Print

LabVIEW NXG: Další generace techniků si žádá změnu

-- 14.07.17

Kdo čekal jen další nut(d)né oznámení LabVIEW 2017, bude překvapen. Kalendář společnosti National Instruments měl v letošním roce zcela jasně zakroužkováno datum 23. května. Právě na tento den a v rámci NIWeek byla již dlouhou dobu plánována revoluční změna ve firemní nabídce. Další zastávka v každoročním vývoji byla spíše skokem a nové LabVIEW NXG 1.0 přináší větší produktivitu a užitečnost tohoto nástroje pro všechny, včetně lidí bez větších programátorských schopností.

Po třiceti letech opět něco jedinečného

„Za ta dlouhá léta dostávám často jednu otázku, a to jak popsat LabVIEW někomu, kdo se s ním nikdy nesetkal,“ vysvětluje Jeff Kodosky pohnutky, které měly po nějakém čase vést k (nečekanému) hlavnímu odhalení NI, a pokračuje dále, „skutečně mívám problém přijít s definicí, která by vedla k domnění, že na druhé straně došlo k přesnému pochopení.“

Společnost National Instruments před třiceti lety představila původní verzi LabVIEW, která byla navržena s cílem pomoci technikům s automatizací jejich měřicích systémů, aniž by se museli pouštět do esoteriky v podobě studia tradičních programovacích jazyků. LabVIEW představovalo „neprogramátorský“ přístup k automatizaci měřicích systémů. „Dlouhou dobu jsme se soustředili na to, abychom rozšiřovali možnosti systému LabVIEW, místo toho, abychom pracovali na původním cíli, kterým bylo pomoci technikům automatizovat měření snadno a rychle. Nyní se soustředíme přímo na tento problém a představujeme novou verzi LabVIEW NXG, která byla od základu navržena tak, aby co nejvíce zjednodušila všechny úkoly. Běžné aplikace mohou využít jednoduchý přístup založený na konfiguraci a komplexnější aplikace mohou využít všechny možnosti, které otevírá grafický programovací jazyk G používaný v LabVIEW,“ dodává muž s firemní přezdívkou otec LabVIEW.

LabVIEW NXG ve svém vydání s označením 1.0 si klade za cíl významně zvyšovat produktivitu inženýrů pomocí nových, neprogramovacích pracovních postupů pro získání a iterativní analýzu měřených dat. Tyto „neprogramovací“ pracovní postupy zjednodušují automatizaci vytvořením potřebného kódu za scénou. Například metodou „uchopit a upustit“ mohou inženýři jednoduše přetáhnout část kódu, která odpovídá 50 řádkům textového kódu. A toto samozřejmě oceňují také zákazníci.

Nástroj, který umožní řešení skutečných problémů, nikoli problémy s řešením

„Jak se rozvíjel náš byznys, umožnila nám platforma NI škálovat software tak, abychom dokázali pokrýt rostoucí poptávku,“ říká Casey Lamers, senior controls inženýr ve společnosti Phoenix Nuclear Labs, která dodává nejsilnější neutronové generátory na světě pro obory, jako jsou medicína, energetika a zpracování materiálů. „Vývoj nového softwaru na míru pro moderní urychlovač určený pro medicínskou aplikaci se zkrátil z několika měsíců na pár týdnů a čas potřebný na sestavení softwaru se snížil z mnoha hodin na pouhých 30 minut. Jakožto účastníci programu pro pilotní zákazníky NI jsme v průběhu posledního roku pracovali s prvními verzemi LabVIEW NXG a jsme si jisti, že nám tento systém umožní ještě více zkrátit dobu vývoje a že dokážeme stále rychleji dodávat nové funkce.“

LabVIEW NXG obsahuje přepracovaný editor s funkcemi, které často požadují zkušení uživatelé LabVIEW, ale zároveň nabízí podobnou uživatelskou zkušenost jako doplňkový software na trhu. Aktualizovaný editor dále rozvíjí otevřenost LabVIEW a možnost integrace s širším spektrem jazyků. Modernizovaný editor zvyšuje produktivitu při programování díky zjednodušení mikrointerakcí s editorem a díky uživatelskému rozhraní založenému na vektorové grafice s možnostmi zoomu. Ano, LabVIEW může zoomovat! 

LabVIEW 2017, nebo LabVIEW NXG?

