Print

Který jazyk je na řadě?

-- 21.06.07

Nedávno se jeden čtenář dotázal, který programovací jazyk příště vezme svět řízení útokem. Tato otázka je důležitá, protože mnoho systémových integrátorů a vývojářů aplikací hledá tu „správnou“ odpověď. Bohužel, jediná správná odpověď neexistuje. Různé problémy vyžadují různé jazyky. Položení několika otázek a jejich zodpovězení naštěstí může pomoci vybrat ten „správný“ jazyk. Tyto otázky se týkají cílových uživatelů, typu aplikace, očekávané velikosti uživatelské základny a strategie dlouhodobé podpory.

Nejprve se zeptejte, zda cílovým uživatelem je řízení výroby nebo jde o obecné použití. Systémy řízení výroby jsou většinou založeny na softwaru společnosti Microsoft, zatímco aplikace pro obecné použití často běží na operačním systému Unix nebo Linux. Systémy orientované na Microsoft by měly využívat jazyk dobře integrovaný do prostředí Microsoft, jako jsou VB.Net a C#. Systémy Unix a Linux mají širší výběr volitelných možností a často používají jazyky typu „open source“ (s otevřeným zdrojovým kódem).

Také typ aplikace ovlivňuje volbu jazyka. Pokud aplikace obsahuje důležité uživatelské rozhraní, je pro klienta nejlepším řešením JavaScript a model AJAX (Asynchronní JavaScript a XML). Pokud má aplikace databázi a stranu webového serveru, pak je dobrým řešením skriptovací jazyk, jako je Pearl, PHP, Python nebo Ruby.

Je-li aplikace silně zaměřená na komunikaci a databáze, pak je vhodným řešením objektově orientovaný jazyk se silnou typovou kontrolou, jako je C++, C# nebo Java. Pokud jde o aplikaci pracující v reálném čase nebo téměř v reálném čase, pak je vhodný jazyk, jako je C++ pro jeho schopnost řídit prováděcí cykly a vynutit silnou typovou kontrolu.

Také očekávaná velikost uživatelské základny a strategie dlouhodobé podpory pomáhají určit nejlepší programovací jazyk. Menší uživatelské základny obvykle mívají okolo desítky instalací s několika desítkami uživatelů na každou instalaci. V těchto případech je velmi dobrou volbou jazyk typu VB (Visual Basic). Minimalizuje práci na vývoji a poskytuje přiměřené testovací prostředí, přičemž rozhraní zůstává profesionální. Z důvodu malé uživatelské základny musí být energie vynaložená na podporu také malá a údržba jazyků typu VB je snadná.

Velké uživatelské základny mívají stovky instalací a potenciálně tisíce uživatelů na jednu implementaci. Náklady na opravy a aktualizace instalací z důvodu chyby mohou být značné. Aplikace pro velkou uživatelskou základnu vyžaduje profesionální vývojové a testovací prostředí a jazyk se silnou typovou kontrolou, jako je C# nebo Java.

Mnoho zakázkových aplikací integrátorů je zaměřeno na uživatele ve výrobě. Obvykle mají desítky instalací, nabízejí webové rozhraní, obsahují nějaké databázové a komunikační prvky a obvykle nepracují v reálném čase.

Mou výchozí volbou pro tyto aplikace je model AJAX, který používá JavaScript pro klientskou stranu uživatelského rozhraní a VB. Net pro aplikace na serverové straně. Aplikace na serverové straně mohou být psány v jazyce Ruby, Pearl, Python nebo PHP, ale tyto jazyky jsou zaměřeny na obsluhu XML a webových stránek s omezenou podporou komunikačních požadavků, které jsou běžné u aplikací řízení.

Úspěšné aplikace byly napsány téměř v každém možném jazyce včetně Smalltalk, Lisp, FORTRAN a APL. Avšak úspěšná aplikace řízení by měla používat jazyk, který bude mít trvanlivost stejnou jako systém řízení a mít zajištěnu podporu dobře zavedené společnosti.

Jen málo věcí dokáže softwarové pracovníky rozohnit tak, jako diskuse o programovacím jazyku. Výměny názorů mohou probíhat s fanatickým zanícením, na základě obskurních preferencí konstrukce a syntaxe jazyka. Navzdory riziku se odvážím tvrdit, že příštími programovacími jazyky, které ovládnou svět řízení, budou JavaScript a VB.Net pro systémy s malou uživatelskou základnou a JavaScript a C# pro systémy s velkou uživatelskou základnou.

Dennis Brandl, dbrandl@brconsulting.com, je prezident společnosti BR&L Consulting se sídlem v Cary v Severní Karolíně, která je zaměřena na informační technologie ve výrobě. www.brlconsulting.com


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI