Print

LabVIEW NXG: Další generace techniků si žádá změnu

-- 25.05.17

Kdo čekal jen další nut(d)né oznámení LabVIEW 2017, bude překvapen. Kalendář společnosti National Instruments měl v kalendáři zakroužkovaný v letošním roce zcela jasně datum 23. května. Právě na tento den v rámci NIWeek byla již dlouhou dobu plánovaná revoluční změna v jejich nabídce. Další zastávka v každoročním vývoji byla spíše skokem a nové LabVIEW NXG 1.0 přináší větší produktivitu a užitečnost tohoto nástroje pro všechny, včetně lidí bez větších programátorských schopností…

Poznámka: Zjistěte, jaké novinky přinesl celý NIWeek 2017 v našem redakčním speciálu: www.controlengcesko.com/NIWeek17 

Po třiceti letech opět něco jedinečného (?)

„Za ta dlouhá léta dostávám často jednu otázku, a to jak popsat LabVIEW někomu, kdo se s ním nikdy nesetkal,“ vysvětluje Jeff Kodosky pohnutky, které měly vést k (nečekanému) hlavnímu odhalení NI za dlouhá léta a pokračoval: „Skutečně mívám problém přijít s definicí, která by vedla k domnění, že na druhé straně došlo k přesnému pochopení.“

National Instruments před třiceti lety představilo původní verzi LabVIEW, která byla navržena s cílem pomoci technikům s automatizací jejich měřicích systémů, aniž by se museli pouštět do esoteriky v podobě studia tradičních programovacích jazyků. LabVIEW představovalo ‚neprogramátorský‘ přístup k automatizaci měřicích systémů. „Dlouhou dobu jsme se soustředili na to, abychom rozšiřovali možnosti systému LabVIEW, místo práce na původním cíli, kterým bylo pomoci technikům automatizovat měření snadno a rychle. Nyní se soustředíme přímo na tento problém a představujeme novou verzi LabVIEW NXG, která byla od základu navržena tak, aby co nejvíce zjednodušila všechny úkoly. Běžné aplikace mohou využít jednoduchý přístup založený na konfiguraci a komplexnější aplikace mohou využít všechny možnosti, které otevírá grafický programovací jazyk G používaný v LabVIEW,“ dodal muž s firemní přezdívkou otec LabVIEW.

LabVIEW NXG ve svém vydání s označením 1.0 si klade za cíl inženýrům významně zvyšovat jejich produktivitu pomocí nových neprogramovacích pracovních postupů pro získání a iterativní analýzu měřených dat. Tyto „neprogramovací“ pracovní postupy zjednodušují automatizaci vytvořením potřebného kódu za scénou. Například inženýři mohou jednoduše metodou uchopit a upustit přetáhnout část kódu, která odpovídá 50 řádkům textového kódu. A toto samozřejmě oceňují také zákazníci.

UVEDENÍ LabVIEW NXG:

Nástroj, který umožní řešení skutečných problémů, ne problémy s řešením

„Jak se rozvíjel náš business, umožnila nám platforma NI škálovat software tak, abychom dokázali pokrýt rostoucí poptávku,“ řekl Casey Lamers, senior controls engineer ve společnosti Phoenix Nuclear Labs, která dodává nejsilnější neutronové generátory na světě pro obory, jako jsou medicína, energetika a zpracování materiálů. „Vývoj nového softwaru na míru pro nový urychlovač pro medicínskou aplikaci se zkrátil z měsíců na týdny a čas potřebný na sestavení softwaru se zkrátil z hodin na pouhých 30 minut. Jakožto účastník programu pro pilotní zákazníky NI jsme v průběhu posledního roku pracovali s prvními verzemi LabVIEW NXG a jsme si jisti, že nám tento systém umožní ještě více zkrátit dobu vývoje a dokážeme rychleji dodávat nové funkce.“

LabVIEW NXG obsahuje přepracovaný editor s funkcemi, které často požadují zkušení uživatelé LabVIEW, ale zároveň nabízí podobnou uživatelskou zkušenost, jako doplňkový software na trhu. Aktualizovaný editor dále rozvíjí otevřenost LabVIEW a možnost integrace se širším spektrem jazyků. Modernizovaný editor zvyšuje produktivitu při programování díky zjednodušení mikro-interakcí s editorem a uživatelskému rozhraní založenému na vektorové grafice s možnostmi zoomu. Ano, LabVIEW může zoomovat!

LabVIEW 2017 nebo LabVIEW NXG

Základní a nejlepší zprávou jistě je fakt, že ať už kupujete LabVIEW poprvé, nebo máte aktivní členství v programu SSP již několik let, máte přístup jak k LabVIEW NXG 1.0, tak k LabVIEW 2017. Vývoj obou platforem shodně pokračuje a jejich provázanost přináší ještě větší užitek. Určitě se dá očekávat, že kolem vývoje bude poletovat spousta nápadů, ze kterých mohou těžit obě verze. LabVIEW NXG 1.0 přináší revoluci v laboratorních měřeních, nové funkce v LabVIEW 2017 cílí na vývoj, nasazení a správu rozsáhlých, komplexních a distribuovaných testovacích a vestavných aplikací. Patří mezi ně funkce, které zvyšují míru interoperability se standardními IP moduly a standardními komunikačními protokoly, jako jsou IEC 61131-3, OPC UA a standard pro bezpečnou komunikaci DDS. Oba nástroje tak znovu vrací na výsluní hlavní záměr LabVIEW, tedy pomoci uživatelům, aby se soustředili na inovace namísto implementace.

Na koho tedy cílí nové LabVIEW? „Dá se říct, že se otevírá příležitost zejména pro ty, kteří by ocenili výhod přístupu našeho řešení, ale stávající standardní LabVIEW pro ně bylo prostě příliš složité,“ uvedl Mike Neal za National Instrumenst. Také demo připravené pro novináře tento aspekt potvrzovalo, kdy Jeff Phillips, vedoucí oddělení pro oblast softwarových platforem, prokázal, že LabVIEW NXG začíná generováním vibračních dat zajímavým výstupem ve stepu na jevišti. „Demo má 4,5 minut, pravděpodobně jde tedy nejdelší demo aplikace LabVIEW,aniž by ukazovalo kód,“ poznamenal Phillips. Poté ukázal, jak jednoduše mohou programátoři vytvořit algoritmus pro analýzu vibrací, nakonfigurovat měřící uzel a exportovát kód pro další použití, aniž by ve skutečnosti věděli, jak programovat kód LabVIEW.

Zpřístupňování širší veřejnosti a hlavně otevřenost systému je přijímána také dle prvních dojmů u uživatelů, kteří měli možnost seznámit se s novým produktem. Dá se tedy očekávat, že i vývoj systémů půjde dále směrem ke zpřístupňování širší odborné veřejnosti.

I přesto, že vedení firmy je značnou měrou z Texasu, nestřílí s novým LabVIEW NXG National Instruments jen tak od boku, ale jde na ruku současným požadavkům trhu a možná se postaralo o uvedení dalšího průlomového nástroje. Určitě se dá říct, že „návrat ke kořenům“ LabVIEW rozhodně sluší. A mimochodem, jak se ukázalo během slavnostního uvedení produktu, je to nástroj vhodný i pro pravého kovboje!  

Další praktická ukázka: 

Více informací o LabVIEW NXG 1.0 a LabVIEW 2017 naleznete na adrese www.ni.com/labview a www.ni.com/labviewnxg.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11
EPLAN Efficiency days
2018-06-05 - 2018-06-05
Místo: L!NDNER Hotel Gallery Central, Metodova 4, Bratislava

Katalog

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI