Print

Kvalita určovaná zákazníky

-- 06.09.10

Dobré jméno společnosti Mitsubishi Electric, pokud jde o kvalitu, je do značné míry dáno respektováním požadavků zákazníků. Návštěvy zákazníků v tokijské centrále společnosti a v závodech v Nagoji napomáhají rozvoji oboustranné komunikace nezbytné pro udržení vysoké úrovně kvality.


Když jsme v roce 2009 zavedli v časopise Control Engineering sekci Mezinárodní pohled, chtěli jsme tím dát prostor zprávám z našich sesterských publikací v Evropě a Asii. Od té doby jsme zde informovali o stavu českého trhu s automatizací po odeznění vlny recese, o aktivitách na poli udržitelného technického rozvoje v Asii a o průmyslových sítích v Evropě. V duchu sekce Mezinárodní pohled byli zástupci redakce Control Engineering North America nedávno pozváni, aby se zúčastnili podobné koncepce uváděné v život společností Mitsubishi Electric a aby navštívili centrálu společnosti v japonském Tokiu, její závody v Nagoji a seznámili se zde a v Kjótu s japonskou kulturou.

Většina účastníků této návštěvy byli zákazníci společnosti Mitsubishi z nejrůznějších odvětví. Mezi nimi Richard Hanson, ředitel divize pro komerční prodej společnosti SyncroFlo (Norcross, Georgia, výrobce systémů vodních čerpadel pro výškové budovy), Peter Lawton, ředitel technických systémů společnosti Pearson Packaging Systems (Spokane, Washington, výrobce téměř 30 různých modelů balicího zařízení), Mark Rose, elektrotechnik společnosti The Robbins (Oak Hill, West Virginia, výrobce systémů pro hloubení tunelů) a Krzysztof „Kris“ Wilk z technického oddělení závodu výrobce ložisek společnosti NTN v Elginu, Illinois. Tyto návštěvy jsou u společnosti Mitsubishi Electric běžnou součástí vztahu se zákazníky.

V posledních 10 letech tato firma pořádá akce podobného druhu každoročně zhruba patnáctkrát. „Společnost Mitsubishi Electric Automation (MEAU – obchodní jednotka společnosti Mitsubishi Electric pro Severní Ameriku) se účastní dvou až čtyř těchto návštěv,“ říká Scott Rohlfs, ředitel produktového marketingu MEAU a průvodce touto návštěvou. Mark Rose a Richard Hanson patří mezi klienty společnosti Mitsubishi Electric, v jejichž produktech hrají zařízení firmy Mitsubishi dominantní roli. Například všechny dopravníkové systémy společnosti Robbins jsou poháněny produkty firmy Mitsubishi Electric. I když je společnost NTN významným zákazníkem firmy Mitsubishi Electric (80 % její automatizační základny tvoří produkty Mitsubishi), Krzysztof Wilk není jen nákupčí automatizace Mitsubishi.

Hovoří o sobě jako o aktivním konečném uživateli, který se chce dozvědět více o možnostech zlepšení výroby nabízených společností Mitsubishi, zejména o její platformě eF@ctory propojující základní výrobní úroveň s podnikovou úrovní. Druhý konec spektra zákazníků na této návštěvě zastupoval Peter Lawton, který prozradil, že společnost Pearson Packaging není velkým klientem firmy Mitsubishi Electric, protože většina jejích balicích systémů je speciálně vyvíjena na zakázku a zabudovaná automatizace je mnohdy specifikována pro severoamerickou klientelu, přičemž většina z nich obvykle nevyžaduje právě produkty společnosti Mitsubishi.

Během návštěvy Hanson a Lawton hovořili o obchodní perspektivě severoamerických výrobců v roce 2010. Oba se pochlubili, že jejich firmám se v prvním čtvrtletí 2010 stále vedlo dobře. Hanson uvedl, že Syncroflo obvykle vyrábí zhruba 600 systémů za rok a v tomto roce si udržuje stejné tempo. Lawton podotýká, že společnost Pearson měla za posledních šest měsíců práce až nad hlavu, a nečeká, že by se tento objem měl do budoucna snižovat. Aktivitám společnosti Pearson pomohla akvizice firmy Goodman Packaging Equipment z Chicaga na konci roku 2008, která firmě přinesla více obchodních příležitostí v oblasti potravinářství.