Základní a nejlepší zprávou je jistě fakt, že ať už kupujete LabVIEW poprvé, nebo máte aktivní členství v programu SSP již několik let, máte přístup jak k LabVIEW NXG 1.0, tak k LabVIEW 2017. Vývoj obou platforem shodně pokračuje a jejich provázanost přináší ještě větší užitek. Určitě se dá očekávat, že kolem vývoje bude poletovat spousta nápadů, z nichž mohou těžit obě verze. LabVIEW NXG 1.0 přináší revoluci v laboratorních měřeních, zato nové funkce v LabVIEW 2017 cílí na vývoj, nasazení a správu rozsáhlých, komplexních a distribuovaných testovacích a vestavných aplikací. Patří mezi ně funkce, které zvyšují míru interoperability se standardními IP moduly a standardními komunikačními protokoly, jako jsou IEC 61131-3, OPC UA a standard pro bezpečnou komunikaci DDS. Oba nástroje tak znovu vracejí na výsluní hlavní záměr LabVIEW, tedy pomoci uživatelům, aby se soustředili na inovace namísto implementace.

Na koho tedy cílí nové LabVIEW? „Lze říct, že se otevírá příležitost zejména pro ty, kteří by ocenili výhody přístupu našeho řešení, ale stávající standardní LabVIEW pro ně bylo prostě příliš složité,“ uvádí Mike Neal z National Instrumenst. Také demo připravené pro novináře tento aspekt potvrzovalo; stepující Jeff Phillips, vedoucí oddělení pro oblast softwarových platforem, na něm zajímavým výstupem na jevišti prokázal, že LabVIEW NXG začíná generováním vibračních dat. „Demo má 4,5 minuty, pravděpodobně jde tedy o nejdelší demo aplikace LabVIEW, aniž by ukazovalo kód,“ poznamenává Phillips. Poté ukázal, jak jednoduše mohou programátoři vytvořit algoritmus pro analýzu vibrací, nakonfigurovat měřicí uzel a exportovat kód pro další použití, aniž by ve skutečnosti věděli, jak programovat kód LabVIEW.

Zpřístupňování širší veřejnosti a hlavně otevřenost systému jsou přijímány také dle prvních dojmů uživatelů, kteří měli možnost seznámit se s novým produktem. Je tedy možné očekávat, že i vývoj systémů půjde dále směrem ke zpřístupňování širší odborné veřejnosti.

Přestože je vedení firmy povětšinou z Texasu, nestřílí s novým LabVIEW NXG National Instruments jen tak od boku, ale jde na ruku současným požadavkům trhu a možná se postaralo o uvedení dalšího průlomového nástroje. Určitě lze říci, že „návrat ke kořenům“ LabVIEW sluší. A mimochodem, jak se také ukázalo během slavnostního uvedení produktu, je to nástroj vhodný i pro pravého kovboje!

Více informací o LabVIEW NXG 1.0 a LabVIEW 2017 naleznete na adrese www.ni.com/labview a www.ni.com/labviewnxg. 

Na adrese www.controlengcesko.com/NIWeek17 NIWEEK 2017: Živý speciál z unikátního setkání uživatelů LabVIEW.

Celosvětová konference NIWeek spojuje nejlepší inženýry a vědce z široké škály oborů, od automotive přes telekomunikace a robotiku až po energetiku. Schází se na ní více než 3 200 inženýrů, vizionářů, učitelů, výzkumníků a studentů ze všech koutů světa. Díky živému zpravodajství časopisu Control Engineering Česko můžete nahlédnout pod pokličku této zajímavé události. Naše redakce byla totiž ve dnech 22. až 25. května při tom a zaznamenala to nejlepší. NIWeek 2017 vytvořil unikátní vzdělávací prostředí, které představilo nástroje a vědomosti, jež umožňují vyrábět rychleji, chytřeji a finančně výhodněji.

On-line speciál mimo jiné obsahuje:

  • unikátní pojetí živé psané reportáže
  • odkaz na zajímavý externí obsah
  • přehled představených produktových novinek
  • vývoj v oblasti IIoT tzv. poamericku
  • nahlédnutí pod pokličku autonomních vozidel a možnosti testování jejich senzorů
  • BONUS: česká komentovaná videa z konference a výstavy!

 

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Functional Safety Engineer Training v Bratislave
2018-06-26 - 2018-06-29
Místo: Bratislava
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-25 - 2018-09-25
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Olomouc
Fórum údržby
2018-10-02 - 2018-10-02
Místo: Brno, veletrh MSV
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI