Print

Konference přiblížila možnosti automatizace v pivovarnictví

-- 17.11.11

Jak vařit pivo pomocí nejmodernějších technologií, ale se zachováním původních receptur a kvality, bylo stěžejním tématem druhého ročníku konference Automatizace a modernizace pivovarů 2011, která proběhla 19. října v Klášteře Hradiště nad Jizerou. Sešli se zde pracovníci větších i menších pivovarů, a to nejen sládkové, ale i jejich ředitelé a technický personál. Chybět však nemohli ani dodavatelé progresivních technologií, které se v českých a slovenských pivovarech prosazují čím dál tím víc. Akci pořádalo vydavatelství Trade Media International. Přednášející se snažili zodpovědět základní otázku, a to zdali používat automatizaci při výrobě piva a v jaké míře. Problém totiž spočívá nejen v otázce zaměstnanosti, ale i ve vlivu zvyšujícího se množství moderních technologií ve výrobních procesech a s tím související snížený počet pracovníků, kteří výrobě piva rozumí, a jejich nahrazování odborníky na řídicí systémy.

                

Problém tak může vzniknout v momentě, kdy se změní složení a kvalita vstupních surovin, a pokud nezasáhne sládek, jenž pivu rozumí, ale jen automatizační technik, výsledný produkt pak může mít naprosto jiné parametry, než na jaké jsou konzumenti zvyklí. Co nevadí minipivovarům, a naopak je to odlišuje od těch velkých, může být u velkovýrobců problém. I na to se snažili sládkové, kteří přednášeli, upozornit. Ve své přednášce „Úloha automatizace v pivovaru“ se tomu nejvíce věnoval Adam Brož, výrobně-technický ředitel pivovaru Budvar, který se akce aktivně zúčastnil podruhé. Poukázal na skutečnost, že v automatizovaném pivovaru jde o snížení potřeby přítomnosti člověka při provádění určité činnosti, jejím řízení a kontrole pomocí řídicích systémů.

               

Jak uvedl Adam Brož, vaření piva je složitý fyzikálně-chemický proces přeměny přírodních surovin – vody, sladu a chmele – ve sladinu a následně mladinu. Automatizace v těchto podmínkách proto není jednoduchá kvůli přírodní povaze surovin a složitosti probíhajících dějů. O minulosti, současnosti a budoucnosti automatizace v Banskobystrickém pivovaru hovořil jeho technický ředitel Róbert Obertík. Jedná se o provoz, který je jako jeden z posledních pivovarů ve slovenských rukou a jejž se nyní jeho majitelé snaží maximálně modernizovat. Chtějí zde proto celkově zmodernizovat výrobu, což se i díky limitovaným finančním prostředkům daří zatím jen zčásti. Proběhla zde například výměna stáčírny, KEG linky a řada dalších investic v hodnotě 2 milionů eur.

Našim východním sousedům tak investice přinesly vyšší efektivitu výroby, snížení energetické náročnosti, úsporu pracovních sil, zvýšení kvality piva a s tím související značné navýšení prodeje.Chystají se zde také další modernizační akce, například investice do informatiky, automatizace varny, kotelny a strojovny. Na akci opět nechyběl ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý a pivovar Eggneberg zastupoval jeho výrobní ředitel Rostislav Zagora, který hovořil o úskalích automatizace v pivovaru, jenž se nachází v historické budově v centru Českého Krumlova. Technologické možnosti zde prezentovali i významní dodavatelé pivovarů, tj. společnosti Danfoss, Papouch, Sidat, Fanuc Robotics, Prozesstechnik Kropf, Kodys a OMRON Electronics.

Petr Pohorský je šéfredaktor časopisu Control Engineering Česko. Kontaktovat jej můžete na adrese redakce@controlengcesko.com.

 

Autor: Petr Pohorský, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI