firma, která umí sbírat data z různých zdrojů, ať už se jedná o průmyslové automaty, jednoúčelové stroje, senzory na úrovni IoT, případně databázové systémy. Tato data umíme velmi dobře vizualizovat tak, aby koncový uživatel chápal, na co se dívá. V našem portfoliu ovšem chyběla jakási rozumná, sofistikovaná analýza sesbíraných dat. Diribet je přesně ta společnost, která umí s daty efektivně pracovat. Umí z nich získávat informace a my je zase naopak umíme snadno a srozumitelně vizualizovat. Mezi námi je jakási synergie, vzájemně se doplňujeme, každý z nás umí něco na vysoké úrovni, a tak jsme přesvědčeni, že dohromady nabízíme produkt, který na našem trhu zatím není.

Před nedávnem jste otevřeli novou dceřinou společnost v Německu. Co od tohoto kroku očekáváte? Přece jen v Německu asi bude konkurence veliká…

Německo je velice uzavřený trh. Na druhou  stranu věříme, že technologicky jsme konkurenceschopní a máme západním sousedům co nabídnout. Úspěch na německém trhu je pro nás nejen strategicky výhodná, ale také samozřejmě prestižní záležitost.

Troufnete si predikovat, jakým směrem se bude vyvíjet trh se SCADA systémy?

Myslím si, že už pomalu začínáme vidět konkrétní posun, kdy se přestáváme bavit o tom, zda ten či onen produkt je SCADA, MES nebo podnikový systém. Přesouváme se pomalu do blízké budoucnosti, kde budou všechny tyto systémy spolupracovat a rozdíl mezi nimi se tím v podstatě smaže. Postupně je budeme muset optimalizovat tak, abychom zefektivnili všechny části výrobního řetězce. V budoucnu počítám s tím, že pojmy jako SCADA nebo MES zmizí a budeme se spíše bavit o funkcionalitě obecně.

„Nejčastější potřebou německých zákazníků je ušetřit,“

uvedl ředitel pobočky mySCADA Německo Wolfgang Mecklinger.

Můžete definovat cíle pro mySCADA Německo v letošním roce?

Samozřejmě, to mohu. Společnost mySCADA je v Německu poměrně nová. Aktuálně se snažíme především vybudovat povědomí o značce a dostávat náš SCADA systém na trh zabývající se elektřinou a energetikou. Souběžně s tím se pomalu dostáváme na trh strojírenský a do automotive segmentu. Pokud mám být konkrétnější, hledáme atraktivní obchodní partnery a cesty ke klíčovým trhům.

Jaký je aktuálně zájem o produkty společnosti mySCADA?

mySCADA nabízí zajímavou interakci jednotlivých složek. Nejedná se pouze o software, ale i o hardware a takovým příkladem je třeba stěžejní produkt myBOX. Jedná se o úložiště dat (HW), které nabízí konektivitu s dalšími systémy a k tomu i zmiňovaný vizualizační systém (SW). Umíme ale dodat rovněž panely operátora, včetně vizualizace, a právě ty používá hodně klientů pro řízení strojů. Umíme prostě nabídnout řešení pro takřka veškerou výrobu.

Můžete specifikovat nejčastější potřeby německých zákazníků?

Obvykle je nejčastější potřebou ušetřit peníze. To je normální. Zajímá je ale také, jak mohou zlepšit svou výrobu a zefektivnit ji, aby byli pro zákazníka dostupnější. Na všechny tyto potřeby nabízí mySCADA řešení. Není to samozřejmě tak, že koupím mySCADA a jsem bez starostí, ale pokud se budeme bavit o produkci, managementu kvality nebo komunikaci s koncovým uživatelem, všude v těchto oblastech může být mySCADA velmi pěknou odpovědí na otázky zákazníků.

K tématu se váže také tento rozhovor.

Autor: Vítězslav Fejfar, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální transformace - příběh firem
2020-03-12 - 2020-03-12
Místo: Malý svět techniky, U6, Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno
Amper 2020
2020-03-17 - 2020-03-20
Místo: Výstaviště Brno
Údržba a diagnostika 4.0
2020-03-18 - 2020-03-18
Místo: Brno
Energie pro budoucnost XXVII
2020-03-18 - 2020-03-18
Místo: Výstaviště Brno, sál P3

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI