Jsou technologie Microsoftu stále tím nejlepším pro systémy řízení procesů?
-- 01.07.14
Architekti a návrháři procesního řízení zpochybňují 15 let tradované rčení, že nemůžete udělat chybu, když si pro systém řízení procesu zvolíte prostředí společnosti Microsoft. Přečtěte si šest kritických požadavků na řízení procesů.
Používání technologií společnosti Microsoft vzbuzuje obavy mezi hlavními návrháři a architekty dodavatelů řídicích systémů. Technologie Microsoftu se široce využívají jako základna procesních řídicích systémů, jako jsou systémy průmyslového řízení a sběru dat, rozhraní HMI, obrazovky distribuovaného řídicího systému (DCS), datové sklady, systémy pro operativní řízení výroby (MES) a systémy dávkového provádění. Od roku 1998, kdy byl vydán operační systém Microsoft Windows 98, se platforma Microsoft Windows stala de facto standardem u většiny dodavatelů řídicích systémů. Hardwarové řídicí systémy v reálném čase (PLC a zabudované řídicí prvky DCS) prostředí Microsoft nevyužívají; většina ostatních částí procesních řídicích systémů však využívá servery Microsoft Windows, databáze MS-SQL a operační systémy Windows pro osobní počítače.
V posledních letech byl spotřební software hnací silou v oblasti operačních systémů a uživatelských rozhraní u výrobních systémů. Dodavatelé řídicích systémů používali spotřební technologie, jakmile se staly spolehlivými pro průmyslové aplikace. Dnes je jiná situace. Spotřební produkty se velmi rychle mění, ale neustálá změna není tím, co by řídicí systémy potřebovaly. Mnoho řídicích systémů má životnost 20 až 30 let. Architekti a návrháři se obávají, že se spotřební software nemusí po mnoho let stabilizovat a že náklady související se snahou používat tento software ve výrobě začínají převažovat nad přínosy.
Současné spotřební infrastruktury jsou tak složité, že se obvykle každý měsíc vydává několik aktualizací pro bezpečnost a zabezpečení. Mnoho dodavatelů řídicích systémů věnuje větší část svého vývojářského rozpočtu na testování, validaci a distribuování záplat než na samotný vývoj. Situace se může ještě zhoršit v souvislosti s tím, jak se složitost infrastruktury nadále zvyšuje. A navíc když dojde k velkým změnám v uživatelském rozhraní, mnoho výrobních firem je donuceno řešit náklady na kompletní přeškolení pracovní síly na systém s životností přinejlepším 5 let, a to bez měřitelných přínosů oproti stávajícímu
systému a s příležitostmi k omylům a chybám, které mohou zastavit výrobu a ohrozit bezpečnost závodu. Tyto otázky nutí architekty a návrháře zpochybňovat 15 let tradované rčení, že nemůžete udělat chybu, když si pro systém řízení procesu zvolíte prostředí společnosti Microsoft.
Šest kriticky významných potřeb řídicího systému
Dodavatelé řízení procesů požadují:
1. Systém s minimální zranitelnou plochou, aby nebyly nutné záplaty jednou či dvakrát za měsíc.
2. Konzistentní programovací rozhraní, které se nebude měnit každé čtyři roky či pět let a nebude vyžadovat úplné přepsání veškerého jejich softwaru.
3. Prostředí, které lze rychle a bezpečně „uzamknout“ pro omezení rizika hackerského útoku.
4. Systém s omezeným přístupem k síti, jen prostřednictvím specifikovaných portů, aby se snížilo riziko útoků po síti.
5. Podpora multitaskingu na bázi priorit, nejlépe operační systém pracující v reálném čase (Real-Time Operating System – RTOS) a podporující požadavky hardwaru na běh v reálném čase.
6. Robustní ekosystém nástrojů a pomůcek zajišťujících, že vývoj, instalace, ladění a údržba jsou stejně snadné jako u spotřebních systémů.
Objem trhu procesní automatizace se odhaduje zhruba na 130 miliard dolarů, což je víc než dostatečné pro podporu trhu s vyhrazenou softwarovou infrastrukturou. Možná se trhu s řízením procesů podaří přinutit stávající dodavatele, aby vyvinuli systémy navržené pro řízení procesů, anebo mohou dodavatelé řízení procesů společně přejít na systémy odvozené od systému Linux. To ukáže čas, nicméně sledujte přechod od rychle se měnících spotřebních technologií ke stabilnějším řešením, která budou stále platná i za 5, 10, 15 či 20 let. ce
Dennis Brandl je prezident společnosti BR&L Consulting Společnost je zaměřena na informační technologie ve výrobě. Komentáře a dotazy zasílejte na adresu controleng@cfemedia.com. Upravil Mark T. Hoske, časopis Control Engineering, mhoske@cfemedia.com.
Sponzorované odkazy
![]() |
Techman Robot
Výrobce kolaborativních šestiosých robotů TM5, TM12 a TM14, které mají standardně integrovaný chytrý kamerový systém, mají bezkonkurenční opakovatelnost již od ±0,05 mm a intuitivní způsob nastavení. |
![]() |
Řízení a údržba průmyslového podniku
Redaktoři časopisu průběžně sledují nejnovější trendy ve všech aspektech výroby v průmyslových závodech a přinášejí odběratelům informace, které potřebují pro udržení své konkurenceschopnosti. |
![]() |
Zlín Robotics
ZLÍN ROBOTICS se zaměřuje na autorizovaný prodej, servis a systémovou integraci unikátních robotických technologií. Oficiální distributor firem Techman Robot a Mecademic. |