Na dotaz, proč se tedy produkty Mitsubishi Electric na severoamerickém trhu vůbec používají, když tato společnost je méně známá ve srovnání se západními protějšky, Rose reaguje: „Hlavním důvodem je to, že jejich síť CC-Link je jedinou sítí s měděnými kabely, která se dokáže přiblížit vzdálenosti, již potřebují (max. 13,2 km). Většina jiných sítí nabízí u měděných kabelů pouze 1,2 km až 4,8 km.“ Dalším významným důvodem pro používání produktů Mitsubishi, který Rose uvádí, je cena. „Před několika lety jsem porovnával pět nebo šest nejlepších ekvivalentních platforem pro PLC a společnost Mitsubishi jednoznačně bodovala se svou řadou A na prvním místě a řadou Q na místě druhém,“ připomněl. „Jejich kvalita je bezpochyby stejná, ne-li lepší než u produktů konkurence s trojnásobně vyšší cenou, než nabízí Mitsubishi.“

Pozice na globálním trhu


Navzdory dlouhé historii dodávek automatizačních produktů, jako jsou PLC, motory a měniče, které jsou široce uznávané jako jedny z nejkvalitnějších dostupných produktů, má společnost Mitsubishi Electric v Evropě a Severní Americe jen asi 3% podíl na trhu. To je v ostrém kontrastu s Asií, kde je tato společnost prvním nebo druhým největším dodavatelem automatizace v Číně, Koreji a Tchaj-wanu a ve zbytku Asie. „Cílem společnosti Mitsubishi Electric pro rok 2010 je dosáhnout se svými automatizačními produkty 25% tržního podílu v Asii a 43% podílu v Japonsku,“ konstatuje Satoshi Takeda, ředitel divize plánování a administrace skupiny Factory Automation Systems Group společnosti Mitsubishi Electric.

Momentálně činí tržní podíl společnosti v Asii 19 % a v Japonsku 40 %. „Získat podíl na trhu v Evropě a v Severní Americe není snadné,“ posteskne si Takeda. Společnost se zaměřuje na expanzi v určitých oblastech západního světa, jako je jižní Evropa (např. Itálie), východní Evropa a Brazílie. Namísto usilování o tržní dominanci v oblastech západní polokoule se Mitsubishi Electric soustředí na konkrétní odvětví, kde věří, že má výhodu díky schopnostem svých produktů. K těmto odvětvím patří polovodiče a ploché obrazovky. „Výrobní prostředí vyžadující automatizaci s menšími prostorovými nároky a vysokou funkčností jsou oblastmi, kde dokážeme nabídnout lepší produkty než naše konkurence,“ tvrdí Takeda.

Takeda vysvětluje, že společnost Mitsubishi Electric nemá jinou produktovou strategii, pokud jde o složení produktů nabízených na určitých trzích, ale přizpůsobuje svou nabídku potřebám konkrétních trhů. Například mnoho čínských zákazníků společnosti Mitsubishi Electric nevyžaduje špičkové PLC, proto firma těmto zákazníkům nabízí jednodušší verze PLC. Takeda objasňuje, že „produkty společnosti Mitsubishi Electric jsou pro její čínské a korejské zákazníky zajímavé nikoli proto, že by byly levnější. Přicházejí k nám ze stejného důvodu jako naši zákazníci pro špičkové PLC – kvůli kvalitě.“

S tím, jak se výroba stále více zadává v různých oblastech světa a produktivita s větší mírou automatizace roste, zákazníci se stále více zajímají o životaschopnost dodavatelů automatizace.Asie zůstává jedním z nejaktivněji se rozvíjejících průmyslových trhů, a proto má zde společnost Mitsubishi Electric dobrou pozici pro další růst. V únoru 2010 se objem průmyslové výroby v Japonsku zvýšil už jedenáctý měsíc po sobě – v lednu to bylo o 2,5 % více než v prosinci (o 1,4 procentního bodu více než předpovídal průzkum mezi ekonomickými odborníky listu Kyodo News).

Toyota a Japonsko


Právě v době mé návštěvy japonské centrály společnosti Mitsubishi Electric se před americkým Kongresem zpovídal Akio Toyoda, prezident společnosti Toyota Motor. Vzhledem k dlouholeté historii společnosti Toyota, uznávaného dodavatele produktů vysoké jakosti, jsem se zajímal, jaký je pohled společnosti Mitsubishi Electric na tuto záležitost a jak to podle názoru jejího vedení ovlivní její tržní výsledky. „Domnívám se, že v Japonsku a ve zbytku Asie to pro nás nebude představovat problém,“ uvedl Takeda. „Nicméně není pochyb o tom, že kvůli incidentu Toyoty můžeme určité škody zaznamenat ve zbytku světa. Zatím však nevíme, jaký rozsah tyto škody mohou mít,“ dodal.

Takeda se domnívá, že víra Toyoty v její vysokou kvalitu pravděpodobně přispěla k její pomalé reakci – a v tom spočívá lekce pro každou firmu.„Nejvíce záleží na tom, na čem záleží zákazníkovi,“ míní Takeda. „Bez ohledu na to, čí je to chyba, firma je povinna co nejdříve problém zákazníka vyřešit.“ „Vrozené zaměření společnosti Mitsubishi Electric na zákazníka by jí mělo pomoci zabránit vzniku podobných okolností,“ připomíná Takeda. „Naše kontrola kvality je ve srovnání s konkurencí tak přísná zejména díky požadavkům zákazníků,“ uvedl Takeda.

ce


David Greenfield je externí redaktor časopisu Control Engineering. Kontaktujte jej na adrese david.greenfield@cancom.com.

 

 

 

Autor: Peter Welander, Control Engineering


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI