Print

Komunikace přispívá k úspěchu integračních projektů

-- 09.06.09

Celých 80 % problémů s projekty vzniká vinou nedostatečné komunikace mezi klientem a integrátorem, říkají výsledky nedávného průzkumu, kdy bylo přes 1800 systémových integrátorů uvedených v Průvodci automatizačními integrátory časopisu Control Engineering dotázáno na své klíčové tipy pro zajištění úspěchu automatizačního projektu. Tyto praktické zkušenosti mají společného jmenovatele: Když systémový integrátor pomáhá s projektem, měl by prodiskutovat všechny i na první pohled méně důležité detaily projektu s každým zúčastněným subjektem, informovat o všech rozhodnutích každého, kdo je odpovědný za návrh, implementaci nebo používání systému, a zajistit, aby každý chápal nejen to, co je potřeba udělat, ale také proč a jak, což je dalším krokem k úspěšnému završení projektu...

Více než cokoli jiného respondenti průzkumu doporučovali svým klientům, aby efektivně a intenzivně komunikovali. „Pokud nekomunikujete, zbývají jen dohady,“ říká Bob Zeigenfuse, CEO společnosti Avanceon, člena Síně slávy systémových integrátorů časopisu Control Engineering. „Mezery v komunikaci poznáte, když přijde čas zahájit projekt,“ varuje před nedostatečnou výměnou informací mezi zainteresovanými subjekty.

Začněte komunikovat včas

Dobrá komunikace je však důležitá ještě před utáhnutím prvního šroubku. „Mnoho projektů začíná jednáním s obchodníkem, který se snaží předat informace podle toho, jak sám projektu rozumí, aniž by chápal celkové potřeby nebo znal otázky, na které by se měl zeptat,“ říká Jeffrey Thompson, aplikační specialista společnosti Electrodynamic Automated Solutions. Thompson dodává, že klienti musejí potenciálnímu integrátorovi poskytnout plný přístup ke všem pracovníkům závodu, kterých se zvažovaný projekt přímo týká. „Tím se zajistí přesný sběr potřebných informací a umožní co nejpreciznější definice projektu.“

Laurens Van Pagee, ředitel provozu poboček společnosti JMP Engineering, člena Síně slávy integrátorů, tato slova potvrzuje. „Čím dříve zaangažujete integrátora do nákupního cyklu, tím lépe. Čím lépe chápe obchodní dopad projektu, tím více bude řešení sladěno s očekáváními zúčastněných subjektů vaší strany. Definujte zúčastněné subjekty v obou týmech a určete, kdo a kdy potřebuje jaké informace, aby všichni byli v průběhu projektu dobře informováni,“ navrhuje možnosti bezproblémové realizace projektu.

Na druhou stranu Marvin Coker, vedoucí projektový technik společnosti Bachelor Controls, člena Síně slávy integrátorů, připomíná, že někdy pro stromy nevidíte les. „Často se stává, že klient natolik zabředne do mnoha jiných detailů projektu (stavební plánování, vybavení nábytkem, zařízením apod.), že není dostatečně připraven na projednávání podrobností procesu.“ Dodává, že „klienti, kteří nedostatečně vysvětlí své cíle, nemohou očekávat, že integrátor bude na závěr projektu konat zázraky.“

Prostudujte si dokumentaci a porozumějte jí

„To, že dáte na papír všechny detaily projektu, není dostatečnou zárukou, že integrátor a klient vzájemně plně komunikovali,“ říká Scott Alter, viceprezident pro marketing a obchod společnosti Primary Systems. Doporučuje, aby si koneční zákazníci skutečně přečetli veškerou dokumentaci, kterou jim integrátor dává. „Prostudujte si specifikaci tak, jako by byl projekt pro vás nový, a ujistěte se, že rozumíte všemu, co systém bude dělat. Pokud máte pochybnosti, vyjasněte si je s integrátorem,“ přidává návod pro koncového zákazníka.

Komunikace by neměla být omezena na manažery odpovědné za projekt. „Raný dialog mezi provozní skupinou a dodavatelem automatizace má zásadní význam pro zajištění toho, že potřeby a požadavky provozní skupiny budou dobře zdokumentovány a plně sladěny s obchodními cíli,“ říká Matt Willmott, vedoucí marketingový manažer pro I-MAC (Integrated Main Automation Contractor) společnosti Honeywell Process Solutions, člena Síně slávy integrátorů. David J. Blaida, ředitel pro obchod a marketing společnosti Matrix Technologies, člena Síně slávy integrátorů, s tím souhlasí. „Zapojte provozní pracovníky do týmu velmi brzy. Tito lidé budou mít odpovědnost za každodenní chod systému a mají velmi cenné připomínky k tomu, co jejich práci zjednodušuje.

Pokud je zapojíte dostatečně včas, budou cítit svůj podíl na návrhu systému a nakonec budou mnohem častěji jeho zastánci než odpůrci.“ Blaida dodává, že „tak či onak musí existovat zastánce projektu ze strany zákazníka, který se bude účastnit všech schůzek, včas poskytovat požadované informace a sloužit u zákazníka jako styčný důstojník pro projekt. Soustředěná spolupráce ze strany zákazníka pomáhá zajistit, aby byly vystiženy všechny detaily projektu.“ Matt Petras, technik řídicích aplikací společnosti ControlSoft, s tím souhlasí, ale zdůrazňuje, že „klienti potřebují někoho z jejich firmy, kdo je ochotný převzít odpovědnost. Jen přidělení odpovědnosti nestačí.“ Je také důležité, aby měl integrátor v pořádku svou vlastní interní komunikaci. „Při výběru integrátora si všímejte způsobu interní komunikace, jako jsou například týdenní produkční schůzky pro koordinaci seznamu akcí,“ doporučuje David Voves, viceprezident a výkonný ředitel společnosti Rimrock Automation.

Pokračujte v komunikaci

Mnoho respondentů průzkumu zdůrazňovalo důležitost zachování efektivní komunikace po celou dobu realizace projektu. Steve Blakely, ředitel pro obchod a marketing společnosti Brock Solutions, člena Síně slávy integrátorů, doporučuje, aby koneční uživatelé měli projektové schůzky se svými integrátory nejméně jednou měsíčně. „Přijímejte závazky, určujte termíny a osoby odpovědné za každý z nich a kontrolujte plnění,“ říká. Paul Prew, vlastník společnosti LoKey Data Acquisition and Control, dodává, že průběžná komunikace je zvlášť užitečná v souvislosti s tím, jak se projekt vyvíjí.

Radí, aby koneční uživatelé modifikovali požadavky na systém a design v závislosti na skutečnosti, jak se vynořují nové možnosti, interakce a implikace, protože tyto záležitosti málokdy někdo zná nebo je předpokládá na začátku realizace celého projektu. „A o všech těchto změnách samozřejmě informujte integrátora,“ říká Hans van Wijk, manažer pro rozvoj obchodu společnosti Actemium Consultants and Engineers. „V každém projektu budou existovat malé změny a obě strany se musí shodnout na tom, jak je budou řešit.“ Komunikace by neměla skončit uvedením nově integrovaného automatizačního systému do provozu.

„Zdůrazněte své požadavky na zaškolení a zajistěte, aby byly zahrnuty do rozsahu díla a integrátor je plně chápal,“ doporučuje Stuart Cooper, viceprezident pro obchod společnosti Flexicell, integrátora robotických systémů. „Definujte požadované materiály – manuály apod. – a ujistěte se, že splňují specifikované požadavky.“ Russell White, prezident společnosti Automation Technologies, vidí komunikaci s klienty ještě v dlouhodobějším horizontu. „Vybudování trvalého vztahu umožňuje týmu integrátora dobře se seznámit s klienty a jejich systémy. Když se objeví nový projekt, integrátor bude lépe chápat, co je potřeba udělat a jak to provést.“

ce

Vance VanDoren, Ph.D., P.E., je konzultant časopisu Control Engineering a redaktor příručky Průvodce automatizačními integrátory, kterou naleznete na adrese  www.controleng.com/integrators.

Autor: Vance J. VanDoren, Ph.D., P.E., Control Engineering


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI